Po przerwie urlopowej wracamy do prezentowania Wam subiektywnych przeglądów premier tygodnia. Ten tydzień jest wyjątkowo krótki, więc przy okazji nadrabiamy zaległości i prezentujemy kilka najciekawszych tytułów spośród premier końcówki lipca i początku sierpnia.
Maria Ulatowska, Jacek Skowroński, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Niewielu chyba czytelników nie kojarzy autorki bestsellerów obyczajowych, Marii Ulatowskiej, i Jacka Skowrońskiego - autora całkiem udanych kryminałów. Tu oboje postanowili połączyć siły i ulubione gatunki.
Nagle ludzie z otoczenia autorki poczytnych powieści zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach - czytamy w nocie wydawcy. Jej mozolna, chwilami monotonna praca pisarki zostaje zaburzona informacjami o następnych tragicznych wydarzeniach, a ona sama staje się celem wyrachowanego prześladowcy. Policyjna profilerka i prowadzący niekonwencjonalne śledztwo nadkomisarz usiłują przerwać łańcuch niewytłumaczalnych na pozór zbrodni. Tymczasem giną kolejne osoby.
Pierwsze recenzje wypadają całkiem obiecująco!
Jennifer Probst, Wydawnictwo Akapit Press
Idealna kobieca lektura na wakacje. Julietta Conte, piękna i chłodna kobieta sukcesu, prezes doskonale prosperującej firmy La Dolce Famiglia, żyje pracą. Upojne randki uznaje za mocno przereklamowane. Sawyer Wells to bogaty, przedsiębiorczy mężczyzna po przejściach, lubi kobiety i chętnie wdaje się w romanse, lecz nie wierzy w miłość. Korzystną fuzję ich przedsiębiorstw dopełnia wymuszone małżeństwo z rozsądku. Przyjaciele i rodzina komplikują im życie. Czy w takim związku jest miejsce na miłość? Bo seks to za mało! Akcja i finał jak z filmu. Gorąca komedia romantyczna z urokliwą Italią w tle.
Cięte riposty, komizm sytuacyjny, w żadnym przypadku nie przekraczający granic dobrego smaku, a na dodatek więcej niż szczypta pikanterii - doceniła nasza recenzentka, Justyna Gul, w Układzie doskonałym Jennifer Probst. Oby nowa jej powieść była równie udana!
Wendy Welch, Black Publishing
Lektura obowiązkowa dla wszystkich "moli książkowych". - W końcu w każdym małym mieście przydałoby się takie miejsce, jak księgarenka z Big Stone Gap - twierdzi w swojej recenzji Katarzyna Krzan. - Autorka daje gotowy przepis, jak tego dokonać - krok po kroku, bez pieniędzy, bez reklamy, mając tylko siebie i odkrywając zalety marketingu szeptanego. Prowadząc lokalną księgarnię, trzeba nie tylko kochać książki. Trzeba przede wszystkim lubić ludzi, poświęcać im swój czas i energię. Powieść pełna jest pięknych zdań o książkach, które spokojnie mogą stać się cytatami umieszczanymi w ramkach w bibliotekach i księgarniach. Nie podam ich, bo nie sięgnięcie wówczas po książkę, traktując recenzję jako bryk i tracąc przy tym wiele. Nie ma tu fikcji - są prawdziwi ludzie i ich przygody z książkami. Wierzcie mi, najbardziej przerażające, najtrudniejsze, najsmutniejsze i najważniejsze historie, jakie można znaleźć w księgarni, nie kryją się w książkach, ale w klientach.
Danielle Steel, Wydawnictwo Między Słowami
W wakacje nie można zapomnieć o mistrzyni romansu. Danielle Steel opowiada o uczuciach w iście mistrzowskim stylu - twierdzi nasza recenzentka. - Wplatając w historię domu Thurstonów wielu bohaterów, wiarygodnie kreśląc tło historyczne, autorka składa na nasze ręce powieść, w której akcji uczestniczymy całym sobą. I choć nie jest to najlepsza z książek autorki, to jednak jest powieścią zasługującą na poświecenie jej kilkunastu godzin. Opowieść o tym, jak „Bóg daje i zabiera, daje i znów zabiera, jakby nie kierował się rozsądkiem” jest bowiem pełna życia i prawdy o nim, pełna cieni i blasków, pełna nadziei i zawodów. Ale przede wszystkim pełna miłości…
Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Bellona
Polskie lotnictwo na Zachodzie to nie tylko Dywizjon 303 - przypomina Remigiusz Mróz. A znając warsztatową sprawność autora Parabellum, raczej nie mamy wątpliwości co do tego, że będzie emocjonująco. Fabuła opiera się na rzeczywistych wspomnieniach, dokumentach, oraz wydarzeniach związanych z 307 Dywizjonem Nocnym Myśliwskim „Lwowskich Puchaczy”, co jeszcze dodaje powieści smaku.
Giulia Scarpaleggia, Wydawnictwo Jedność
Za sprawą tej książki krok po kroku poznajemy Toskanię od strony kulinarnej - podkreśla w swojej recenzji Katarzyna Krzan. Ale nie jest to zwyczajny przewodnik, zabierający nas do kurortów i kolejnych wykwintnych restauracji. To raczej opowieść o toskańskiej wsi. Można tu zjeść prawdziwy toskański chleb ze smalcem, zachwycić się różnymi sposobami przygotowania bobu i zjeść najzwyklejszy omlet z aromatycznymi przyprawami i składnikami wprost z ogródka. Co w tym niezwykłego? Ano to, że potrawy wykonała i sfotografowała osobiście autorka, a są tak proste do wykonania, że to aż zadziwiające. Co więcej: wykonane są z produktów prostych: pomidorów, suchego chleba, oliwy czy jaj.
Jaume Cabre, Wydawnictwo Marginesy
Tina, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, która pracuje w Sort, robi zdjęcie starej szkoły w Torenie tuż przed jej wyburzeniem. Jedno proste kliknięcie i gotowe. Strona po stronie czytelnik odkrywa konsekwencje tego pozornie trywialnego gestu, a przed jego wzrokiem rozciąga się szeroka panorama wspomnień i przekłamań o wydarzeniach, których bohaterami są falangiści i partyzanci, dranie i ludzie przyzwoici, a także ci zwyczajni, żyjący w trudnych, okrutnych czasach. W Pirenejach, w Pallars, regionie potraktowanym przez wojsko generała Franco z niespotykanym bestialstwem, ściera się moralna podłość frankizmu z bohaterstwem i tchórzostwem indywidualnym i grupowym tuż po zakończeniu hiszpańskiej wojny domowej. Ich historię przybliża polskim czytelnikom Jaume Cabre - autor głośnego Wyznaję.
Maria Duenas, Wydawnictwo Świat Książki
- To intrygująca opowieść o modzie, miłosnych namiętnościach, niespodziankach od losu, zawiłych ludzkich perypetiach oraz wojennej zawierusze - twierdzi nasza czytelniczka, kasandra85. - Niemałe emocje, fascynujące sylwetki poszczególnych bohaterów, wartka akcja, umiejętne połączenie przygody i romansu to tylko przedsmak czekających nas wrażeń. Polecam serdecznie!!
René Goscinny, Jean Jacques Sempé, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
W pięćdziesiątą rocznicę pierwszego polskiego wydania opowieści o przygodach ulubieńca czytelników-łobuziaków nie możemy zapomnieć o wznowieniu najbardziej znanej książki - Mikołajka. Cała seria doczekała się nowego, odświeżonego wydania, jednak przygotowanego z szacunkiem wobec tradycji - wobec niezrównanych oryginalnych rysunków, poczucia humoru i ducha opowieści Goscinny'ego i Sempe.
René Goscinny, Jean Jacques Sempé, Wydawnictwo Znak
I przy okazji książka, po którą nie każdy miłośnik oryginału miał okazję sięgnąć. Zawarte w tym wydaniu opowiadania o paczce kumpli Mikołajka pojawiły się niespodziewanie, odnalezione w szufladzie Goscinny’ego. Te nieznane przygody Sempé zilustrował kolorowymi rysunkami, dzięki czemu historie o Mikołajku nabierają prawdziwych rumieńców. Najsłynniejszy francuski uczeń ma dwie cechy – nigdy się nie zmienia i nigdy się nie starzeje. A pomysłów na przygody nigdy mu nie brakuje.