Manifestacja Poetyckie 2011

Data: 2011-08-30 22:44:11 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Manifestacja Poetyckie 2011

Alternatywne sposoby czytania poezji współczesnej i mówienia o niej zaprezentują uczestnicy VII edycji festiwalu literackiego "Manifestacje Poetyckie", który odbędzie się w dniach 2-4 września w Warszawie.

Ideą "Manifestacji Poetyckich" jest zachęcenie czytelnika do lektury poezji współczesnej, która - zdaniem Michała Czai z biura organizatora festiwalu - często wydaje się mało rzeczowa, hermetyczna i zbyt trudna. Aby ułatwić odbiorcom jej zrozumienie, organizatorzy nadali "Manifestacjom" charakter multimedialny: oprócz tradycyjnych odczytów i paneli dyskusyjnych, zaplanowane są koncerty, wystawa fotografii, instalacja oraz pokaz taneczny.

"Próbujemy mówić o poezji w inny sposób: każde spotkanie w ramach festiwalu będzie nie tylko czytaniem poezji, ale też przedstawieniem, aktem scenicznym" - powiedział Czaja na środowej konferencji prasowej.

Co roku festiwal ma inny motyw przewodni. Tym razem będą to utopie rozumiane jako pozytywne wizje świata w literaturze.

"Kryzys czytelnictwa poezji współczesnej wynika w dużej mierze z jej tendencji do negowania i dekonstruowania rzeczywistości. My chcemy pokazać, że poezja może być interesująca dla odbiorcy, ponieważ wchodząc w dyskurs społeczny, próbuje kształtować i zmieniać zastaną rzeczywistość" - tłumaczył Czaja.

Poszukiwaniu optymistycznych akcentów w twórczości współczesnych poetów poświęcone będą trzy panele dyskusyjne, liczne spotkania z autorami i prelekcje z udziałem pisarzy oraz krytyków literackich, m.in. prof. Przemysława Czaplińskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz dra Piotra Mareckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Za jeden z ciekawszych punktów programu organizatorzy uważają "Gest miłosny" - etiudę taneczną w wykonaniu grupy Koncentrat. Tłem dla choreografii, oprócz krótkiego fragmentu muzycznego, będą nagrania wierszy recytowanych przez poetów polskich - często już nieżyjących. Wśród zbiorów pochodzących z Muzeum Literatury w Warszawie, znajdują się m.in. nagrania głosu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Mirona Białoszewskiego.

Festiwal jest organizowany przez Staromiejski Dom Kultury przy wsparciu Muzeum Literatury oraz Klubu Księgarza. (PAP)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje