Pewien angielski księgarz wraz z lokalną autorką tworzy książki, które przyjazne są dyslektykom. Publikacje wyróżniają się lepszą czytelnością, dodatkowymi odstępami i specjalną czcionką.
- Angielski księgarz stworzył książki z myślą o dyslektykach.
- Publikacje cechują się większymi odstępami i specjalną czcionką.
Alistair Sims, właściciel niezależnej księgarni w Clevedo w Wielkiej Brytanii jest dyslektykiem, który, choć kocha czytać, ze względu na swoje zaburzenie od zawsze miał trudności z czytaniem. Teraz wraz z autorami i wydawcami realizuje projekt, w ramach którego wydaje książki przyjazne dyslektykom.
Książki dla dyslektyków popularne na Kickstarterze
34-letni Alistair prowadzi niezależną księgarnię w małej miejscowości w Wielkiej Brytanii. Zamawiając i sprzedając książki w swojej książnicy, Alistair zauważył, że na rynku wciąż nie są dostępne książki skierowane do osób, które zmagają się z dysleksją, postanowił więc to zmienić!
Czytaj także: Powstaną książki Disneya dla niewidomych
Mężczyzna rozpoczął pracę nad pierwszą książkę i uruchomił zbiórkę internetowym na portalu crowdfundingowym Kickstarter. Ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bowiem księgarzowi udało się zebrać ponad 6 tysięcy funtów na zrealizowanie wyjątkowych książek. Nic dziwnego, bo, jak zauważa Sims, w Wielkiej Brytanii z dysleksją zmaga się ok. 10% czytelników.
Książki dla dyslektyków ze specjalnymi odstępami
Pieniądze zebrane na internetowej zbiórce sfinansowały zrealizowanie ośmiu książek. Do książek dla dysleksji znalazły się m.in. dzieła Rudyarda Kiplinga czy lokalnej pisarki Thany Niveau.
Ludzie zakładają, że jeśli są to książki dla dorosłych z dysleksją, to są one uproszczone w fabule i języku, a tak nie jest
– mówi Alistair Sims.
Jak wyglądają zaadaptowane książki? Publikacje skierowane do dyslektyków mają cechować się kremowymi stronami, wygodną dla oka czcionką Verdaną oraz dodatkowymi odstępami, dzięki którym poszczególne słowa stają się bardziej czytelne.
Wyjątkowe wydania książek
Także w Polsce czytelnicy mogą spotkać się z różnymi odmianami popularnych tytułów. Wśród nich znajduje się seria książek „Wielkie litery”, która skierowana jest do czytelników posiadających problemy ze wzorkiem. W ramach serii najpopularniejsze książki różnych wydawców wydrukowane zostały z zastosowaniem większej czcionki.
Czytaj także: 100 książek w Braille’u napisali więźniowie dla niewidomej dziewczyny
Własne książki mają także osoby niewidome, dla których projektowane są publikacje oparte na alfabecie Braille'a. W ramach szkolnego projektu takie książki stworzyli m.in. uczniowie jednej ze szkół z Krakowa. Osoby niewidome korzystać mogą także z tzw. Czytaków, czyli specjalnych odtwarzaczy do słuchania audiobooków, muzyki, słuchowisk lub podcastów. Czytaki oferowane są przez niektóre biblioteki i pomagają w lekturze osobom niewidomym, niedowidzącym, niedosłyszącym oraz zmagającym się z osłabieniem mięśni, obniżeniem sprawności, poprawności wykonywania ruchów, brakiem koordynacji ruchowej.
Z kolei osoby uczące się języków obcych mogą skorzystać ze specjalnych publikacji, które wydawane są w języku ojczystym, a oprócz tego zawierają słowniczki zawierające wyjaśnienia najtrudniejszych słów. Takie książki ukazują się w Polsce nakładem kilku różnych wydawców.