Książki o Willym Wonce i Jamesie Bondzie poprawiane. W sprawę zaangażowała się nawet królowa

Data: 2023-03-01 17:03:10 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W środowisku literackim zawrzało po tym, gdy do sieci trafiły informacje o zmianach, jakie wprowadzone mają zostać w popularnych angielskich tytułach. Powieści dla młodzieży i książki o Jamesie Bondzie mają zostać poprawiane, by ich język stał się bardziej inkluzywny. Media sugerują, że w tej sprawie swój głos zabrała także… sama brytyjska królowa! 

Obrazek w treści Książki o Willym Wonce i Jamesie Bondzie poprawiane. W sprawę zaangażowała się nawet królowa [jpg]
fot. ilustracyjna / Pixabay

Chociaż do koronacji Karola III zostało jeszcze trochę czasu, to nowy król wraz ze swoją małżonką, królową Camillą, już teraz podejmują liczne aktywności zawodowe. Niedawno swoją drugą rocznicę obchodził wirtualny klub książki, który w czasach pandemii założyła Camilla – wówczas jeszcze jako księżna Kornwalii. W trakcie literackiego wydarzenia zorganizowanego z tej okazji, królowa małżonka miała wspomnieć o ingerowaniu w popularnych powieściach. 

Królowa Camilla zaangażowana w literaturę? 

O rodzinie królewskiej głośno w ostatnim czasie jest niezwykle głośno – po śmierci Elżbiety II, najdłużej panującej w Wielkiej Brytanii monarchini, królem automatycznie stał się jej najstarszy syn, Karol, a kontrowersje nieustannie wzbudza jego syn, książę Harry. Harry – po serii telewizyjnych wywiadów – niedawno zdecydował się opublikować swoją autobiografię, w której szczegółowo opisał swoje relacje z bratem oraz ojcem, opowiadał także o swoich misjach wojennych. 

Może zainteresować cię także... 

Wraz z nowym królem, uwagę mediów przykuwa ponownie Camilla, od września minionego roku tytułowana królową małżonką. Druga żona monarchy z dynastii Windsorów prowadzi od pewnego czasu wirtualny klub książki, w którym dzieli się swoimi czytelniczymi wyborami. Niedawno królowa zorganizowała wyjątkowe przyjęcie literackie w Clarence House, gdzie wygłosiła przemowę. W jej trakcie w subtelny sposób nawiązała do zmian, których wydawca powieści dla dzieci dokonać miał w oryginalnym tekstach autora Willy'ego Wonki.  

Camilla o wolności słowa. Chodzi o poprawki w książkach? 

Przypomnijmy, że brytyjski wydawca powieści Dahla – Wydawnictwo Puffin – dokonał redakcji oryginalnych tekstów, usuwając z nich słowa takie jak „gruby” i „szalony”. To wywołało sporą debatę w sieci, a zmiany Salman Rushdie określił „cenzurą”. Chociaż królowa nie powiedziała wprost, że chodzi o zmiany w powieściach Dahla, brytyjskie media łączą obie sprawy. W trakcie swojego przemówienie Camilla miała powiedzieć: 

Proszę, pozostańcie wierni swojemu powołaniu, nieskrępowani przez tych, którzy mogą chcieć ograniczyć wolność waszej wypowiedzi lub nałożyć ograniczenia na waszą wyobraźnię.

Tymczasem w zagranicznych mediach przeczytać można o kolejnych tytułach, w których mają zostać dokonane korekty. Tym razem chodzi o książki Iana Fleminga, którego głównym bohaterem jest James Bond. Z publikacji o znanym agencie 007 wykreślone miały zostać m.in. określenia osób czarnoskórych, które dziś uznaje się za rasistowskie i obraźliwe

Może zainteresować cię także... 

Co interesujące, podobne zmiany miały miejsce już w przeszłości także i na polskim rynku. Warto wspomnieć chociażby o kultowym kryminale Agathy Christie I nie było już nikogo, który pod tym tytułem znany jest w Polsce od około 2004 roku. W latach 60. publikacja w Polsce wydana została jako Dziesięciu Murzynków, co odnosiło się do oryginalnego angielskiego tytułu kryminału z lat trzydziestych – Ten Little Niggers

 

Źródło: The Guardian, Reuters
Tagi: windsorowie, windsor, rodzina królewska,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Charlie i fabryka czekolady
Roald Dahl0
Okładka książki - Charlie i fabryka czekolady

Charlie znajduje Złoty Kupon - bilet wstępu do fabryki czekolady Willy'ego Wonki. To najprawdziwsza magiczna kraina! Po rzece czekolady pływa się tam...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje