Od pewnego czasu wiele polskich bibliotek rozpoczyna współprace z lokalnymi zakładami karnymi. Te nietypowe kooperacje to wynik programu „Książka w pudle” prowadzonego przez warszawską Fundację Zmiana.
Fundacja Zmiana to organizacja, której celem jest promocja czytelnictwa i literatury. Na zespół organizacji składają się entuzjaści książek, a ich wspólna praca dawać ma widoczne efekty zmian w polskim społeczeństwie. Fundacja prowadzi obecnie między innymi projekt o nazwie „Książka w pudle”.
W ramach tego projektu, współpracę rozpoczynają zakłady karne i biblioteki z całego kraju, które wspólnie wspierają czytelnictwo osadzonych. Jak podaje fundacja na swojej stronie internetowej, z możliwości czytania książek korzysta aż 80 procent osadzonych w zakładach. A „słowo daje wolność i zrozumienie swojego losu”. „Książka w pudle” ma za zadanie upowszechnić postawę czytelniczą wśród więźniów.
Fundacja zbiera książki i przekazuje je zakładom, obecnie współpracę zadeklarowało ponad 150 placówek z całej Polski. W projekt zaangażowana są instytucje: Biblioteka Narodowa i Służba Więzienna.
Ostatnio do akcji dołączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszynie. Jak poinformowano na Facebooku biblioteki, porozumienie o współpracy podpisano pod koniec kwietnia bieżącego roku. Teraz osadzenie w zakładzie karnym w Cieszynie będą mogli korzystać z książek biblioteki na zasadzie wypożyczeń i darów.
Dodatkowo, więźniowie będą odpowiedzialni za nadawanie książkom „drugiego życia”. Poproszeni zostaną o naprawę zniszczonych, poczytnych książek, które ponownie trafią do biblioteki.
Co sądzicie o takim projekcie?