Komiksy dla małych i dużych. Jakie komiksy warto przeczytać? 

Data: 2023-07-04 14:56:05 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Komiksy od lat stanowią jedną z najatrakcyjniejszych lektur – nie tylko dla najmłodszych czytelników. Jakie tytuły warto znać? A jakie komiksy można dać do czytania swojemu dziecku? Sprawdźcie nasze zestawienie komiksów! 

Komiksy
fot. ilustracyjna / Pexels

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z filmami o superbohaterach. Nie wszyscy wiedzą jednak, że niemal każda z największych hitowych produkcji była inspirowana… komiksami! W tym artykule przybliżamy Wam najpopularniejsze komiksy, które – choć niekoniecznie stanowić będą zaskoczenie dla weteranów w tym temacie – to jednak stanowią dobry początek zarówno dla młodych, jak i nieco starszych czytelników. 

Komiksy z serii Marvel 

Na sam początek warto wspomnieć o komiksach z serii Marvel. Na tę kolekcję składają się setki zeszytów – w głównej mierze amerykańskich – które przedstawiają kolejne losy znanych superbohaterów. A o jakich bohaterach można przeczytać w tych komiksach? Przede wszystkim będą to: 

Deadpool 

Deadpool to żołnierz o ponadnaturalnych zdolnościach, który został stworzony w laboratorium przez naukowców z Weapon X. Z Deadpoolem spotkają się przede wszystkim czytelnicy komiksów z serii X-Men

Venom 

Venom jest jednym z największych przeciwników Spider-Mana. Postać ta niedawno doczekała się swojego własnego filmu, a pierwszy raz pojawiła się w 252 numerze komiksu Niesamowity Spider-Man

Kapitan Ameryka 

Jedna z najważniejszych postaci stworzonych w komiksach Marvela. Główny bohater komiksów, których pierwsze wydanie miało miejsce na początku lat 40. ubiegłego wieku. Czytelnicy i widzowie filmów będą kojarzyli go przede wszystkim z czerwono-niebieską tarczą. 

Thor 

Postać Thora pierwszy raz pojawiła się w komiksach z lat 60. Wówczas bohater pojawił się w 83. numerze Journey into Mystery. Co ważne, do stworzenia tej postaci twórcy komiksu wykorzystali wywodzącego się z mitologii nordyckiej bohatera. 

Hulk 

Hulk jest nie tylko zielony, ale także nadludzko silny, a pierwszy raz skreślony został w majowych komiksach z lat 60. Co ciekawe, Hulk ma głęboki literacki rodowód. Inspiracją do jego stworzenia byli bohaterowie powieści Doktor Jekyll i pan Hyde oraz Frankenstein. 

Spider-Man

Tego bohatera prawdopodobnie nie trzeba nikomu przedstawiać. Spider-Man jest prawdopodobnie najważniejszym spośród superbohaterów z uniwersum Marvela. W ciągu kolejnych lat bohater pojawiał się nie tylko we własnych komiksach, ale także w roli drugoplanowego bohatera w pozostałych zeszytach tworzonych przez amerykańskiego wydawcę. 

Batman – superbohater DC Comics 

Przywołując postaci Spider-Mana czy Kapitana Ameryki, nie można zapomnieć o jeszcze jednym superbohaterze, który nie raz i nie dwa udowodnił swoją dzielność. Mowa, oczywiście, o Batmanie. Warto podkreślić, że bohater ten nie został stworzony przez rysowników Marvela, a konkurencyjnego wydawcę – DC Comics. 

Kim tak naprawdę był Batman? 

Historia bohatera nie jest łatwa – Bruce Wayne był małym chłopcem, kiedy spotkał go wielka tragedia. Kiedy wracał z filmowego seansu wraz z rodzicami, został napadnięty przez bandytę. Wówczas jego ukochani opiekunowie stracili życie, a sam Wayne poprzysiągł, że zrobi wszystko, by uchronić innych przed podobnym losem. Ciężko pracował nad swoją tężyzną fizyczną, a gdy dorósł – stał się Batmanem.

Batman – w jakich komiksach go szukać? 

Po raz pierwszy bohater pojawił się w 27 numerze magazynu Detective Comics z maja 1939 roku. Bohater wzorowany był przede wszystkim na postaci Zorro, a za stworzenie Batmana odpowiadali rysownik Bob Kane i Bill Finger – scenarzysta komiksów. 

Batmana znaleźć można w ponad 80 zeszytach z serii Batman, następnie pojawił się w uniwersum Batman & Superman. Oprócz tego jego postać pojawiała się m.in. w ramach kolekcji Nowe DC Comics czy DC Odrodzenie

Batman w popkulturze 

Postać Batmana dołączyła do Ligii Sprawiedliwości, zrzeszającej superbohaterów walczących o dobro. To sprawia, że bohatera można spotkać w wielu komiksach czy filmach, gdzie niekoniecznie jest głównym, bohaterem, choć zdecydowanie odgrywa w produkcjach niemałą rolę. 

Związanych z Batmanem powstało wiele filmów – zarówno aktorskich filmów fabularnych, jak i filmów animowanych. Oprócz tego Batman pojawił się w kilkudziesięciu grach komputerowych, z czego pierwsza z nich powstała pod koniec lat 80. 

Komiksy dla dzieci – jak wybrać? 

Chociaż komiksy o Batmanie czy Spider-Manie należą do najpopularniejszych, to jednocześnie warto zauważyć, że ze względu na swoją tematykę często nie będą najlepszym wyborem dla najmłodszych czytelników. Komiksy DC Comics czy Marvela najlepiej, by czytali nastolatkowie – uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, licealiści oraz dorośli czytelnicy. 

Jakie są więc najlepsze komiksy dla dzieci? Sprawdźcie poniższe propozycje: 

Kajko i Kokosz 

Komiksy Kajko i Kokosz należą do jednych z najważniejszych polskich komiksów, które jednocześnie wciąż okazują się pełną humoru lekturą. Udowadnia to m.in. fakt, że niedawno na podstawie komiksów Janusza Christy powstał serial animowany dla Netfliksa.  Poza oryginalnymi komiksami spod ołówka Christy, w sprzedaży znajdują się także nowe przygody bohaterów, które sporządzane są przez Sławomira Kiełbusa i Macieja Kura. 

Dogman 

Komiksy z serii Dogman to jedne z najchętniej czytanych komiksów na świecie, które od kilku lat z powodzeniem ukazują się także w Polsce. Ich głównym bohaterem jest tytułowy Dogman – pół człowiek, pół pies, jednak z całą pewnością pełen werwy superbohater. Dogman pilnuje porządku, a przy okazji – zmienia bieg dziejów. 

Przygody Smerfów 

Przygody Smerfów to powrót do znanych z kreskówek niebieskich bohaterów. Za sprawą komiksów twórcy poszerzają uniwersum Smerfów nie tylko o serial animowany sprzed lat czy filmy kinowe. Na serię o Smerfach składa się obecnie ponad 50 zeszytów, w tym m.in. Smerfy i śnieżyca, Smerfy i Złote Drzewo czy Smerfy i księga odpowiedzi

 

Tagi: literatura,

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Skazana na niepamięć
B. M. W. Sobol ;
Skazana na niepamięć
Nóż
Salman Rushdie
Nóż
Apaszka w kwiaty jabłoni
Anna Wojtkowska-Witala
Apaszka w kwiaty jabłoni
Pokaż wszystkie recenzje