Liao Yiwu laureatem trzeciej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego!

Data: 2012-05-15 14:18:50 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Liao Yiwu laureatem trzeciej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego!

W piątek, 11 maja w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbyła się finałowa Gala Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Podczas Gali ogłoszono zwycięzcę Nagrody - laureatem został Chińczyk Liao Yiwu doceniony za książkę Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych wydaną w Polsce przez  wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011. 

 

Laureat otrzymał 50 tys. zł. Nagroda honoruje też tłumacza, w przypadku zwycięskiej książki dwóch – Wen Huanga, który przełożył ją z chińskiego na angielski, oraz Agnieszkę Pokojską, która przetłumaczyła ją z angielskiego na polski.

 

Źródłem opowieści Liao Yiwu są rozmowy prowadzone z ludźmi z nizin społeczeństwa chińskiego. Autor spotyka ich w więzieniu, gdzie spędza cztery lata jako przeciwnik reżimu, na górskich drogach, które przemierza jako bezdomny grajek flecista, w herbaciarniach i knajpach, w których pracuje, w rodzinnej wiosce, w miejskim szalecie, w slumsie, przed gmachem sądu i na rynku, gdzie bezrobotni czekają na pracę.

- Kiedy w zeszłym roku musiałem opuścić Chiny, by móc publikować książki, nie sądziłem, że coś takiego mi się przydarzy – mówił Liao Yiwu.

 

Wśród finalistów nagrody znaleźli się także: Francisco Goldman za „Sztukę politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa”, Raja Shehadeh za „Palestyńskie wędrówki”; Filip Springer za „Miedziankę. Historię znikania” i Colin Thubron za książkę „Po Syberii”.

 

Podczas gali wręczono także wyróżnienia w konkursie edukacyjnym inspirowanym „Buszem po polsku” autorstwa Ryszarda Kapuścińskiego, który towarzyszył nagrodzie. 

Wyróżnienie zdobyły prace: „Inka” Anny Peszkowskiej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, „Zapraszam do mojego domostwa” Alicji Newman ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Ingmara Bergmana, „Poszukiwany, poszukiwana!” Zuzanny Doherty ze Społecznego Gimnazjum nr 14 Społecznego Towarzystwa Oświatowego,  „Tożsamość” Weroniki Rydzińskiej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego i „Domowe przedszkole” Marii Stusio z Gimnazjum nr 13 im. Stanisława Staszica. 

 

Galę prowadzoną przez Macieja Orłosia zakończył występ Grażyny Auguścik.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje