Znamy już 10 tytułów nominowanych do 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, która przyznawana jest co rok żyjącemu polskiemu autorowi za książkę literacką dla dzieci młodszych, opublikowaną po raz pierwszy w roku poprzedzającym kolejną edycję nagrody. Laureatów poznamy podczas gali, która odbędzie się w październiku. My przeczytaliśmy dwie pozycje z tej listy – Wiłkę smoczą dziewczynkę oraz O księżycu z komina domu na wzgórzu i możemy je Wam najgoręcej polecić.
Oto wszystkie nominowane w tym roku książki:
1. Justyna Bednarek, Babcocha, Wydawnictwo Poradnia K
2. Katarzyna Wasilkowska, Kobra, Wydawnictwo Literatura
3. Anna Taraska, Kropka z Błędem, Wydawnictwo Dwie Siostry
4. Marcin Szczygielski, Leo i czerwony automat, Instytut Wydawniczy Latarnik
5. Rafał Witek, Michał i 38, Wydawnictwo Literatura
6. Cezary Harasymowicz, Mirabelka, Wydawnictwo Zielona Sowa
7. Ariadna Piepiórka, O księżycu z komina domu na wzgórzu, Wydawnictwo Skrzat
8. Anna Janko, Oleś i Pani Róża, Wydawnictwo Literackie
9. Paweł Beręsewicz, Ściśle tajne, Wydawnictwo Literatura
10. Antonina Kasprzak, Wiłka smocza dziewczynka, Wydawnictwo BIS.
W jury Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego zasiadają w tym roku:
dr hab. prof. nadz. Uniwersytetu Rzeszowskiego Alicja Ungeheuer-Gołąb – literaturoznawca, badacz literatury dla dzieci (w kontekście pedagogiki, psychologii, antropologii kultury, obcowania dziecka ze sztuką) poetka i autorka książek dla dzieci.
dr Grażyna Lewandowicz-Nosal – pracownik naukowy Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, krytyk literacki, specjalista z zakresu bibliotekarstwa dziecięcego.
dr Anna Maria Krajewska – krytyk literacki, autorka opracowań z dziedziny literatury dziecięcej i młodzieżowej. Biblioteka Narodowa.
mgr Ewa Świerżewska – właścicielka i redaktor naczelna portalu Qlturka.pl – dziecko i kultura.
mgr Jerzy Kumiega – bibliotekarz, kierownik Działu Pracy z Dziećmi Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu.
mgr Stanisława Niedziela – specjalista ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży, autorka opracowań o działalności i formach pracy z najmłodszymi, programów edukacyjnych dla rodziców.
mgr Oliwia Brzeźniak – absolwentka filologii polskiej, ukończone studnia doktoranckie (rozprawa doktorska w przygotowaniu), specjalista ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.
Organizatorem konkursu jest Centrum Literatury Dziecięcej Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu.
Nagroda została ustanowiona w 1994 roku (za książkę wydaną w 1993) przez Fundację "Książka dla Dziecka" i redakcję czasopisma o książce dla dziecka "Guliwer" w hołdzie dla znakomitego polskiego pisarza dla dzieci i młodzieży, którego książki cechuje humor i silna wiara w prymat dobra.
Książki mogą zgłaszać wydawcy, czytelnicy, a także biblioteki i inne zainteresowane instytucje. O przyznaniu nagrody decyduje jury powoływane przez organizatora. Nagroda jest pieniężna, laureaci otrzymują statuetkę Koziołka Matołka z brązu, wykonaną przez znakomitego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, twórcę pomnika Kornela Makuszyńskiego z Koziołkiem Matołkiem w Zakopanem przed willą "Opolanka", gdzie znajduje się muzeum Makuszyńskiego.
– Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiliśmy – pragnąc, by nazwiska najlepszych współczesnych polskich autorów piszących dla dzieci znane były wszystkim i aby nie ginęły w zapomnieniu wśród stosów kolorowych „disnejek" – powiedziała Joanna Papuzińska.