Najlepsze książki historyczne II półrocza 2013

Data: 2013-11-29 14:12:06 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najlepsze książki historyczne II półrocza 2013

Internauci oraz jurorzy zadecydowali. Spośród blisko 5 tys. głosów internautów, najwięcej oddano na książki: Droga lodowa Stefana Waydenfelda (Rebis), Templariusze Romana Bolczyka (Ermat) i Watykańskie wersety Juliana Bartosza (CB). Werdykt jury wyróżnił zaś publikacje: Zajeździmy kobyłę historii Karola Modzelewskiego (Iskry), Cel Tirpitz Patricka Bishopa (Rebis) i Skok w nowoczesność Adama Leszczyńskiego (Krytyka Polityczna).

 

 

Najlepsze książki wybrano w ramach plebiscytu "Historia Zebrana" w trzech kategoriach. Wyboru dokonali internauci w powszechnym głosowaniu oraz jurorzy: Michał Przeperski, Agnieszka Kowalska, Roman Sidorski, Michał Świgoń (dziennikarze i naukowcy z portalu Histmag.org), Sławomir Krempa (redaktor naczelny wortalu Granice.pl) i Jarosław Kłaczkow (zastępca dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki UMK, prezes Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego).

 

 

W rolach głównych

 

W kategorii tej rywalizowały publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią, biografie i wspomnienia.

 

Internauci wyróżnili w niej książkę Droga lodowa Stefana Waydenfelda (Rebis). – W Drodze lodowej jak w soczewce skupiają się losy setek tysięcy Polaków po wybuchu II wojny światowej. Przymusowa odyseja rodziny Waydenfeldów, deportowanych w 1940 roku do ZSRR, ukazuje długą i straszną drogę, jaką przebywali Polacy - od Syberii, przez kolejne radzieckie republiki, aż po Bliski Wschód. Wyniszczająca praca, niepewność i nieustanne zagrożenie, ale też przyjaźnie, zaradność, upór i nadzieja wbrew ponurej rzeczywistości - z pamiętnikarskiej relacji Stefana Waydenfelda wyłania się obraz bynajmniej nie czarno-biały... – pisze o nagrodzonej książce jej wydawca.

 

Z kolei nagroda jury przyznana została książce Zajeździmy kobyłę historii Karola Modzelewskiego (Iskry). – Najbardziej oczekiwane wspomnienia 2013 roku. Wywierają wrażenie szczerością, otwartością, ciętymi sądami. Nie tylko dokument historyczny, ale również wspaniały traktat o przyzwoitości. – komentuje wybór jury Michał Przeperski, redaktor naczelny portalu Histmag.org.

 

 

Okiem badacza

 

To książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

 

Głosami internautów wyróżniona została książka: Templariusze. Fenomenem z mroków średniowiecza Romana Bolczyka (Ermat). – Odkrywamy tu dosłownie skarbnicę wiedzy na temat tego fascynującego średniowiecznego zakonu. Jest to książka z gatunku "każdy szczegół ma znaczenie". Dowiemy się z niej dosłownie wszystkiego. Począwszy od ubioru, jaki obowiązywał rycerzy zakonu, poprzez listę dozwolonych posiłków, rodzaj fryzury i brody, jaki mieli nosić, czy dobytek jaki mogli posiadać, poprzez przykazania, porządek dnia, aż po szczegółowo opisaną mentalność, oraz sprawy wiary. Ale przede wszystkim - odpowiada nam na pytanie kim byli Boży Bojownicy. - uzasadnia swój wybór głosujący na tę książkę internauta, Robert Bogucki.

 

Jury postanowiło wyróżnić książkę Skok w nowoczesność Adama Leszczyńskiego (Krytyka Polityczna). – Polscy autorzy rzadką piszą książki o świecie, zwłaszcza tym nieco dalszym. Adam Leszczyński wyszedł poza te ograniczenia, pisząc książkę o polityce, społeczeństwie i gospodarce, ideach i gorzkiej rzeczywistości, o Pierwszym, Drugim i Trzecim Świecie, której teza jest wyraźna, jednocześnie zaś przedstawiona w sposób uczciwy. - komentuje Agnieszka Kowalska, szefowa działu recenzji portalu Histmag.org

 

 

Historia niebanalna

 

Tu rywalizowały książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

 

Najwięcej głosów internautów otrzymała w tej kategorii książka Watykańskie wersety. Co kryją archiwa papieskie? Juliana Bartosza (Agencja Wydawnicza CB). – Książka Juliana Bartosza poświęcona jest temu, jak włoscy, amerykańscy, niemieccy oraz polscy watykaniści oraz duchowni i świeccy historycy Kościoła opisują i oceniają politykę Stolicy Świętej pod pontyfikatami Benedykta XV (1914-1922), Piusa XI (1922-1939), Piusa XII (1939-1958), Jana XXIII (1958-1963), Pawła VI (1963-1978) Jana Pawła I (1978), Jana Pawła II (1978-2005), Benedykta XVI (2005-2013) i wreszcie od marca 2013 roku papieża Franciszka – pisze na jej temat wydawca.

 

Z kolei jurorzy wyróżnili publikację Cel Tirpitz Patricka Bishopa (Dom Wydawniczy Rebis). – Opis wlewającej się do wnętrza okrętu wody zawsze robi wrażenie. Zwłaszcza jak opisują to osoby cudem ocalone z katastrof morskich. W książce Patrica Bishopa takich przypadków nie brakuje zarówno po brytyjskiej jak i niemieckiej stronie konfliktu. Książka dotyczy zmagań tych rywalizujących ze sobą w XIX i XX wieku narodów germańskich, z których jeden był światowym mocarstwem, a drugi koniecznie chciał nim zostać. Celowi temu służyła budowana jeszcze od czasów cesarza Wilhelma II Cesarskiej Floty Wojennej ("Hochseeflotte"), a w okresie III Rzeszy "Kriegsmarine". Jednym z przysłowiowych "klejnotów w koronie" niemieckiej floty był pancernik "Tirpitz". Autor w przystępny sposób, z dużym wykorzystaniem relacji i źródeł, opisuje losy okrętu i jego wpływ na decyzje polityczne, m.in. Winstona Churchilla – losy "Tirpitza" zaprzątały brytyjskiego premiera nieustannie od 1942 do listopada 1944. Już tylko to, że informacja o tym, że "Tirpitz' wyszedł w morze sprawiła, ze pozostawiono swojemu losowi konwój PQ-17, świadczyła o tym jaki wpływ miało fakt jego istnienia. Dlatego przez wiele lat podejmowano próby jego zniszczenia, co udało się ostatecznie 12 listopada 1944 r. Lekturę urozmaicają liczne mapy oraz czarno -białe i kolorowe (w tym dokumentujące moment zatopienia okrętu) fotografie – pisze na temat zwycięskiej publikacji Jarosław Kłaczkow, historyk z UMK w Toruniu.

 

 

Nagrodzeni Czytelnicy

 

W konkursie "Historia zebrana" tradycyjnie nagrodzono również czytelników, którzy głosowali, zachęcali do głosowania znajomych i nadsyłali uzasadnienia dokonanego wyboru. 

 

Za uzasadnienia wyboru zestawy książek otrzymają Robert Bogucki z Piekoszowa i Eugeniusz Wierzański z Kielc. Za oddawanie głosów na wybrane książki nagrodzono Malwinę Lange, Krzysztofa Piekusia, Marka Krzyżanowskiego, Pawła Szwaję, Ewę Markiewicz i Joannę Lenc. Za zachęcanie do głosowania innych internautów nagrody przypadną użytkownikom posługującym się adresami mailowymi: nonawerka[at]o2.pl, ignacy.bendyk[at]o2.pl, dorota_dega[at]o2.pl, lawendowajestem[at]o2.pl oraz użytkownikom serwisu Granice.pl: wwwiolka i Geronimo26. Serdecznie gratulujemy, laureatów prosimy o przesłanie danych adresowych na pr@wwpol.com

 

Ze szczegółowymi informacjami na temat nagrodzonych i wyróżnionych książek można zapoznać się na stronach plebiscytu: http://historiazebrana.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje