Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku. To śpiulkolot

Data: 2021-12-07 15:19:47 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

7 grudnia Wydawnictwo Naukowe PWN opublikowało wyniki swojego konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Jak się okazuje, pierwsze miejsce w plebiscycie zajął śpiulkolot

Nastolatka śpi - młodzieżowe słowo roku 2021

12 października do 30 listopada trwało głosowanie na tegoroczne młodzieżowe słowa roku. To kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydawnictwo PWN wraz z Uniwersytetem Warszawskim. Dziś poznaliśmy zwycięskie słowa – niektóre z nich zaskakują. 

Śpiulkolot słowem roku 

Młodzieżowym słowem 2021 roku zostało słowo śpiulkolot. Ten neologizm popularność zdobył zwłaszcza za pośrednictwem Internetu, a w drugiej turze plebiscytu zorganizowanego przez PWN zebrał 9656 głosy

W wynikach plebiscytu możemy znaleźć wyjaśnienie terminu śpiulkolot. Jest to... to miejsce do spania. Słowo to nawiązuje do mema i pochodzi od czasownika śpiulkać oznaczać ma po prostu spać. 

– Młodzi ludzie lubią się bawić słowem, wymyślać nowe formy, przekształcać już istniejące tak, by nadać im charakter jednocześnie indywidualny i wspólnotowy. W slangu młodzieżowym świat widziany jest w krzywym zwierciadle, a obiekty, pojęcia i uczucia są wyolbrzymiane, pomniejszane albo żartobliwie bądź złośliwie wykrzywiane – tłumaczy Ewa Kołodziejek z jury konkursu. 

Czytaj także: Alert koronawirus! Nowe zasady funkcjonowania bibliotek

Neosemantyzację zastosowano w przypadku słowa mrozi, które wyróżnione zostało przez jury konkursu. Słowo mrozi w slangu młodzieżowym nie oznacza wcale schładzania czy zamrażania, ale stanowić ma polski odpowiednik cringe’u

– Nagroda za kreatywność językową okazała się ona na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe'u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady – komentują członkowie Jury. 

Przekształcona „nara” i drugie życie „twojej starej”

Drugie miejsce w plebiscycie zajęła naura, będąca nowym skrótem od na razie. Jak tłumaczy organizator plebiscytu, nowe słowo pochodzi od przekształconego słowa nara i oznacza na razie, do zobaczenia.

Może zainteresować cię także...

Jury zauważyło także, że wśród nominowanych tego roku młodzi użytkownicy języka polskiego zreaktywowali stare słowa, dając im drugie życie. Tak stało się w przypadku sformułowania twoja stara, które ponownie pojawiło się w rejestrze i zajęło trzecie miejsce w plebiscycie. 

Zdalne lekcje mają wpływ na słownictwo 

Okazuje się, że pandemia i konieczność kształcenia na odległość miały ogromny wpływ na język młodych Polaków. Jury konkursu wyróżniło pojawiające się w plebiscycie słowo odciszyć się, które określa konieczność włączenia wyciszonego dotychczas mikrofonu w czasie połączenia online. 

– To słowo jest spoza finałowej dwudziestki, trudno też uznać je za slangowe, a jednak w czasie zdalnej edukacji było i jest często używane właśnie przez młodzież. Kiedy się już wyciszyliśmy, czyli wyłączyliśmy mikrofon na platformie zdalnej, wtedy może zajść potrzeba, żebyśmy się z powrotem odciszyli – tłumaczy kapituła konkursu. 

Jak przyznało jury, specjalne wyróżnienie należy się „za mądre wykorzystanie mechanizmów gramatycznych oraz za uzupełnienie luki słownikowej”. 

W ubiegłym roku nie wybrano Młodzieżowego Słowa Roku. Organizatorzy konkursu zdecydowali się nie przyznawać żadnej nagrody, ponieważ zwycięskie słowa miały polityczne konotacje. Najczęściej nominowanym słowami było „nazwisko polityka na S oraz słowa od tego nazwiska utworzone”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje