Maria Magdalena, Georg Blaschke i David Dorfman Dance w niedzielę na Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu

Data: 2007-07-01 01:39:59 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Maria Magdalena, Georg Blaschke i David Dorfman Dance w niedzielę na Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu Jesteśmy pewni, że sobotnie premiery Śląskiego Teatru Tańca nie sprawiły zawodu żadnemu spośród miłośników tańca współczesnego, natomiast wydaje się, że Zoe Knight ponownie lekko zakpiła sobie z widzów. Już w poniedziałek komentarz dotyczący 7 i 8 dnia festiwalu, natomiast już teraz przedstawiamy propozycje spędzenia niedzielnego popołudnia. Oczywiście - na Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Tym razem zaczynamy od sceny alternatywnej. O 17:00 w Elektrociepłowni Szombierki (ul. Kosynierów 27, Bytom-Szombierki) odbędą się występy twórców austriackich - spektakl "The perfect state" grupy Maria Magdalena oraz "Body. Building.Places" Georga Blaschke. Ósmy dzień festiwalu zamknie przedstawienie na scenie głównej - w Śląskim Teatrze Tańca, gdzie zaprezentuje się David Dorfman Dance w spektaklu „Underground”.


O artystach:
GEORG BLASCHKE (Austria)
Urodził się w Wiedniu, w 1965 roku. Studiował matematykę, psychologię i filozofię w Wiedniu. Tańca uczył się w Wiedniu, Salzburgu i Paryżu, a aktorstwo, improwizację, pantomimę i yogę w Wiedniu, we Francji i Włoszech. Pracuje jako nauczyciel tańca współczesnego, fizycznego, yogi w Wiedniu (Tanzquartier Vienna, Tanzpool Vienna, studio Margit Manhardt), na the Int’l Dance Weeks of Salzburg oraz w Rzymie.

Najważniejsi nauczyciele: Margit Manhardt, Gabriele Seeleitner, Anthony Stafford, Katalin Lörinc, Harmen Tromp, Editta Braun, Jean-Yves Ginoux, Corinne Lanselle, Wayne Byars, Jean Babilée, Tillmann Schleicher, La Fura dels Baus, Aline Still, Daria Deflorian. Jest stypendystą The International Dance Weeks of Vienna w 1991, Ministra Edukacji i Sztuki w 1992 oraz laureatem International Choreographic Competition of Hannover/Germany w 1997 i w 1998 roku wraz z zespołem Pilottanz. W 1995 roku założył własny zespół „Atti Impuri”. W roku 2000 został nagrodzony przez rządowy Departament Sztuki za spektakl „Viecher” oraz w 2003 za „Space-dervish” i „SirirusSteps”

Ostatnie produkcje: 2006 - BODIES / ARCHITECTURE / TRAJECTORIES - University of New Mexico/Albuquerque, 2005 - 12manandawomanwaltzes – Tanzwochen/Wiedeń, Choreos – A Dance Odyssey - Tanztheater Winterthur/Szwajcaria, Mycenae: A Dance Poem - St. Gallen/Szwajcaria, 2004 - 59, 58 angels at my gate – Tanzquartier / Wiedeń, Bogotá/Kolumbia


DAVID DORFMAN DANCE
Dzieki radosnemu, świetnemu i “rozkosznie ekscentrycznemu” stylowi oraz współpracy ze współczesnymi kompozytorami i artystami wizualnymi David Dorfman Dance cieszy sie uznaniem od momentu założenia w 1985r. Zespół zdobył imponującą ilość wyróznień min. osiem nagród New York Dance and Performance (tzw. Bessie’s) dla tancerzy i współpracowników artystycznych. W trakcie swojej 20 letniej historii zespół wystepował wielokrotnie w Nowym Jorku, Ameryce Północnej i Południowej, Wielkiej Brytanii i Europie.

W 2005 i 2006 zespól obchodził 20 rocznicę powstania i trzecią dekadę wystepów wyruszając w 18 miesięczne tournee, na które złożyły się spektakle i pobyty rezydencjalne w Nowym Jorku, Massachusetts, Maine, New Jersey, Connecticut, Californi, Illinois i Północnej Karolinie zakończone nowojorską premiera spektaklu Underground na festiwalu BAM Next Wave w listopadzie 2006

DAVID DORFMAN, pochodzi z Chicago, w 2005r. został stypendystą Fundacji Guggenheima oraz stypendiów National Endowment for the Arts, trzech New York Foundation for the Arts, laureatem American Choreographer’s Award, stypendystą Towarzystwa Paula Taylora i zdobywcą New York Dance &Performance Award(tzw “Bessie”) za projekt społeczny Familiar Movements (The Family Project).

Choreografie Dorfmana produkowały takie nowojorksie instytucje jak BAM Next Wave festival, Joyve Theater, The Kitchen, Dance Theater Workshop, The Duke na 42 ulicy, Danspace Project/St. Mark’s Church, P.S.122 i Dancing In the Streets. Pracował na zamówienie zespołów z USA i Europy, ostatnio dla Bedlam Dance Company (Londyn), d9 Dance Collective (Seattle) oraz Prince Music Theater w Filadelfii przy spektaklu Green Violin, który zdobył nagrodę Barrymore (2003) na najlepszą choreografie.

Jako gorliwy fan współpracy i procesów kolaboracyjnych Dorfman chętnie prezentuje wieczór sol i duetów pt Live Sax Acts z przyjacielem i współpracownikiem Danem Frootem oraz krótszy duet Menne Awn Frauen stworzony wspólnie z długololetnim przyjacielem Stuartem Pimslerem.

Dorfman gościł w wielu instytucjach w kraju i zagranicą, ostatnio w Illinois Wesleyan University, Rutgers University i Knox College. Jako performer wystepował na scenach międzynarodowych z Kei Takei’s Moving Earth i Susan Marshall & Co.

Dorfman posiada tytuł licencjata w dziedzinie zarządzania biznesem Uniwersytetu Washington w St. Louis oraz magistra sztuk pięknych Connecticut College w zakresie tańca. Jesienią 2004 dołączył do wydziału jako wykładowca.


Valerie Oberleitner urodzona w 1978r. w Austrii. Najpierws studiowała literaturę w Grazu, obecnie kończy studia licencjackie w Institute of Dance Arts na Prywatnym Uniwersytecie im. Brucknera w Linzu. Pracowała z austriacko-francuskiem kolektywem Superamas, Branko Potocanem (Słowenia), Heleną Gołąb (Polska), R. Liebnauem (Niemcy). Jest członkinią i współzałożycielką grupy Maria Magdalena. We wrześniu 2006r. wraz z Valerie Oberleithner i Lisą Schmidt stworzyła grupę Maria Magdalena.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje