Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski laureatem Nagrody im. Mackiewicza

Data: 2007-11-12 23:04:06 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski laureatem Nagrody im. Mackiewicza Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Józefa Mackiewicza za książkę „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”, opublikowanej przez "Znak". Nagrodę wręczono w warszawskim Domu Literatury.

Książka „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej” powstała na podstawie dokumentów z archiwów IPN. Na 450-stronach opisane zostały działania SB wobec Kościoła krakowskiego począwszy od lat 50. i różne postawy kapłanów - tych, którzy zostali zarejestrowani jako tajni współpracownicy SB, tych, którzy byli werbowani, ale współpracy nie podjęli bądź ją zerwali.

Jury nagrody było w tym roku jednomyślne. Książka ks. Isakowicza- Zaleskiego jest mackiewiczowska z ducha i okoliczności. Dokładnie realizuje motto nagrody, które jest cytatem z jednej z książek jej patrona, a brzmi "jedynie prawda jest ciekawa". Jednym z kryteriów, jakie sobie narzuciliśmy, było nagradzanie książek, w których odbija się dążenie do prawdy, nawet pomimo niesprzyjających okoliczności. Co jak co, ale książka księdza Isakowicza ten warunek spełnia, niezależnie zresztą od intencji autora - nawiązał Stanisław Michalkiewicz, sekretarz nagrody, do kontrowersji jakie dzieło księdza Isakowicza wywołało wśród polskiego duchowieństwa.

- Nie ukrywam, że te niesprzyjające okoliczności, które były, są i pewnie będą nadal, zmusiły mnie do przewartościowania swojego życia, określenia jeszcze raz wartości, dla których wybrałem stan kapłański. A przecież nie zależało mi na wywołaniu skandalu ani na zemście. Chodziło mi o to, żebym miał prawo do opisania doświadczeń swojego pokolenia. To jest książka o prześladowaniu Kościoła i o tym, że jednak zdecydowana większość księży, 90 proc., wyszło z tego zwycięsko - podkreślił Isakowicz-Zaleski.

Nagroda im. Józefa Mackiewicza została ustanowiona w 2000 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne.

W tym roku jury nagrody przyznało także trzy wyróżnienia. Otrzymali je:Adam Wielomski za "Hiszpanię Franco" (Agencja Reklamowo-Wydawnicza "Arte"), Wojciech Chmielewski za "Białego boksera" (Agawa) oraz Stanisław Srokowski za tom opowiadań "Nienawiść" (Prószyński i S-ka).

Patron nagrody Józef Mackiewicz, brat Stanisława Cata- Mackiewicza, był autorem książek łączących fabułę z dokumentem takich jak "Droga donikąd" (1955), "Nie trzeba głośno mówić" (1969), "Lewa wolna"(1965). W 1943 roku za zgodą Niemców i za wiedzą władz AK, Mackiewicz uczestniczył w ekshumacji grobów jeńców polskich w Katyniu, co opisał w relacji "Zbrodnia w lesie katyńskim" (1944). Od 1945 roku mieszkał na emigracji - w Londynie, potem w Monachium. Pisarz zmarł w 1985 roku.

Tradycyjnie nagroda im. Józefa Mackiewicza wręczana jest 11 listopada. Zwycięzca otrzymuje medal z podobizną patrona i cytatem z jego książki "Tylko prawda jest ciekawa" oraz nagrodę pieniężną (7 tys. dolarów).

W poprzednich latach laureatami nagrody byli Ewa i Władysław Siemaszkowie - autorzy pracy "Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945", Marek Chodakiewicz - za "Ejszyszki", Wojciech Albiński za "Kalahari", Eustachy Rylski za "Człowieka w cieniu" oraz Janusz Krasiński za "Przed agonią".

Nagroda im. Józefa Mackiewicza została ustanowiona w 2000 roku. Przyznawana jest dziełom ze względu na ich walory literackie oraz tematykę - ważną kulturowo, społecznie lub politycznie. Do konkursu zgłaszane są zarówno utwory literackie, jak i publicystyczne.

(Za www.wiadomosci.wp.pl)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje