Powstały książki na papierze z… bananów

Data: 2021-08-27 10:34:35 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Powstało ponad 100 książek, których papier wytworzono z włókien bananowych. Utworzone w ten sposób publikacje mają charakter edukacyjny i trafią do najmłodszych. 

Obrazek w treści Powstały książki na papierze z… bananów [jpg]
Fotografia ilustrująca

Japońska Agencja Współpracy Międzynarodowej przekazała szkołom w Królestwie Tonga 100 książek dla dzieci. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że papier wykorzystany w publikacjach powstał na bazie… łodyg bananowca! 

Książki dla dzieci z Tonga

Japońska Agencja Współpracy Międzynarodowej to organizacja, której wolontariusze pracują na całym świecie, pomagając lokalnym społecznościom. Aktywiści, którzy pomagali w kształceniu dzieci w Królestwie Tonga, niewielkim państwu w Polinezji na południowym Pacyfiku, postanowili stworzyć książkę dla najmłodszych mieszkańców wyspy. 

Może zainteresować cię także...

Wolontariusze  wymyślili obrazkową opowieść, która przedstawia tydzień z życia tongańskiego chłopca. Jednocześnie w publikacji przedstawiono, jak połączyć lokalną kulturę i zwyczaje z celami zrównoważonego rozwoju ONZ. To, co zaskakujące, to jednak papier, na którym wydrukowano książeczki. Stworzono go… z łodyg bananowca! 

Bananowy papier na książki

Chociaż bananowy papier znany jest od dawna, to zazwyczaj wykorzystywany jest on jako papier ozdobny przy różnego rodzaju pracach plastycznych. Tymczasem twórcy książeczek postanowili wykorzystać go do stworzenia pełnoprawnej książki, która powstała w nakładzie ponad 100 egzemplarzy. 

Wybór papieru nie był przypadkowy, bowiem papier bananowy imituje teksturę tradycyjnej tongijskiej tkaniny tapa. Tapa to materiał, który oryginalnie tworzony jest z kory różnych drzew, głównie morwy oraz figowca. Tymczasem stworzony z włókien bananowych papier nie tylko swoją teksturą przypomina tapę, ale jednocześnie jest ekologiczny, bo ponownie wykorzystuje niepotrzebne łodygi bananowca. 

Powstałe książeczki mają posłużyć najmłodszym w lokalnych szkołach w Tonga.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje