Martin Pollack - zdobywca Nagrody Literackiej Angelus

Data: 2007-12-02 00:11:58 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Martin Pollack - zdobywca Nagrody Literackiej Angelus

Książka "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu" Martina Pollacka została uznana przez jury Nagrody Literackiej Angelus za najlepsze dzieło literackie powstałe w Europie Środkowej.

Martin Pollack urodził się w 1944 roku w Bad Hall w Górnej Austrii. Tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma "Der Spiegel", obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m. in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znana jest książka "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma" (Olsztyn 2000), "Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna" (Wołowiec 2005).
"Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu" rozpoczyna się w miejscu gdzie mieści się zapora na Brennerze. 6 kwietnia 1947 roku u wejścia do bunkra na granicy austriacko-włoskiej znaleziono zwłoki mężczyzny.
Śledztwo pozwala ustalić jego prawdziwą tożsamość: to dr Gerhard Bast, urodzony w 1911 roku w Gottschee, sturmbannführer SS, członek gestapo, zbrodniarz wojenny, poszukiwany listem gończym przez policję w Linzu. Ojciec Martina Pollacka.
"To książka przykuwająca uwagę, a zarazem wyważona, ba, chłodno naukowa. Przede wszystkim jednak bije z niej głęboki humanizm i okiełznany ból. To literacki wyraz dojrzałości, która nie ucieka przed prawdą, lecz akceptuje ją, choć czyni to z wielkim wysiłkiem i dziecięcym poczuciem wstydu" pisał o dziele Pollacka Claudio Magris.
D Nagrody w tym roku, oprócz Pollacka nominowani byli: Ołeksandr Irwanec za "Riwne/Rowno" (Ukraina), Ismail Kadare - "Pałac snów" (Albania), Imre Kertesz "Dziennik galernika" (Węgry), Hanna Krall - "Król kier znowu na wylocie" (Polska), Mariusz Szczygieł - "Gottland" (Polska) i Dubravka Ugresić - "Ministerstwo Bólu" - (Chorwacja).
Zdaniem przewodniczącej jury, rosyjskiej poetki i dziennikarki Natalii Gorbaniewskiej, wszystkie nominowane książki są na pograniczu tzw. czystej literatury i literatury faktu. "To wydaje mi się być najbardziej charakterystyczną i najlepszą cechą literatury współczesnej. Dlatego myślę, że ta siódemka jest bardzo charakterystyczna dla tendencji literatury współczesnej" - mówiła jurorka.
Do Nagrody zgłaszać można było dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca miał prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. Nagroda, którą stanowią statuetka ANGELUS autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl


REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje