Książki historyczne wiosny

Data: 2011-04-15 12:23:52 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Książki historyczne wiosny

Jury i internauci zdecydowali. Tytuł Książki Historycznej Wiosny w plebiscycie Historia Zebrana otrzymały publikacje: „Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP” (PISM), „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” (Rebis), „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty” (Krytyka Polityczna), „Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji” (Iskry) oraz „Imperia i barbarzyńcy” (Rebis).

 

W naszym plebiscycie na najlepsze książki oddano ponad 5 tysięcy głosów. Nie lada orzech do zgryzienia miało także nasze jury, w składzie: Michał Świgoń (redaktor naczelny Histmag.org), Sławomir Krempa (redaktor naczelny Granice.pl), Roman Sidorski (szef działu naukowego Histmag.org), Łukasz Grzesiczak (szef działu recenzje Histmag.org), Dariusz Wierzchoś (doktor nauk humanistycznych, archiwista w AAN), Małgorzata Gołaszewska (redaktor działu książki historycznej Granice.pl). - Mile nas zaskoczył bardzo wysoki poziom zgłoszonych do konkursu publikacji. Wybór był bardzo trudny, jednak ostatecznie jury było zgodne. - mówi Sławomir Krempa. 

 

protokolNajlepsze książki naukowe

W kategorii „Okiem badacza” (publikacje o walorach naukowych, kierowane przede wszystkim do historyków) najlepszą książką – zarówno według jury, jak i internautów, okazała się publikacja Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych: „Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP”. - To przydatna pozycja dla osób zainteresowanych dyplomacją. Jest ona również bardzo dobrą pozycją w kontekście dyskusji, które wynikły po katastrofie smoleńskiej dotyczących protokołu dyplomatycznego - podkreślał dr Dariusz Wierzchoś, archiwista w Archiwum Akt Nowych. Jak pisze o książce jej wydawca, prezentowane w tomie przepisy protokolarne, ceremonialne i etykietalne II Rzeczypospolitej Polskiej - oryginalne dzieło stworzone w kilka lat po odzyskaniu niepodległości – stanowią pomnik sztuki dyplomacji wpisany w polską tradycję narodową, a zarazem głęboko zakorzeniony w tradycji nowożytnej dyplomacji europejskiej.

 

W rolach głównych 

bogBezapelacyjnym zwycięzcą głosowania internautów (ponad 50% głosów) w kategorii „W rolach głównych” (biografie, wspomnienia) okazała się książka Rebisu „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”. - Wśród setek opublikowanych w Polsce pamiętników sybirackich ten rzeczywiście zdecydowanie się wyróżnia. Autor napisał go sprawnie, dobrze uprzednio przemyślawszy. Pisał przede wszystkim dla odbiorcy amerykańskiego, ale i Polak może czytać jego wspomnienia bez poczucia, że ciągle tłumaczy mu się oczywistości. Na uznanie zasługują także działania wydawcy, który dobrze przygotował książkę do druku i sprawnie ją wypromował, zatem nic dziwnego, że wyniki sprzedaży i głosowania może uznać za więcej niż zadowalające. – podkreślał zalety publikacji Roman Sidorski. – Przejmujący jest fakt, że opisane zdarzenia widziane są oczami małego chłopca. Uważam, że o tej karcie historii (represje sowieckie wobec Polaków) powinno się pisać, mówić i czytać jak najwięcej. Dość już było milczenia na ten temat! – uzasadniała swój wybór internautka, Dorota Pansewicz.

 

ciolkoszZ kolei najlepsze noty od jury w tej kategorii zyskała biografia wydana przez Krytykę Polityczną: „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty”. – Udana biografia polskiego socjalisty. Widziałem czasem autora, gdy w pracowni archiwum wylewał siódme poty nad aktami. Praca objawiła się w finalnym produkcie. – opowiadał Dariusz Wierzchoś. Autorem książki jest Andrzej Friszke, profesor historii, badacz dziejów najnowszych Polski, w latach 80. redaktor „Tygodnika Solidarność”.

 

zawod

O historii - niebanalnie!

Kontrowersyjny temat podjął autor nagrodzonej w kategorii „Historia niebanalna” (publikacje popularyzujące historię) książki: „Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji”, wydanej przez wydawnictwo Iskry. - Dobrze wydana, świetnie napisana historia prostytucji do zdecydowanie nienaukowego zastosowania. Temat na pewno nie został wyczerpany, autor na pewno też nie zgłębiał źródeł i literatury tak starannie, jak chociażby Peter Heather, ale głupot nie napisał, a czyta się to znakomicie. Gawędziarski styl, popularyzacja w starym dobrym stylu. – opisuje Roman Sidorski

 

imperiaNagrodę jury otrzymała zaś publikacja wspomnianego Petera Heathera „Imperia i barbarzyńcy”, opublikowana przez wydawnictwo Rebis. – Książka ta nie dość, że w sposób stosunkowo prosty i zrozumiały wyjaśnia zawiłości początków europejskiej historii, to jeszcze prezentuje całkiem nowy sposób interpretacji wędrówek barbarzyńskich ludów. Dzięki temu będzie interesująca zarówno dla mało obeznanych z historią czytelników, jak i dla tych, którym temat ten obcy nie jest. – uzasadniała wybór jury Małgorzata Gołaszewska

 

Organizując „Historię zebraną”, mieliśmy na celu przede wszystkim promocję dobrej literatury historycznej. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jego przebiegu – kwituje Michał Świgoń z redakcji Histmag.org. W 2011 roku odbędą się jeszcze trzy edycje plebiscytu, najbliższa z nich – w czerwcu. Zwycięskie publikacje wezmą udział w rywalizacji o tytuł książki historycznej roku.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje