Pisarze książek dla dzieci z listem otwartym do Ministerstw

Data: 2018-12-06 12:15:13 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - Pisarze książek dla dzieci z listem otwartym do Ministerstw

Polscy twórcy literatury dziecięcej – pisarze i ilustratorzy – wystosowali właśnie list otwarty do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki. W liście tym przedstawiają trudną dla nich sytuację związaną z zawieraniem umów podczas organizacji spotkań autorskich.

List otwarty dotyczy sposobu zawierania umów z twórcami podczas organizacji spotkań autorskich. Do tej pory organizatorzy takich spotkań podpisywali z autorami umowy o dzieło z kosztami uzyskania w wysokości 50%. Jak twierdzą podpisujący list twórcy, według wytycznych Instytutu Książki, obecnie instytucje miały zawierać umowy zlecenie, które sprawiają autorom komplikacje urzędowe. Dodatkowo autorzy argumentują: Zastępowanie umów o dzieło umowami zleceniami pozbawia nas możliwości stosowania 50% kosztów przychodu, podczas gdy realizacja spotkań pociąga za sobą duże i niemożliwe do uniknięcia wydatki (np. kosztowne dojazdy do miejscowości w całej Polsce, noclegi, zakup niezbędnych materiałów). Te wydatki opłacamy z własnych honorariów.

Według autorów, podpisywane umowy o dzieło są zaś podważane. Twórcy literatury dziecięcej apelują o jednoznaczne uregulowanie przepisów i umożliwienie organizatorom spotkań autorskich podpisywania z twórcami umów o dzieło z 50% kosztami uzysku oraz o umożliwienie rozliczania spotkań autorskich twórcom prowadzącym działalność gospodarczą.

Na te zarzuty odpowiada Dariusz Jaworski, Dyrektor Instytutu Książki w komunikacie zamieszczonym na ich stronie internetowej: W liście z dnia 30 listopada 2018 r. […] zawarte zostały nieprawdziwe stwierdzenia […]. Oświadczam, że Instytut Książki nie formułował żadnych wytycznych ani nie wprowadzał żadnych zasad w sprawie zawierania umów dotyczących spotkań autorskich, ponieważ nie jest instytucją uprawnioną do interpretowania przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

Jednocześnie Jaworski zapewnił, że na wniosek Instytutu Książki, MKiDN podjęło już określone działania zmierzające do wypracowania zmian dotyczących kwestii zawartych w liście podpisanym przez pisarzy.

Pod listem otwartym podpisało się ponad 110 twórców, w tym: Barbara Gawryluk, Katarzyna Ryrych, Romuald Pawlak, Renata Piątkowska, Joanna Papuzińska, Anna Onichimowska, Joanna Olech, Joanna Krzyżanek, Barbara Kozłowska, Marta Kisiel-Małecka, Grzegorz Kasdepke, Marta Fox i Justyna Bednarek.

To nie pierwszy raz, kiedy polscy twórcy głośno wyrażają swoje zdanie. We wrześniu tego roku inna grupa pisarzy, Unia Literacka, wystosowała list – do organizatorów Międzynarodowych targów Książki w Krakowie. Tym razem to twórcy książek dla dzieci w ten sposób proszą o zmiany.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje