W poniedziałek, 5 września 2022, ujawniono nazwiska finalistek i finalistów tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike. Wśród nich znaleźli się m.in. twórcy prozy, reportażu i poezji.
Fot. Wyborcza.pl / mat. prasoweW poniedziałkowym wydaniu „Gazety Wyborczej” opublikowano zestawienie finalistów, którzy mają szansę na otrzymanie tegorocznej Nagrody Literackiej Nike, czyli jednego z najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce.
To już 26 edycja nagrody fundowanej przez Fundację Agory i „Gazetę Wyborczą”. Wcześniej, w połowie czerwca, ujawniono 20 tytułów, które zainteresowały w tym roku kapitułę konkursu i trafiły na tak zwaną długą listę.
Nagroda Nike 2022 – finaliści
Kto znalazł się wśród tegorocznych finalistów, którzy w październiku zaproszeni zostaną na uroczystą galę w Warszawie? Poniżej prezentujemy pełne zestawienie twórców nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody:
- Rozpływaj się – Anna Cieplak, Wydawnictwo Literackie, powieść
- Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana – Artur Domosławski, Wydawnictwo Wielka Litera, biografia
- Mondo cane – Jerzy Jarniewicz, Biuro Literackie, poezja
- Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej – Joanna Ostrowska, Krytyka Polityczna, reportaż historyczny
- Pulverkopf – Edward Pasewicz, Wydawnictwo Wielka Litera, powieść
- Golem – Maciej Płaza, Wydawnictwo W.A.B., powieść
- Chamstwo – Kacper Pobłocki, Wydawnictwo Czarne, esej
W Rozpływaj się Anna Cieplak przedstawia historię Roberta i Janka, dwóch braci, oraz ich babci, która decyduje się na wyjazd do Niemiec, by zapewnić wnukom lepszy początek. Po dwudziestu latach dochodzi do ponownego spotkania bohaterów, rozliczenia z przeszłością, ale i powrotem do tego, co utracone. Domosławski w Wygnańcu. 21 scenach z życia Zygmunta Baumana stara się opisać losy jednego z najważniejszych polskich filozofów. – Wygnaniec to książka monumentalna, szczegółowo opowiadająca o kolejnych etapach życia Baumana – czytamy w „Gazecie Wyborczej”.
Jerzy Jarniewicz w Mondo cane umieścił wiersze, które wspólnie tworzą „jedną opowieść – o żałobie, miłości, niezauważalnej brutalności”. Tytuł tomiku nawiązuje do filmu Pieski świat, a umieszczone w ramach tomu wiersze prezentują „prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia”. W reportażu historycznym Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej Joanna Ostrowska opisuje losy nieheteroseksualnych mężczyzn, którzy trafili do obozów koncentracyjnych.
Pulverkopf to powieść dziejąca się na kilku różnych płaszczyznach czasowych, która „stawia pytanie o status prawdy”. W swojej powieści Edward Pasewicz opowiada fikcjonalne losy Patryka Werhunta, jego rodziny oraz kompozytora Norberta von Hannenheima.
Maciej Płaza w Golemie przenosi czytelników do roku 1910, a tytułowy bohater powieści, golem, czyli istota utworzona z gliny na kształt człowieka, ale pozbawiona duszy, to też „milczący biedak”, a jednocześnie ktoś „z innego niż ziemski porządek”. Ostatni spośród wyróżnionych to Kacper Pobłocki, który wyróżniony został za wydane nakładem Czarnego Chamstwo. W zbiorze esejów autor skupia się na relacji chłop-pan, podąża za źródłami historycznymi, czytając je na nowo i „próbuje odpowiedzieć na pytania: […] »W jaki sposób przymuszano ludzi do roboty?«”.
Pod koniec sierpnia odbyła się gala innego istotnego konkursu – Nagrody Literackiej Gdynia 2022. Kostki Literackie otrzymali wówczas Agnieszka Gajewska, Justyna Kulikowska, Krzysztof Bartnicki i Maciej Świerkocki.
Nagroda Nike 2022 – gala
Laureatów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike 2022 poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 2 października 2022. Laureat lub laureatka Nagrody, oprócz statuetki, otrzymuje także 100 tysięcy złotych.
W skład jury konkursu wchodzą w tym roku Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Maria Topczewska, Magdalena Piekara, Maria Zmarz-Koczanowicz, Marek Beylin, Szymon Rudnicki oraz przewodniczący – Przemysław Czapliński. Podobnie jak przed laty, także i tego roku – oprócz nagrody jury – przyznawana także będzie nagroda czytelników. Laureat czytelników ogłoszony zostaje dzień wcześniej.