Najlepszy wydawca 2009 roku

Data: 2010-01-28 12:02:08 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najlepszy wydawca 2009 roku
Dom Wydawniczy REBIS to pierwsze wydawnictwo spośród powstałych po 1989 roku, które otrzymało to prestiżowe wyróżnienie. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się: Wydawnictwo Literackie (2008), Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (2007), Wydawnictwo Naukowe PWN i Grupa Wydawnicza PWN (2006) oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2005).

Biblioteka Analiz przyznała nagrodę specjalną za „umiejętne połączenie swoich najlepszych tradycji z sukcesem komercyjnym nowoczesnego wydawnictwa”.
 
Wydawca nagradzany 
 
Rok 2009 był bardzo udany dla Rebisu. Wydawnictwo to bowiem w ubiegłym roku w plebiscytach organizowanych przez wortal literacki Granice.pl otrzymało wiele nagród i wyróżnień. 
 
Książki na lato 
 
W konkursie "Najlepsza książka na lato" (www.ksiazkanalato.granice.pl) Rebis otrzymał wyróżnienie jury w kategorii powieści kryminalnych, sensacyjnych i thrillerów za powieść "Panowie z Pitchfork" Kamila Grucy. Internauci zaś w tej samej kategorii nagrodzili tytułem "Najlepszej książki na lato" powieść Karin Slaughter "Tryptyk". 
 
O historii prawie wszystko 
 
Bardzo dobrze Rebis wypadł również w rywalizacji książek historycznych w obrębie cyklu wydarzeń "Historia zebrana" (www.historiazebrana.pl). Tu nagrodę internautów oraz nagrodę jury otrzymało "Bizancjum" Judith Herrin w najbardziej chyba prestiżowej kategorii "Same fakty. Książki popularnonaukowe"
 
Na jesienno-zimowe wieczory 
 
Największe sukcesy Rebisowi przyniósł konkurs "Najlepsza książka na jesienno-zimowe wieczory", z którego w tym roku wyłonione zostaną dwa wydarzenia - konkurs "Najlepsza książka na jesień" i "Najlepsza książka na zimę". W 2009 roku wyróżnienie jury w kategorii powieści fantasy otrzymał Adrian Tchaikovsky za "Imperium czerni i złota", zaś nagroda główna spośród powieści obyczajowych przypadła "Wdowom z Eastwick" Johna Updika - obie książki ukazały się oczywiście nakładem Rebisu. 
 
Książki na prezent 
 
Internauci w plebiscycie "Najlepsze książki na Gwiazdkę" (http://gwiazdka.granice.pl) wybierali takie pozycje, które chcieliby otrzymać pod choinkę. I tu Domowi Wydawniczemu Rebis sprzyjało szczęście - nagrodę główną wśród albumów otrzymała wspaniała pozycja "O sztuce" Gombricha wznawiana od wielu lat.
 
Najlepsze książki roku? 
 
Obecnie polscy internauci wybierają książki roku (http://ksiazkiroku.pl). Wczoraj ogłoszono nominacje do nagrody głównej i rozpoczął się drugi etap głosowania internautów. Wśród powieści fantasy ponownie wysoko oceniono "Imperium czerni i złota" Tchaikovsky'ego, wśród najlepszych horrorów znalazł się "Hotel Transylvania" Chelsei Quinn Yarbro, spośród powieści trzymających w napięciu wyróżniono zaś "Panów z Pitchfork" Kamila Grucy. Z kolei wśród trzech tytułów nominowanych do nagrody głównej spośród w kategorii powieści obyczajowych znalazły się "Wdowy z Eastwick" Johna Updike'a.  
 
Inne wyróżnienia 
 
Wydawnictwo otrzymało też 3 wyróżnienia za książki miesiąca Magazynu Literackiego Książki. Kapituła doceniła Dziedzictwo popiołów. Historię CIA Tima Weinera, Kamiennych bogów Janette Winterson i Szaleństwo katalogowania Umberta Eco. REBIS jest jednym  z najstarszych prywatnych wydawnictw powstałych wkrótce po zniesieniu cenzury. W tym roku obchodzić będzie 20 rocznicę powstania firmy.
Od początku z sukcesem, zdaniem Biblioteki Analiz, łączy ono ambitną ofertę z literaturą komercyjną. „…Wszystkie książki Rebisu odznaczają się najwyższą dbałością redakcyjną, staranną korektą, wysokiej klasy przekładem. Do tego dochodzi wysmakowana szata graficzna” - napisano w komunikacie prasowym. 
 „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest największym miesięcznikiem o zasięgu ogólnopolskim poświęconym zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, adresowanym do wydawców, księgarzy, bibliotekarzy oraz szerokiego grona osób zainteresowanych tą tematyką.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje