Wieczorem w Warszawie zostaną wręczone literackie nagrody Miasta Stołecznego Warszawy. Laureatów wybrało jury w składzie: Andrzej Makowiecki (przewodniczący), Tomasz Burek, Tadeusz Górny, Andrzej Kowalczyk, Grzegorz Leszczyński, Marek Wawrzkiewicz i Tomasz Wroczyński.
Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach:
- W kategorii "Edycja warszawska” (nagroda 20 000 złotych). Do nagrody nominowano: Stanisława Milewskiego za książkę "Codzienność niegdysiejszej Warszawy" w serii wydawnictwa Iskry, Jerzego S. Majewskiego za "Królestwo Polskie w latach 1815-1840” w serii "Warszawa nieodbudowana” wyd. Veda oraz Andrzeja Zborskiego i Tomasza Markiewicza za książkę "Między Bagatelą a Zgodą” wyd. Neomedia.
- W kategorii "Literatura dla dzieci i młodzieży” (nagroda 20 000 złotych) nominowani są: Paweł Beręsewicz za książkę "Warszawa. Spacery z Ciumkami” - wyd. Skrzat , Jacek Dukaj za książkę "Wroniec” - Wyd. Literackie i Małgorzata Strzałkowska za książkę "Zielony i nikt” - wyd. Bajka.
- W kategorii "Literatura piękna” (nagroda 20 000 złotych) nominowano: Marka Nowakowskiego za książkę "Moja Warszawa. Powidoki” - Wyd. Iskry, Urszulę Kozioł za "Horrendum” - Wydawnictwo Literackie i Ryszarda Przybylskiego za "Cień jaskółki” - wyd. Znak.
- Poznamy także laureata nagrody "Warszawski twórca” (100 000 zł) przyznawanej za całokształt twórczości.
Gala wręczenia nagród rozpocznie się o 20.00 w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim z udziałem prezydent Warszawy - Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podczas gali odbędzie się również koncert zatytułowany "Chopin genius loci". Wystąpią: Włodzimierz Nahorny, który będzie grał na fortepianie i Dorota Miśkiewicz, kóra zaśpiewa i zagra na skrzypcach. Ponadto Henryk Gembalski zagra na skrzypcach, Wojciech Staroniewicz - na saksofonie, Mariusz Bogdanowicz - na kontrabasie i Piotr Biskupski - na perkusji.
Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie przyznawanego w latach 1926-38. Ostatnim laureatem - przed samą wojną - był Leopold Staff (1938). Nagrodę otrzymali również twórcy tak wybitni, jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935) i Maria Kuncewiczowa (1937).
W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Spośród nazwisk laureatów nagród powojennych warto przypomnieć Mirona Białoszewskiego, Kazimierza Brandysa, Ernesta Brylla, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Hannę Januszewską czy Jerzego Waldorffa. Nagroda została przywrócona trzy lata temu.
Literatura warszawska?
Data: 2010-09-30 15:05:21 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min.
REKLAMA