Nagrody im. Reymonta

Data: 2009-02-18 18:27:27 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Nagrody im. Reymonta

    W Warszawie wręczono nagrody literackie imienia Władysława Stanisława Reymonta. Za twórczość całego życia jury doceniło dwóch literatów: pisarza Józefa Hena, oraz poetę i krytyka literackiego Krzysztofa Karaska. Natomiast nagrodę w kategorii "książka roku" otrzymała poetka Anna Janko za debiut prozatorski "Dziewczyna z zapałkami".
Wiceprzewodniczący jury profesor Jan Klimek powiedział, że obaj literaci nagrodzeni za całokształt twórczości są postaciami o niekwestionowanym talencie i dokonaniach.

Józef Hen, dziękując za nagrodę mówił, że jej patron Władysław Reymont robił na nim wielkie wrażenie już w dzieciństwie - gdy czytał jego nowele po angielsku, wydane w tomie "Najlepsze opowiadania świata". Pisarz powiedział, że jest zaszczytem otrzymanie nagrody jego imienia.

Drugi z laureatów, Krzysztof Karasek zaprezentował swój utwór zainspirowany koniecznością bardzo krótkiego występu w telewizji na temat istoty poezji. Krzysztof Karasek napisał wówczas, że ludzie zwracają się ku poezji w istotnych chwilach swojego życia, bo musi w niej tkwić głęboka potrzeba "uwznioślania bytu, który sam w sobie rzadko jest wspaniały"

Anna Janko, poetka nagrodzona za powieść "Dziewczyna z zapałkami" przyznaje, że w tym debiutanckim utworze prozą jest sporo poezji. Poetka powiedziała, że sięgnęła po prozę, bo poszukiwała bardziej pojemnej formy literackiej. Powieść - inspirowana jej życiem - jest elementem rozliczania się z kolejnym etapem życia, również twórczego.

"Portret kobiety uwięzionej w domu, który nie jest ostoją i schronieniem, narysowany został z niezwykłą dbałością o cienie i półcienie, ze wszystkimi szczegółami i niuansami, wielkimi tragediami i małą codziennością, dzięki którym stał się uniwersalnym obrazem, na którym można odnaleźć przeżycia i problemy wspólne wielu polskim żonom i matkom.
Takiej prozy nie spotyka się często. Tym bardziej warto sięgnąć po "Dziewczynę z zapałkami", pisała Dorota Smoleń w recenzji nagrodzonej książki.

Nagroda imienia Władysława Reymonta jest przyznawana od 1994 roku. Ustanowił ją Związek Rzemiosła Polskiego , który chciał w ten sposób upamiętnić Reymonta, wielkiego polskiego noblistę - który był rzemieślnikem.

W poprzednich latach laureatami nagród imienia Reymonta za twórczość życia byli między innymi ksiądz Jan Twardowski i Tadeusz Konwicki. Natomiast w kategorii za książkę roku zostali uhonorowani tacy pisarze jak Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski czy Ryszard Kapuściński.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje