Przyjemna, ciepła, jesienna pogoda odeszła już właściwie w niepamięć. Musimy pożegnać się z długimi spacerami. Ale za to zyskujemy więcej czasu na czytanie – przy gorącej herbacie, dobrej kawie czy w fotelu przy kominku. Co wówczas czytać? Nowości wydawnicze, nominowane do tytułu „Najlepszych książek na jesienno-zimowe wieczory” w konkursie i plebiscycie zorganizowanych przez redakcję wortalu literackiego Granice.pl, które odbywają się za pośrednictwem strony internetowej www.ksiazkanawieczor.pl
Wiadomo, że jesień oznacza zwykle wysyp prawdziwych hitów wydawniczych. Najlepsze kryminały, świetne powieści obyczajowe, wydawane przed Bożym Narodzeniem wspaniałe książeczki dla dzieci, niesamowite powieści fantasy, ogromnie wciągające książki dla młodzieży, praktyczne poradniki dla rodziców – takie właśnie książki rywalizowały w plebiscycie zorganizowanym przez redakcję wortalu literackiego Granice.pl Równolegle najlepsze tytuły wybierało jury złożone z profesjonalistów, literaturoznawców i specjalistów od rynku wydawniczego, oraz grono internautów, wśród których za oddanie głosów rozlosowane zostaną bardzo cenne zestawy nagród książkowych. Po bardzo burzliwym pierwszym etapie wybrano tytuły, które otrzymały nominacje do nagród w swych kategoriach. Oto one:
Różne wymiary wyobraźni
Powieści fantasy to książki, których autorów cechować musi niesamowita wyobraźnia, umiejętność budowania napięcia i wciągającej akcji, ale też dobrze, gdy autorzy ci potrafią powiedzieć coś więcej również o otaczającej nas rzeczywistości. Tak jest w przypadku „Imperium czerni i złota” Adriana Tchaikovsky’ego. Tchaikovsky nawołuje o tolerancję, o pokojowe współistnienie istot różnych ras. Swój świat zaś tworzy bardzo sprawnie.
Również Vanna de Angelis potrafiła wpleść ważne wartości we wciągającą fabułę, przeznaczoną już jednak dla nieco młodszych czytelników. „Karawany czasu” to więc powieść naprawdę dobra, bardzo udana i przy okazji – pięknie wydana.
Ale wśród nominowanych książek fantasy znalazła się również inna książka. „Kapitan Cartis” A.M. Fox to powieść przypominająca pod względem konstrukcji grę komputerową. Niesamowite tempo rozgrywających się na kartach książki wydarzeń, dobrze budowane napięcie sąsiaduje z niezłymi portretami psychologicznymi oraz kilkoma ważnymi prawdami na temat nas samych. Przedsięwzięcie to literacko udane.
Napięcie, intryga, zbrodnia
Niemal każdy z nas lubi od czasu do czasu sięgnąć po dobry kryminał. Bez wątpienia tytuły nominowane w tej właśnie kategorii zasługują na uwagę czytelników. Polecić warto „Grę” Katherine Neville – wspaniałą kontynuację bestsellerowej „Ósemki”, książkę niemal równie dobrą, jak jej poprzedniczka. To oryginalna, wciągająca powieść, którą czyta się jednym tchem.
Nieszablonowa, wymykająca się schematom jest również książka Frances Fyfield „Drugie życie Marianne Shearer”. Kryminał, którego intryga opiera się na pewnej barwnej sukni, nieodmiennie pochłania czytelnika, każąc mu coraz głębiej wnikać w swój świat, w głębię psychologii i motywacji bohaterów. Urok powieści Fyfield opiera się nie tylko na dobrze budowanym napięciu, ale także na wspaniałych opisach i doskonałym literackim warsztacie.
Jedynym polskim autorem w tym gronie jest Janusz Beynar, autor thrillera „Skutki uboczne”. Wielkie pieniądze, korupcja, siła, lecz ulotność kłamstwa – to wszystko tematy, jakie Beynar podejmuje w swej książce. Obala on kulturowe tabu, pisząc o sprawach, nad jakimi zwykle się nie zastanawiamy – lub o których staramy się nie myśleć. „Skutki uboczne” to bardzo mocna, wiarygodna powieść.
Co nieco dla dzieci
Najmłodszym czytelnikom warto polecić z pewnością „Łatwe piosenki dla dzieci” – mały śpiewnik zawierający cudowne, lekkie utworki dla najmłodszych. To książeczka nietypowa, bardzo specyficzna, ale również niezmiernie ciekawa.
Ale w gronie nominowanych mamy też świetną książkę, która pochłonie dzieci na wiele godzin. „Książka o Hani” Wandy Ottenbreit. Powieść, która ukazała się po raz pierwszy w 1949 roku w nakładzie 6400 egzemplarzy i przez wiele lat stanowiła unikat, praktycznie niedostępny szerokiemu gronu czytelnikom, za sprawą Małgorzaty Musierowicz wznowiło Wydawnictwo Akapit Press. „Książka o Hani” to cudowna, bardzo ciepła opowieść dla najmłodszych czytelników.
Czy samochód wyścigowy, który nudził się na parkingu fabryki i za wszelką cenę pragnął wolności, może odnaleźć się na farmie pewnego gospodarza? Jakie przygody przeżyje? Czy w końcu znajdzie szczęście? To pytania, jakie zadawać sobie będą z pewnością czytelnicy opowieści Ursuli Marc „Eddie Swift” – opowieści dla najmłodszych – z duchowym podtekstem.
Powieści dla młodzieży – miłość i mocne nerwy
Bardzo silna była reprezentacja w gronie powieści dla młodzieży – i dlatego właśnie jurorzy zdecydowali się tu przyznać nominacje aż czterem książkom. Wyróżniono więc znakomity thriller „Gone: Zniknęli. Faza pierwsza. Niepokój” Michaela Granta – część pierwszą cyklu, który z pewnością przykuje uwagę nastoletnich czytelników na bardzo wiele godzin. Co by się stało, gdyby pewnego dnia zniknęli wszyscy dorośli? I gdyby każdy dorastający młody człowiek, musiał również pewnego dnia zniknąć? Czy młodzież jest w stanie odpowiedzialnie decydować o sobie? Czy potrafi właściwie wybierać między dobrem a złem? Napięcie i sporo ważnych pytań dotyczących spraw najważniejszych – to atuty powieści Michaela Granta.
Obecna moda na powieści dla młodzieży opowiadające o stykaniu się światów ludzi i wampirów musiały znaleźć odzwierciedlenie w konkursie. Aż dwa tytuły nominowane do nagrody głównej opowiadają więc również o wampirach. Warto więc zwrócić uwagę na „Miasto popiołów” Cassandry Clare, drugi tom świetnej opowieści, w której odkrywanie przeszłości przez główną bohaterkę, poszukiwanie własnej tożsamości i walka o miłość niemożliwą odgrywają kluczową rolę. „Miasto popiołów” to także opowieść o kłamstwie, które – gdy pewnego dnia zostaje ujawnione – niszczy świat młodej dziewczyny.
Miłość zakazana? Niebezpieczna? Dramatyczne wydarzenia, biegnąca szybko akcja i wspaniały nastrój? Wszystko to znajdą czytelnicy w czterech opowieściach L.J. Smith zebranych w pierwszym tomie cyklu „Świat nocy”. Znając sprawność i spore wyczucie materii jego autorki, można być pewnym, że to kolejny murowany hit, który szybko zyska setki zwolenników wśród młodych ludzi.
Na koniec powieść zupełnie odmienna. Choć tu również pojawia się miłość, „Pamiętnik nastolatki” Beaty Andrzejczuk opowiada o świecie bardzo nam bliskim, całkowicie rzeczywistym. To po prostu świetna powieść obyczajowa dla młodych czytelniczek. Nie poradnik czy zbiór sugestii, „jak poderwać chłopaka”, ale opowieść o zwyczajnych problemach przeciętnej nastolatki. Zabawna, miejscami wzruszająca, czasami – smutna.
Powieści obyczajowe
A skoro już o powieściach obyczajowych mowa, warto zwrócić uwagę na trzy książki nominowane w tej właśnie kategorii. Absolutnym hitem wydawniczym jest „Chata” Williama P. Younga. Opowieść o dramatycznych wydarzeniach w pewnym domu na odludziu przeplata się z rozważaniami na temat spraw najważniejszych. Obok wątku kryminalnego odnajdujemy tu rozważania na temat Boga, religii i najważniejszych wartości. Bardzo odważna – i ważna – to powieść.
Jednak w kategorii tej mamy równie ważną powieść – „Wdowy z Eastwick” Johna Updike’a. To pożegnanie z literaturą, a zarazem powrót i domknięcie dawnych motywów z twórczości jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Wszyscy chyba pamiętamy „Czarownice z Eastwick” – w wersji filmowej lub literackiej. W swej nowej książce Updike próbuje pokazać, jak po wielu latach te same bohaterki muszą zmierzyć się z konsekwencjami swych czynów, ze starością, upływem czasu. Gorzka, lecz naprawdę doskonała to powieść.
Jedynym polskim autorem, który otrzymał nominację w tej kategorii jest Ryszard Katarzyński. Wyróżnienie otrzymał on za „Życiorysy niepoprawne” – wydaną wyłącznie w wersji elektronicznej książkę na temat ludzi, którzy po II wojnie światowej trafili na Ziemie Odzyskane. Opowiada o ich podwójnych życiorysach, o odwadze, nonkonformizmie, nieszablonowości. To książka o władzy, o manipulacji i funkcjonowaniu świata po wojnie. Bardzo wartościowa, prawdziwa i interesująca, choć czasem dotykająca prawd niewygodnych.
Dla troskliwych rodziców
Rodzice, troszczący się o wychowanie swych dzieci, dbający o właściwą atmosferę i stosunki w rodzinie, z pewnością z radością sięgną po publikacje nominowane w tej właśnie kategorii. Jurorzy zdecydowali się więc polecić czytelnikom książkę „Przyjaźń jako wartość w relacjach społecznych dzieci i młodzieży”. Książka ta ukazuje, jak ważne jest środowisko rówieśnicze, nawiązywane w dzieciństwie przyjaźnie w prawidłowym wychowaniu i dorastaniu dzieci. To książka zarówno dla specjalistów – pedagogów czy nauczycieli, jak i dla rodziców, którzy jednak będą musieli lekturze poświęcić wiele uwagi.
By zachęcić rodziców do wspólnej zabawy, zmierzającej do rozwiązywania problemów logopedycznych najmłodszych, warto sięgnąć po książkę „Zabawy logopedyczne na cztery pory roku”. Odnajdujemy tu wprawdzie przede wszystkim scenariusze zajęć logopedycznych prowadzonych w przedszkolach i poradniach, ale opisane w książce zajęcia z pewnością przydadzą się również rodzicom w codziennej pracy z dziećmi.
Na koniec „Przewodnik dla rodzin” Jana Pawła II. To książka ogromnie ważna, zawierająca skierowane do rodzin fragmenty nauczania Jana Pawła II. Papież podjął w nich najważniejsze tematy dla całych rodzin, opisał problemy, z którymi wielu z nas przychodzi się zetknąć, ale również wskazał na sposoby ich rozwiązania oraz na drogi budowania więzi i prawidłowych relacji w rodzinie, która bliska jest wiary.
Ogłoszenie wyników i wręczenie laureatom dyplomów będzie miało miejsce podczas Wrocławskich Promocji Dobrych Książek. A oto, które tytuły otrzymały najwięcej głosów w plebiscycie zorganizowanym dla internautów:
Fantasy
Kapitan Cartis
Karawany czasu
Imperium czerni i złota
Kryminał, sensacja, thriller
Gra
Prawnik
Chat
Książki dla dzieci
Łatwe piosenki dla dzieci
Książka o Hani
Jak św. Franciszek wilka nawrócił
Książki dla młodzieży
GONE: Zniknęli
Miasto Popiołów
Tunele. Otchłań
Pamiętnik nastolatki
Książki dla rodziców
Przyjaźń jako wartość
Zabawy logopedyczne na cztery pory roku
Spotkania z Małym Księciem
Przewodnik dla rodzin
Powieści obyczajowe, romanse
Bezowocne czuwanie
Jesienny koktajl
Życiorysy niepoprawne