Już niebawem wybory do Parlamentu Europejskiego. W gorącym okresie poprzedzającym je organizowane są nie tylko wiece wyborcze i prezentowane programy kandydatów, ale mają także miejsce liczne konferencje, sympozja i spotkania związane z dalszą pracą Unii Europejskiej na rzecz jej mieszkańców. Teraz zaktualizowany został Manifest Bibliotek dla Europy.
Biblioteki to jedne z tych instytucji, które są nieodłącznym elementem naszego krajobrazu, podobnie jak inne obiekty użyteczności publicznej. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia, choć często zapominamy, jakie mają potrzeby i z jakimi problemami się zmagają.
Niedawno Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich wraz z innymi organizacjami wysunęła Manifest Bibliotek dla Europy, w których jasno określa, jakie są oczekiwania wobec dalszej polityki związanej z kulturą i zarządzaniem bibliotekami.
Manifest Bibliotek porusza sześć kwestii, związanych z rozwojem bibliotek. Mowa o tworzeniu zaplecza dla rozwoju edukacji i umiejętności, badań, innowacji oraz dziedzictwa i kultury.
Autorzy postulatu przede wszystkim wnoszą o polepszenie stanu bibliotek, zaangażowanie ich w programy wpływające na codzienne życie obywateli, a także uporządkowanie i sporządzenie jasnych regulacji prawnych związanych z finansowaniem i angażowaniem bibliotek w działalność społeczną, informacyjną i kulturalną.
Wybory parlamentarne to czas, w którym politycy mają szansę na zaprezentowanie swoich programów. Warto zatem zwrócić uwagę, który z nich przygotował także stabilną i rozsądną propozycję zmian w zakresie kultury.