Literacką Nagrodę Nobla otrzymuje Alice Munro!

Data: 2013-10-08 13:16:24 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Literacką Nagrodę Nobla otrzymuje Alice Munro!

Alice Munro otrzymuje literacką Nagrodę Nobla! Mistrzyni współczesnych krótkich opowiadań - usłyszeliśmy w uzasadnieniu werdyktu. Obejrzyjcie film relacjonujący ogłoszenie nazwiska laureatki! 

 

Alice Ann Munro (ur. 10 lipca 1931 roku jako Alice Ann Laidlaw w Wingham, Ontario) – kanadyjska pisarka, autorka głównie opowiadań, trzykrotnie nagrodzona krajową Governor General's Award for Fiction. 

 

munroUważana za jedną z najznamienitszych żyjących autorek krótkich form prozatorskich. Thomas Tausky w biograficznym eseju Alice Munro. Biocritical Essay napisał: Uznawana za najlepszą kanadyjską autorkę krótkich opowiadań, Alice Munro systematycznie tworzy dzieła, w których dokładny opis społecznych relacji i głęboki rys psychologiczny łączą się z bezbłędnym instynktem używania właściwej formy ekspresji. Jej opowiadania skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Akcja większości jej prozy osadzona jest w niewielkich miasteczkach południowo-zachodniej części stanu Ontario i często obraca się wobec z pozoru trywialnych i codziennych faktów i obserwacji otaczającej rzeczywistości. Bohaterzy tych opowiadań (na ogół kobiety) to antyteza literackiej heroiczności.

 

Cynthia Ozick nazwała ją „naszym Czechowem”. Książki Munro przetłumaczono na ponad 20 języków a jej twórczość wyróżniono wieloma nagrodami literackimi, tak w Kanadzie, jak i innych krajach. W 2009 przyznano jej prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości literackiej.

 

Munro urodziła się 10 lipca 1931 w Wingham, kanadyjskiej prowincji Ontario. Jej matka była nauczycielką, ojciec - farmerem. Po ukończeniu szkoły, rozpoczęła studia dziennikarskie na University of Western Ontario, ale przerwała studia po wyjściu za mąż w 1951 roku. Z mężem osiedlili się w Victorii, gdzie otworzyli księgarnię. Munro zaczęła pisać już jako nastolatka, ale opublikowała pierwszą książkę w 1968. Był to Taniec szczęśliwych cieniktórym po raz pierwszy Munro zwróciła na siebie uwagę. Publikowała w licznych czasopismach od początku lat pięćdziesiątych XX wieku. W 1971 opublikowała zbiór opowiadań Dziewczęta i kobiety, określony przez krytykę mianem powieści inicjacyjnej. 

 

 

W tym roku w typowaniach bukmacherów jako faworyt do otrzymania Literackiej Nagrody Nobla prowadził Haruki Murakami, znany czytelnikom na całym świecie z takich książek jak Norwegian Wood czy 1Q84. Jego szanse oceniano na 5/2. Na kolejnych miejscach uplasowała się właśnie Alice Munro z szansami 4/1 i Amerykanka Joyce Carol Oates (8/1). 

 

A oto kilka ciekawostek dotyczących Literackiej Nagrody Nobla:

Literacka Nagroda Nobla została przyznana 107 razy w latach 1901-2013. Nie przyznano jej 7 razy - w roku 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 oraz 1943. 

 

Nagrodzono nią tylko 14 kobiet - Selmę Lagerlof, Grazię Deleddę, Sigrid Undset, Peral Buck, Gabrielę Mistral, Nelly Sachs, Nadine Gordimer, Toni Morrison, Wisławę Szymborską, Elfriede Jelinek, Doris Lessing i Hertę Muller. Oraz - w tym roku - Alice Munro.

 

Czterokrotnie Literacka Nagroda Nobla została rozdzielona między dwie osoby. 

 

Najmłodszym laureatem Literackiej Nagrody Nobla był Rudyard Kipling, autor Księgi dżungli. 88 lat miała z kolei najstarsza laureatka literackiego Nobla - Dorris Lessing, gdy w 2007 roku otrzymała to wyróżnienie. 

 

Przeciętny laureat literackiego Nobla ma 64 lata. 

 

 

 

Munro jest autorką krótkich opowiadań - gatunku bardzo rzadko docenianego przez Komitet Noblowski. Murakami zasłynął jako autor niezwykłych opowieści o absurdzie i samotności we współczesnym świecie. Jego książki, pełne odniesień do popkultury, zostały przetłumaczone na 40 języków. Oates może się poszczycić niemal pięcioma dekadami pracy twórczej, napisała ponad 40 powieści, sztuk teatralnych i liczne wiersze. Wskazywano także czasem na docenioną w Polsce Swietłanę Aleksijewicz i Algierkę Assię Djebar. Lista tegorocznych nominowanych obejmowała 195 autorów, z których 48 branych było pod uwagę po raz pierwszy. 

 

W tym roku nagrodzony otrzyma osiem milionór koron szwedzkich (1,25 miliona dolarów).

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje