Oto finaliści Nagrody Literackiej Nike 2022

Data: 2022-09-05 05:56:03 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W poniedziałek, 5 września 2022, ujawniono nazwiska finalistek i finalistów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike. Wśród nich znaleźli się m.in. twórcy prozy, reportażu i poezji.

Obrazek w treści Oto finaliści Nagrody Literackiej Nike 2022 [jpg]
Fot. Wyborcza.pl / mat. prasowe

W poniedziałkowym wydaniu „Gazety Wyborczej” opublikowano zestawienie finalistów, którzy mają szansę na otrzymanie tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, czyli jednego z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce.

To już 26 edycja nagrody fundowanej przez Fundację Agory i „Gazetę Wyborczą”. Wcześniej, w połowie czerwca, ujawniono 20 tytułów, które zainteresowały w tym roku kapitułę konkursu i trafiły na tak zwaną długą listę.

Nagroda Nike 2022 – finaliści

Kto znalazł się wśród tegorocznych finalistów, którzy w październiku zaproszeni zostaną na uroczystą galę w Warszawie? Poniżej prezentujemy pełne zestawienie twórców nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody:

W Rozpływaj się Anna Cieplak przedstawia historię Roberta i Janka, dwóch braci, oraz ich babci, która decyduje się na wyjazd do Niemiec, by zapewnić wnukom lepszy początek. Po dwudziestu latach dochodzi do ponownego spotkania bohaterów, rozliczenia z przeszłością, ale i powrotem do tego, co utracone. Domosławski w Wygnańcu. 21 scenach z życia Zygmunta Baumana stara się opisać losy jednego z najważniejszych polskich filozofów. – Wygnaniec to książka monumentalna, szczegółowo opowiadająca o kolejnych etapach życia Baumana – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.

Jerzy Jarniewicz w Mondo cane umieścił wiersze, które wspólnie tworzą „jedną opowieść – o żałobie, miłości, niezauważalnej brutalności”. Tytuł tomiku nawiązuje do filmu Pieski świat, a umieszczone w ramach tomu wiersze prezentują „prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia”. W reportażu historycznym Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej Joanna Ostrowska opisuje losy nieheteroseksualnych mężczyzn, którzy trafili do obozów koncentracyjnych.

Pulverkopf to powieść dziejąca się na kilku różnych płaszczyznach czasowych, która „stawia pytanie o status prawdy”. W swojej powieści Edward Pasewicz opowiada fikcjonalne losy Patryka Werhunta, jego rodziny oraz kompozytora Norberta von Hannenheima.

Maciej Płaza w Golemie przenosi czytelników do roku 1910, a tytułowy bohater powieści, golem, czyli istota utworzona z gliny na kształt człowieka, ale pozbawiona duszy, to też „milczący biedak”, a jednocześnie ktoś „z innego niż ziemski porządek”. Ostatni spośród wyróżnionych to Kacper Pobłocki, który wyróżniony został za wydane nakładem Czarnego Chamstwo. W zbiorze esejów autor skupia się na relacji chłop-pan, podąża za źródłami historycznymi, czytając je na nowo i „próbuje odpowiedzieć na pytania: […] »W jaki sposób przymuszano ludzi do roboty?«”.

Pod koniec sierpnia odbyła się gala innego istotnego konkursu – Nagrody Literackiej Gdynia 2022. Kostki Literackie otrzymali wówczas Agnieszka Gajewska, Justyna Kulikowska, Krzysztof Bartnicki i Maciej Świerkocki.

Nagroda Nike 2022 – gala

Laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike 2022 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 2 października 2022. Laureat lub laureatka Nagrody, oprócz statuetki, otrzymuje także 100 tysięcy złotych.

W skład jury konkursu wchodzą w tym roku Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Maria Topczewska, Magdalena Piekara, Maria Zmarz-Koczanowicz, Marek Beylin, Szymon Rudnicki oraz przewodniczący – Przemysław Czapliński. Podobnie jak przed laty, także i tego roku – oprócz nagrody jury – przyznawana także będzie nagroda czytelników.  Laureat czytelników ogłoszony zostaje dzień wcześniej.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Rozpływaj się
Anna Cieplak1
Okładka książki - Rozpływaj się

Pierwsza powieść o życiu eurosierot. Brakujący fragment narracji o współczesnej Polsce. Nowa książka Anny Cieplak! Było ich czworo, a ich drogi...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje