1 października Sławomir Mrożek, który rok temu opuścił kraj, by zamieszkać w Nicei, spotka się z czytelnikami - po raz pierwszy od wcielenia w życie decyzji o opuszczeniu kraju. W Teatrze Współczesnym w Warszawie opowiadał będzie między innymi o nowej książce "Sławomir Mrożek - Adam Tarn. Listy 1963-1975".
Publikacja ta, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, to najbardziej osobisty tom listów Sławomira Mrożka. Koresponduje on w latach 1963-1975 z Adamem Tarnem - założycielem pisma "Dialog". Pisze o emigracji i teatrze, omawia bieżące premiery teatralne, problemy warsztatowe i ideowe. W dyskusjach twórców widać zarówno ewolucję stosunków Mrożka z Tarnem, która z relacji uczeń-mistrz przekształca się w przyjaźń z prawdziwego zdarzenia. Nie brak więc i w tym tomie tematów osobistych - dyskusji o samotności, o starości i śmierci.
Ale podczas spotkania w Warszawie Mrożek zapewne nie omieszka opowiedzieć o swych przygotowywanych do druku dziennikach, mających ukazać się w przyszłym roku. Publikacja ta ma nie tylko charakter osobisty, nie tylko ukazuje drogę i wybory życiowe Mrożka, ale też stanowi jego dziennik intelektualny, który - jak wieść niesie - porównać można klasą jedynie z zapiskami Witolda Gombrowicza.
Jak podaje "Dziennik Polski", Sławomir Mrożek pobędzie w kraju tylko jeden dzień. Warszawę wybrał ze względu na to, że jedynie tam można dolecieć bezpośrednio z Nicei. Kraków w planie podróży nie jest przewidziany.