Najlepsze kryminały 2013 według Sylwii Szymkiewicz-Borowskiej

Data: 2014-01-29 12:14:15 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Najlepsze kryminały 2013 według Sylwii Szymkiewicz-Borowskiej

Rok 2013 upłynął mi, jak niemal każdy wcześniej zakończony rok, pod znakiem wielu przeczytanych powieści. Nie wszystkie były udane, nie każda przypadła mi do gustu - ale po każdą z nich warto było sięgnąć, bo coś wniosła w moje życie. Zawsze, gdy dany rok się kończy, żałuję że nie dałam z siebie więcej i że nie przeczytałam wszystkiego, co założyłam. Na półkach wiecznie zostają historie, które chciałoby się poznać, a na które z jakiegoś powodu brakło czasu. Może wśród nich znajdują się te najlepsze? Może, gdyby to od nich zacząć, rok wyglądałby zupełnie inaczej? Niestety, już nigdy się tego nie dowiemy - pisze Sylwia Szymkiewicz-Borowska w swoim zestawieniu najlepszych powieści kryminalnych 2013. Zapraszamy do lektury! 

 

tylkoJeśli chodzi o książki z dreszczykiem - kryminały, thrillery i inne sensacje, to w ramach roku 2013 na zdecydowane prowadzenie wysuwa się jedna powieść, mianowicie książka Patricka Bauwena zatytułowana Tylko on wie. To jedna z tych książek, która pozostaje z czytelnikiem na dłużej, którą często się wspomina i poleca każdemu, kto ma ochotę na rozwiązanie literackiej zagadki. Główną bohaterką powieści jest Marion Marsh - prosta, spokojna i solidna kobieta, choć brakuje jej nieco szczęścia. Nie zawsze jednak tak było. Kilkanaście lat wcześniej Marion wydawało się, że może góry przenosić. Robiła to, co sprawiało jej satysfakcje i była z kimś, kto wydawał się spełnieniem jej marzeń. Niestety, z dnia na dzień straciła to wszystko, a szczęście ją opuściło. Czy to możliwe, by po latach zła passa się odwróciła i kobieta miała ponownie zaznać odrobinę szczęścia? A może lada moment rozpocznie się kolejny koszmar? By się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po tę powieść. Czyta się ją fenomenalnie, a w pamięci pozostaje naprawdę długo. Dla mnie to prawdziwy strzał w dziesiątkę w roku 2013. 

 

plugawyNa drugim miejscu uplasował się Plugawy spisek Maxime'a Chattama. Bardzo ważny jest w powieści podział na trzy części, zatytułowane "On", "Ona" i "Oni". W każdej części wydarzenia poznajemy z perspektywy innej osoby, ponieważ poprzednia okazuje się odrobinę niedysponowana. Z pozoru prosty zabieg zaskakuje i sprzyja budowaniu napięcia.

 

Plugawy spisek to opowieść o grupie francuskich policjantów, którym zostało przydzielone zadanie schwytania grupy przestępców, podpisujących swoje zbrodnie tajemniczym znakiem. Czy im się to uda? Czy zrozumieją, dlaczego ta grupa w ogóle powstała? Czy uda się ją zwyciężyć? Czy nasi bohaterowie wyjdą z tego cało? Takie pytania nurtować będą czytelników książki Maxime'a Chattama. Powieści, po którą zdecydowanie warto sięgnąć.

 

jakAle i polscy autorzy potrafią trzymać w napięciu i zaskakiwać czytelników. Jak oddech Małgorzaty Wardy to po trosze obyczaj, dramat, romans i kryminał, a także odrobina zjawisk paranormalnych. W powieści poznajemy historię Staszka i Jasmin, pary, która była sobie przeznaczona już od najmłodszych lat. Pewnego dnia, bez zapowiedzi, Staszek znika. Wszyscy przeczuwają, że wydarzyło się coś strasznego. Niestety, trudno bez dowodów dojść do prawdy. Czy chłopak się odnajdzie? Czy Jasmin uda się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zniknął? Małgorzata Warda udziela na te pytania odpowiedzi w pełni satysfakcjonujących. 

 

Kolejną interesującą pozycją wydaną w 2013 roku, jest powieść Magdaleny Kempnej Przebudzenia doktora Sørena. To kolejna nieco dziwna, ale przede wszystkim wciągająca powieść z pogranicza wielu gatunków literackich. Przebudzenia... to przede wszystkim osadzona w epoce powieść o istotach paranormalnych, ale równocześnie wciągający i trzymający w napięciu kryminał. Pierwszych kilkadziesiąt stron pozostawia sporo do życzenia, nie warto jednak odkładać książki na półkę, bo straci się możliwość poznania bardzo ciekawej i intrygującej historii kryminalnej. 

 

Mkameleonroczny i mrożący krew w żyłach thriller? Najlepszy wybór to Kameleon Petera Robinsona. Autor miał znakomity pomysł na powieść. Z pozoru od początku wszystko jest jasne, bo tytułowy Kameleon już na wstępie zostaje schwytany przez policję z Leeds. Jak się jednak okazuje, nic nie jest takim, jakim mogłoby się wydawać. Schwytany przestępca nie może zeznawać, więc wszystko, co o nim wiadomo, to tylko domysły. Czy to możliwe, by brutalny morderca żył przez nikogo niezauważony w willowej dzielnicy i w najlepsze mordował młode blondynki? A może to tylko podstęp? Idealna przykrywka? Sposób na odsunięcie uwagi od prawdziwego zbrodniarza? By się tego dowiedzieć... tak, tak - należy sięgnąć po Kameleona

 

Oczywiście to nie wszystkie kryminały i thrillery, po które warto było sięgnąć w 2013 roku. Jest jeszcze kilka świetnie ocenianych perełek, takich jak Statek śmierci Yrsy Sigurdardóttir, Płomienie śmierci Alex Kavy, Ostatni, który umrze Tess Gerritsen, a także [Buzz] oraz [Bubble] Andersa de la Motte, które miłośnikom gatunku można właściwie polecić w ciemno. Są tacy autorzy, którzy po prostu nie zawodzą swoich fanów. 

 

manoloW swoim rankingu nie mogę zapomnieć o ulubionej autorce - Agnieszce Lingas-Łoniewskiej. W 2013 roku aż dwie wydane przez nią książki można zaklasyfikować jako kryminały czy thrillery. To W szpilkach od Manolo oraz Obrońca nocy. W pierwszej powieści poznajemy historię Liliany, sumiennej pracownicy korporacji, która postanawia podzielić się z czytelnikami swoimi perypetiami. Niestety, życie nie jest usłane różami, a dziewczyna dość szybko popada w tarapaty, z których wyciągnąć może ją jedynie silne ramię pewnego tajemniczego przystojniaka. W przypadku Obrońcy nocy autorka serwuje czytelnikom połączenie dramatu, romansu, powieści paranormalnej oraz kryminału. Główną bohaterką jest dziennikarka, Melisa Mallory, która żadnego tematu się nie boi - przeciwnie, z wielką chęcią pisze o tym, co może wpędzić ją w tarapaty. Postanawia więc zająć się dwoma najważniejszymi tematami, jakie trapią mieszkańców Los Angeles, tj. nowym narkotykiem, masowo zalewającym rynek, oraz tajemniczym obrońcą uciśnionych. Co z tego wynikinie? Gdzie dziennikarskie śledztwo zaprowadzi dziewczynę? Jedno jest pewne: podczas lektury tych książek nie sposób się nudzić. 

 

Przeczytaj również:

To był rok! Trendy i wydarzenia literackie 2013!

5 najlepszych powieści obyczajowych 2013 roku według Justyny Gul!

Najlepsze książki non-fiction 2013 roku według Beaty Bednarz!

Najlepsze książki fantasy / science fiction 2013 według Damiana Kopcia!

Lektury malucha. Najlepsze książki dla najmłodszych 2013 według Karoliny Muchy

Najlepsze książki dla młodych czytelników według Magdaleny Galiczek-Krempy

Najlepsze książki 2013 według Katarzyny Krzan!

- Najlepsze książki katolickie 2013 według Danuty Szelejewskiej

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje