Alice Munro otrzymuje literacką Nagrodę Nobla! Mistrzyni współczesnych krótkich opowiadań - usłyszeliśmy w uzasadnieniu werdyktu. Obejrzyjcie film relacjonujący ogłoszenie nazwiska laureatki!
Alice Ann Munro (ur. 10 lipca 1931 roku jako Alice Ann Laidlaw w Wingham, Ontario) – kanadyjska pisarka, autorka głównie opowiadań, trzykrotnie nagrodzona krajową Governor General's Award for Fiction.
Uważana za jedną z najznamienitszych żyjących autorek krótkich form prozatorskich. Thomas Tausky w biograficznym eseju Alice Munro. Biocritical Essay napisał: Uznawana za najlepszą kanadyjską autorkę krótkich opowiadań, Alice Munro systematycznie tworzy dzieła, w których dokładny opis społecznych relacji i głęboki rys psychologiczny łączą się z bezbłędnym instynktem używania właściwej formy ekspresji. Jej opowiadania skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Akcja większości jej prozy osadzona jest w niewielkich miasteczkach południowo-zachodniej części stanu Ontario i często obraca się wobec z pozoru trywialnych i codziennych faktów i obserwacji otaczającej rzeczywistości. Bohaterzy tych opowiadań (na ogół kobiety) to antyteza literackiej heroiczności.
Cynthia Ozick nazwała ją „naszym Czechowem”. Książki Munro przetłumaczono na ponad 20 języków a jej twórczość wyróżniono wieloma nagrodami literackimi, tak w Kanadzie, jak i innych krajach. W 2009 przyznano jej prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera za całokształt twórczości literackiej.
Munro urodziła się 10 lipca 1931 w Wingham, kanadyjskiej prowincji Ontario. Jej matka była nauczycielką, ojciec - farmerem. Po ukończeniu szkoły, rozpoczęła studia dziennikarskie na University of Western Ontario, ale przerwała studia po wyjściu za mąż w 1951 roku. Z mężem osiedlili się w Victorii, gdzie otworzyli księgarnię. Munro zaczęła pisać już jako nastolatka, ale opublikowała pierwszą książkę w 1968. Był to Taniec szczęśliwych cieni, którym po raz pierwszy Munro zwróciła na siebie uwagę. Publikowała w licznych czasopismach od początku lat pięćdziesiątych XX wieku. W 1971 opublikowała zbiór opowiadań Dziewczęta i kobiety, określony przez krytykę mianem powieści inicjacyjnej.
W tym roku w typowaniach bukmacherów jako faworyt do otrzymania Literackiej Nagrody Nobla prowadził Haruki Murakami, znany czytelnikom na całym świecie z takich książek jak Norwegian Wood czy 1Q84. Jego szanse oceniano na 5/2. Na kolejnych miejscach uplasowała się właśnie Alice Munro z szansami 4/1 i Amerykanka Joyce Carol Oates (8/1).
A oto kilka ciekawostek dotyczących Literackiej Nagrody Nobla:
Literacka Nagroda Nobla została przyznana 107 razy w latach 1901-2013. Nie przyznano jej 7 razy - w roku 1914, 1918, 1935, 1940, 1941, 1942 oraz 1943.
Nagrodzono nią tylko 14 kobiet - Selmę Lagerlof, Grazię Deleddę, Sigrid Undset, Peral Buck, Gabrielę Mistral, Nelly Sachs, Nadine Gordimer, Toni Morrison, Wisławę Szymborską, Elfriede Jelinek, Doris Lessing i Hertę Muller. Oraz - w tym roku - Alice Munro.
Czterokrotnie Literacka Nagroda Nobla została rozdzielona między dwie osoby.
Najmłodszym laureatem Literackiej Nagrody Nobla był Rudyard Kipling, autor Księgi dżungli. 88 lat miała z kolei najstarsza laureatka literackiego Nobla - Dorris Lessing, gdy w 2007 roku otrzymała to wyróżnienie.
Przeciętny laureat literackiego Nobla ma 64 lata.
Munro jest autorką krótkich opowiadań - gatunku bardzo rzadko docenianego przez Komitet Noblowski. Murakami zasłynął jako autor niezwykłych opowieści o absurdzie i samotności we współczesnym świecie. Jego książki, pełne odniesień do popkultury, zostały przetłumaczone na 40 języków. Oates może się poszczycić niemal pięcioma dekadami pracy twórczej, napisała ponad 40 powieści, sztuk teatralnych i liczne wiersze. Wskazywano także czasem na docenioną w Polsce Swietłanę Aleksijewicz i Algierkę Assię Djebar. Lista tegorocznych nominowanych obejmowała 195 autorów, z których 48 branych było pod uwagę po raz pierwszy.
W tym roku nagrodzony otrzyma osiem milionór koron szwedzkich (1,25 miliona dolarów).