W maju 2015 odbędzie się trzecia edycja akcji WARSZAWA CZYTA. Znów na kilka dni całe miasto zmieni się w dyskusyjny klub książki.
Zapraszamy do udziału w wyborze książki, która stanie się bohaterką trzeciej edycji akcji WARSZAWA CZYTA. Z listy wyłonionej wspólnie z warszawskimi czytelnikami i czytelniczkami wybraliśmy cztery bardzo różne książki, które łączy jedno – każda może dostarczać inspiracji do dyskusji i działań związanych ze współczesną Warszawą. Chamowo Mirona Białoszewskiego, Wniebowstąpienie Tadeusza Konwickiego, Szum Magdaleny Tulli czy Jak zostałam wiedźmą Doroty Masłowskiej? Która z nich stanie się punktem wyjścia tegorocznej akcji? Teraz każdy może uzasadnić, dlaczego właśnie ta książka może być ważna dla naszego miasta, a uzasadnienie może stać się impulsem do zorganizowania konkretnego wydarzenia w ramach akcji.
Przy wyborze książki decydujące znaczenie ma siła argumentów, nie liczba oddanych głosów. Na opinie czekamy do 27 lutego.
>> prezentacja wybranych książek i ankieta
Druga edycja WARSZAWA CZYTA odbyła się w dniach 14-18 maja 2014. W ramach akcji siłami własnymi oraz zaprzyjaźnionych osób, grup i instytucji zorganizowaliśmy ponad 50 wydarzeń nawiązujących w różny sposób do książki Italo Calvino Niewidzialne miasta. W dyskusjach, spacerach, warsztatach, spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki, pokazach filmowych i teatralnych oraz koncertach bezpośrednio wzięło udział ponad 1000 osób.
Jako prelegentów, przewodniczki czy prowadzących warsztaty gościliśmy m.in. tłumaczki Italo Calvino Alinę Kreisberg i Annę Wasilewską, autorkę książki-bohaterki pierwszej edychu akcji – Sylwię Chutnik, autora książki-kandydatki Filipa Springera oraz kilkanaście innych osób, socjolożki, antropolożki, krytyków filmowych i architektury, ilustratorki książkowe, animatorów kultury, których ekspercka wiedza i fachowe umiejętności na różne sposoby były użyteczne do odczytania Niewidzialnych miast.
Tak jak rok wcześniej szczególne miejsce zostawiliśmy Dyskusyjnym Klubom Książki. W akcję włączyło się 12 klubów. O książce rozmawiano też w radiowym klubie książki w radiu TOK FM, czyli w programie Poczytalni.
Kto stoi za akcją WARSZAWA CZYTA?
WARSZAWA CZYTA to spontaniczna akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników. Nie mamy struktury ani hierarchii, nie działamy dla zysku ani na zamówienie żadnych prywatnych czy publicznych instytucji. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy zarówno z instytucjami, jak i osobami fizycznymi. Może do nas dołączyć każda osoba, która lubi czytanie w mieście, czytanie o mieście, czytanie miasta oraz – przede wszystkim – dyskutowanie o czytaniu.