W Warszawie wręczono nagrody literackie imienia Władysława Stanisława Reymonta. Za twórczość całego życia jury doceniło dwóch literatów: pisarza Józefa Hena, oraz poetę i krytyka literackiego Krzysztofa Karaska. Natomiast nagrodę w kategorii "książka roku" otrzymała poetka Anna Janko za debiut prozatorski "Dziewczyna z zapałkami".
Wiceprzewodniczący jury profesor Jan Klimek powiedział, że obaj literaci nagrodzeni za całokształt twórczości są postaciami o niekwestionowanym talencie i dokonaniach.
Józef Hen, dziękując za nagrodę mówił, że jej patron Władysław Reymont robił na nim wielkie wrażenie już w dzieciństwie - gdy czytał jego nowele po angielsku, wydane w tomie "Najlepsze opowiadania świata". Pisarz powiedział, że jest zaszczytem otrzymanie nagrody jego imienia.
Drugi z laureatów, Krzysztof Karasek zaprezentował swój utwór zainspirowany koniecznością bardzo krótkiego występu w telewizji na temat istoty poezji. Krzysztof Karasek napisał wówczas, że ludzie zwracają się ku poezji w istotnych chwilach swojego życia, bo musi w niej tkwić głęboka potrzeba "uwznioślania bytu, który sam w sobie rzadko jest wspaniały"
Anna Janko, poetka nagrodzona za powieść "Dziewczyna z zapałkami" przyznaje, że w tym debiutanckim utworze prozą jest sporo poezji. Poetka powiedziała, że sięgnęła po prozę, bo poszukiwała bardziej pojemnej formy literackiej. Powieść - inspirowana jej życiem - jest elementem rozliczania się z kolejnym etapem życia, również twórczego.
"Portret kobiety uwięzionej w domu, który nie jest ostoją i schronieniem, narysowany został z niezwykłą dbałością o cienie i półcienie, ze wszystkimi szczegółami i niuansami, wielkimi tragediami i małą codziennością, dzięki którym stał się uniwersalnym obrazem, na którym można odnaleźć przeżycia i problemy wspólne wielu polskim żonom i matkom.
Takiej prozy nie spotyka się często. Tym bardziej warto sięgnąć po "Dziewczynę z zapałkami", pisała Dorota Smoleń w recenzji nagrodzonej książki.
Nagroda imienia Władysława Reymonta jest przyznawana od 1994 roku. Ustanowił ją Związek Rzemiosła Polskiego , który chciał w ten sposób upamiętnić Reymonta, wielkiego polskiego noblistę - który był rzemieślnikem.
W poprzednich latach laureatami nagród imienia Reymonta za twórczość życia byli między innymi ksiądz Jan Twardowski i Tadeusz Konwicki. Natomiast w kategorii za książkę roku zostali uhonorowani tacy pisarze jak Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski czy Ryszard Kapuściński.
Źródło: www.czytelnia.onet.pl