Na jednym z kanałów Telewizji Publicznej, jakim jest TVP Kultura, nie może zabraknąć także rodzimych filmowych produkcji. Jedną z nich kanał wyemituje już dziś.
Źródło zdjęcia: Studio Filmowe Kadr
A jest nią polska komedia kostiumowa z roku 1966 o tytule Marysia i Napoleon. Co ma nam do zaoferowania ta kultowa już niemal polska filmowa produkcja?
Marysia i Napoleon – opis filmu
Film Marysia i Napoleon to komedia produkcji polskiej, w kostiumowym stylu, która rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych, w świecie współczesnym, jak i w przeszłości.
Opowieść koncentruje się na młody francuskim naukowcu, Napoleonie Berangeru, który w drugiej połowie XX wieku przyjeżdża do Warszawy, na stypendium. Tam poznaje studentkę historii sztuki, śliczną Polskę o imieniu Marysia. Kobieta bardzo przypomina mu Marię Walewską, kochankę Napoleona Bonapartego.
Czytaj również: Harry & Meghan: Escaping the Palace – pierwszy zwiastun fabularnej serii o słynnej parze
Naukowiec udaje się w wycieczkę w przeszłość, wyobrażając sobie, że jest Napoleonem, a ona Marysieńką. To bardzo zbliża parę do siebie.
Marysia i Napoleon – obsada filmu
Opisywana produkcja to film polski w gwiazdorskiej obsadzie. W roli Napoleona wystąpił w nim Gustaw Holoubek, mający na swoim koncie rolę w takich filmowych produkcjach jak: Księga wielkich życzeń, Prawo i pięść, Lawa. Opowieść o "Dziadach".
Towarzyszy mu jako Marysia aktorka znana z ról w takich produkcjach jak: Nie kłam, kochanie, Teraz albo nigdy, Zakochani czy serialu Lalka.
W pozostałych rolach: Juliusz Łuszczewski, Halina Kossobudzka, Ignacy Machowski, Kazimierz Rudzki.
Czytaj również: Dzielnice strachu – pierwszym codziennym serialem Telewizji Puls 2
Reżyserką filmu jest Leonard Buczkowski, mający na swoim koncie filmy: Zakazane piosenki, Sprawa pilota Maresza czy Szaleńcy.
Marysia i Napoleon - gdzie obejrzeć?
Film miał swój debiut w roku 1966 roku, a dziś, 2 lipca 2021 roku pokaże go TVP Kultura. Emisja przewidziana jest na godzinie 20:00.
Powtórka filmu w sobotę, 3 lipca o godzinie 14:15 na TVP Kultura i TVP Kultura 2.
Film jest także dostępna na platformie Ipla.pl.
Marysia i Napoleon - opinie
Film zdecydowanie może spodobać się fanom kina polskiego, a także komediowego. Spodoba się także widzom lubiącym produkcje historyczne i kostiumowe. Warto go także obejrzeć dla wspaniałej obsady aktorskiej.
Czytaj również: Premiery kinowe w dniach od 25 do 2 lipca 2021 roku. Na co warto wybrać się do kina?
Produkcja ma na swoim koncie kilka nominacji do filmowych nagród. Między innymi: Złota Kaczka - Najlepsza kochanka Beata Tyszkiewicz; Złota Kaczka - Najlepsza aktorka polskich filmów historyczno-kostiumowych Beata Tyszkiewicz; Złota Kaczka - Najlepszy aktor polskich filmów historyczno-kostiumowych Gustaw Holoubek; Złota Kaczka - Najlepszy film historyczno-kostiumowy 100-lecia polskiego kina Beata Tyszkiewicz, Gustaw Holoubek, Leonard Buczkowski
Marysia i Napoleon - książki
Film Marysia i Napoleon to produkcja powstała na własnym scenariuszu, co oznacza, że nie istnieje książka na jakiej bazuje. W zamian polecamy lekturę książki Napoleon Hill. Początek wielkiej kariery, której autorem jest Napoleon Hill.
Książkę „Napoleon Hill. Początek wielkiej kariery” można kupić taniej poniżej: