Mrożek z Nagrodą PEN Clubu

Data: 2011-09-30 13:11:39 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Mrożek z Nagrodą PEN Clubu

Sławomir Mrożek odbierze 4 października w Warszawie Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego, przyznawaną za całokształt twórczości. Uroczystość połączona będzie z promocją książki "Listy" Stanisława Lema i Sławomira Mrożka.


"Nagroda im. Jana Parandowskiego to podstawowa nagroda polskiego PEN Clubu za całokształt twórczości. W grę wchodzi całość dorobku Sławomira Mrożka, zarówno proza,  dramat, jak i wszelkie inne formy literackie przez niego uprawiane. Nie ulega wątpliwości, że honorujemy i nagradzamy jednego z największych współczesnych polskich pisarzy i że ten dorobek jest absolutnie niepodważalny" - powiedział PAP w czwartek prezes polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.



"Jeśli mnie pamięć nie zawodzi to takiej nagrody, za całokształt literackiej twórczości, Sławomir Mrożek do tej pory nie odbierał" - dodał Pomorski.



Nagroda im. Jana Parandowskiego jest literackim wyróżnieniem PEN Clubu, przyznawanym corocznie od 1988 r. Jej fundatorem jest Bank PKO SA. Wśród laureatów nagrody byli m.in. Zbigniew Herbert (1989), Gustaw Herling-Grudziński (1990), Leszek Kołakowski (1992), Stanisław Lem (1994), Ryszard Kapuściński (1995), Tadeusz Konwicki (2002), Julia Hartwig (2009).



Tuż przed wręczeniem nagrody w Domu Literatury w Warszawie odbędzie się briefing z udziałem Sławomira Mrożka. Pisarz opowie o swej korespondencji ze Stanisławem Lemem.  Książka "Listy" Stanisława Lema i Sławomira Mrożka (Wydawnictwo Literackie) ukaże się 5 października. To korespondencja dwóch najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy.



Lem i Mrożek przez wiele lat byli przyjaciółmi i pisali do siebie listy nie tylko o literaturze i wielkiej polityce, ale i codzienności, a zwłaszcza samochodach, których byli wielkimi miłośnikami. Mnóstwo w tej korespondencji słownych gier i żartów. Książka zilustrowana jest licznymi fotografiami.



Sławomir Mrożek, klasyk polskiej literatury, prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema pisarzy, urodził się 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie. Jest autorem takich dramatów jak "Rzeźnia", "Emigranci" czy "Tango". W 1963 roku Mrożek wyjechał do Włoch myśląc o pozostaniu na stałe za granicą.


W 1989 r. Mrożek wraz z żoną Susaną przeprowadzili się do Meksyku na farmę Epifania. Lata 90. przyniosły wydanie "Dramatów", "Małych próz" i "Rysunków" (1991) oraz "Miłości na Krymie" (1993). Pisarz przebył operację tętniaka mózgu, musieli też wraz z żoną zrezygnować z pobytu w Epifanii. W 1996 roku Mrożkowie wrócili do Krakowa. W 2002 roku pisarz przebył udar mózgu, po którym został dotknięty afazją (utrata zdolności mowy). Lekarz poradził mu spisywanie wspomnień w celach terapeutycznych. Efekt tej pracy - autobiograficzna książka pt. "Baltazar" została opublikowana w 2006 roku.



W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację, tym razem ze względu na stan zdrowia. Osiadł w Nicei. W zeszłym roku ukazał się pierwszy z trzech tomów "Dzienników" Mrożka. (PAP)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje