Najlepsze książki historyczne lata wybrane!

Data: 2011-07-15 15:41:51 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najlepsze książki historyczne lata wybrane!
Sześć znakomitych publikacji, wydanych w ostatnich miesiącach, zostało wyróżnionych w plebiscycie “Historia zebrana”, organizowanym przez redakcje portalu historycznego Histmag.org i wortalu literackiego Granice.pl we współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym.

-  Czytelnicy interesują się książkami historycznymi, chcą o nich dyskutować i rozmawiać - opowiada Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl, organizator plebiscytu. Mimo trwających wakacji, na najlepsze książki historyczne oddano ponad 2 tysiące głosów. Dla głosujących dodatkową zachętą do wzięcia udziału w plebiscycie były nagrody książkowe, przekazane przez wydawców biorących udział w przedsięwzięciu. - Co ciekawe, pozycje, na które najczęściej oddawali głosy internauci, nie zawsze spotykały się wysoką oceną jury - dodaje Krempa. W skład decydującego o werdykcie jurorów grona weszli redaktorzy naczelni serwisów organizujących konkurs, dziennikarze - doświadczeni recenzenci książek: Małgorzata Gołaszewska i Łukasz Grzesiczak, oraz historycy: Roman Sidorski z redakcji Histmag.org i prof. Jacek Wijaczka z Polskiego Towarzystwa Historycznego. Najlepsze pozycje wybierano w trzech kategoriach.

“Okiem Badacza” to książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków-zawodowców lub pasjonatów danego tematu. - “Kreta" (Wydawnictwo Znak) opisuje dokładnie, przejrzyście i intrygująco wydarzenia mające miejsce na wyspie w okresie II wojny światowej, nie ograniczając się do suchego opisu faktów. Beevor tworzy z ciekawostek, biografii, opisów akcji militarnych i politycznych niełatwy, ale przyjemny w czytaniu koktajl, w którym zasmakować powinni wszyscy miłośnicy historii - argumentuje wybór jury Małgorzata Gołaszewska.

Największym zainteresowaniem internautów w tej kategorii cieszyła się publikacja Polskiego Wydawnictwa Naukowego “Bohaterowie najdłuższych dni. Desanty morskie II wojny światowej” - opis najważniejszych bitew czasu XX wojny światowej na plażach całego świata: planowanego, ale nigdy nie zrealizowanego desantu wojsk niemieckich na Półwysep Helski w 1939 r., niemieckich lądowań w Skandynawii rok później, japońskich operacji desantowych na Pacyfiku i w Azji Południowo-Wschodniej czy wreszcie walk Armii Czerwonej i aliantów zachodnich podczas operacji desantowych w różnych częściach świata: w Europie, Azji, Afryce i na Pacyfiku.  

W kategorii “W rolach głównych” wybrano najlepsze biografie i wspomnienia. - „Hamlet w stanie spoczynku” (Wydawnictwo Iskry) wydaje się idealną propozycją dla wszystkich. Starsi Czytelnicy z pewnością przypomną sobie bohaterów swoich czasów, ludzi, którzy rozpalali ich wyobraźnię. Młodsi odnajdą tu kompendium polskiego teatru i filmu XX wieku. Świetnie podane, okraszone anegdotami, napisane niczym romans - opowiada o nagrodzonej przez jurorów książce Łukasz Grzesiczak.

Najwięcej głosów otrzymała publikacja wydawnictwa Replika: - “Niedźwiedź Wojtek”, napisany przez obywatelkę Szkocji, daje szansę na zapoznanie się z ułamkiem historii Polski ludziom innych narodowości. Orr stara się ocalić i upamiętnić fragmencik naszej historii w przystępny, atrakcyjny dla czytelników sposób - mówi Lilianna Guzowska, która oddała głos na tę właśnie książkę.

W kategorii “Historia niebanalna” wyłoniono najciekawsze publikacje popularyzujące wiedzę historyczną. - Książka Macieja Zaremby “Higieniści. Z dziejów eugeniki” (Wydawnictwo Czarne)  jest nie tylko dobrze napisaną publikacją historyczną, opartą na dosyć obszernej literaturze przedmiotu - podkreśla prof. Jacek Wijaczka. W jego opinii jest ona również ostrzeżeniem dla współczesnego społeczeństwa przed zbyt daleko idącą globalizacją - w negatywnym znaczeniu tego wyrażenia. - To praca wciągająca, a zarazem przerażająca - kwituje.

Uznanie internautów zdobyli “Królowie przeklęci” Maurice'a Druona. - To jeden z najlepszych cyklów powieści historycznych. Ma wszystko, czego potrzeba dobrej książce: arcyciekawą, fabularyzowaną historię, wyraziste postacie, które darzymy sympatią lub antypatią, lecz które nigdy nie pozostają nam obojętne, napisane ze swadą i lekkością dialogi, wartką, absolutnie nie nużącą akcję - uzasadnia wybór w kategorii “Historia niebanalna” jeden z głosujących internautów, Dariusz Wierzański. - To bardzo dobra powieść historyczna, jakiej można się spodziewać po laureacie nagrody Goncourtów - dodaje juror, Roman Sidorski.  


Kolejna, jesienna edycja plebiscytu będzie realizowana w październiku. - Będziemy intensyfikować nasze działania, by o dobrej książce historycznej było głośno! - zapowiada Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu historycznego Histmag.org.
Szczegółowe informacje o wszystkich książkach nagrodzonych, nominowanych i zgłoszonych znaleźć można na stronie internetowej konkursu: www.historiazebrana.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje