Krakowski styczeń kulturalny

Data: 2010-01-03 18:20:34 | Ten artykuł przeczytasz w 27 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Krakowski styczeń kulturalny
W Krakowie styczeń 2010 roku zapowiada się bardzo gorąco. W planach moc wydarzeń kulturalnych, w tym także tych związanych z literaturą. Zapraszamy do lektury przeglądu, który podajemy za serwisem www.ksiazka.net.pl



5 I, godz. 18.00: Krakowski Klub Wegetarian zaprasza: Katarzyna Biernacka ("Empatia") - "Prawo do futra". Prowadzenie: Renata Fiałkowska.


5 I, godz. 19.00

"A  zatem . w życiu wolno śnić". Karnawałowy koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Studentów Szkoły Aktorskiej SPOT

Przygotowanie: Katarzyna Nowak, przy fortepianie: Monika Bylica

Wysłuchacie Państwo piosenek Agnieszki Osieckiej w nowych interpretacjach - ożywionych entuzjazmem młodych wykonawców. Piosenek tych mniej i tych bardziej znanych, jednak od lat niezmiennie pożądanych i cieszących zmysły. Koncert zakończy się suplementem - niespodzianką - i nie będzie to już twórczość Osieckiej. Zapraszamy.

 

6 I, godz. 17.00

Grupa Poetycka "Każdy". Prowadzenie: Anna Kajtochowa

 

7 I, godz. 18.00

Koncert uczniów Szkoły Wokalno-Aktorskiej

Prowadzenie: Bogdan Kalarus, przy fortepianie: Anna Wrona.

 

8 I, godz. 18.00

(nie)konFRONTa(k)cje. Spotkania literackie krakowskich grup artystycznych

Śródmiejski Ośrodek Kultury, stowarzyszenie Scal_art i Joanna Bąk (pomysłodawczyni cyklu) zapraszają na spotkanie z Januszem Bieleckim i Joanną Tokarczyk.

 

9 I, godz. 16.00

Klub Przyjaciół Kota "Filemon" zaprasza na spotkanie z przedstawicielkami organizacji zajmujących się pomocą bezdomnym kotom.

Prowadzenie: Renata Fiałkowska

 

9 I, godz. 17.00 

Promocja tomiku poezji Urszuli Kalecińskiej-Kucik pt. "Na skrzydłach motyla".

Recytacja i reżyseria: Urszula i Maciej Guzikowscy oraz autorka.

Śpiew: Agnieszka Dulny

Urszula Kalecińska-Kucik - absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie, mieszka i pracuje w Bukownie k/Olkusza. Jest członkiem klubu literackiego "Bukowy Liść" działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury. Tworzy poezję od 20 lat, ale zdecydowała się ją pokazać dopiero w styczniu 2009 r., kiedy to ukazał się jej debiutancki tomik.

Jest to poezja różnorodna w swych barwach i nastrojach, a kreowany przez nią świat bogaty, złożony i wielokształtny. Autorka zamyka swój świat uczuć i doznań w prostej formie, raz zachwycając się cudem życia, innym razem dając obraz rozdartego smutkiem i niepokojem człowieka XXI wieku. Z pozoru to prosta, kobieca poezja, ale jak wiadomo pozory bardzo często mylą (Elżbieta Świć).

 

11 I, godz. 18.00

Promocja "Wyboru wierszy" Beaty Szymańskiej z cyklu "Poeci Krakowa"

Prowadzenie: Krzysztof Lisowski

"Poezja Beaty Szymańskiej jest jak powiew wiatru z kwitnącej podgórskiej łąki w dawno nie wietrzonym domu, albo przypomina sytuację, gdy w sali pełnej pożeraczy hamburgerów pojawia się ktoś, kto niespiesznie zjada świeżo zerwane czereśnie. Z tą liryką kojarzy się natychmiast lekkość, czułość dla świata, piękne zdziwienie, niekonieczność, wdzięk, osobność, czyli podążanie własnymi ścieżkami". (Fragment słowa wstępnego - Krzysztof Lisowski)

 

12 I, godz. 18.00

Filmowy Klub Historyczny

Instytut Pamięci Narodowej oraz ŚOK zapraszają do Filmowego Klubu Historycznego na projekcję filmu pt.: "Kobiety i wojna" w reżyserii Marka Widawskiego. Film zrealizowany przez Fundację Filmową AK opowiada o przeżyciach i losach czternastu młodych dziewczyn wchodzących w życie w latach II wojny światowej.

 

13 I, godz. 18.00

Promocja tomiku poezji Bogumiła Staszka "Eroticon"

Wiersze przeczyta Tomasz Schimscheiner

Bogumił Staszek - laureat XVII Ogólnopolskiego Konkursu "Dać świadectwo", urodzony w 1968 roku, wrocławianin. Od dwóch lat mieszka w Wiźnie na obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego. Grafik, autor tekstów i ilustracji dla dzieci oraz (wraz z żoną) książek i projektów edukacyjnych. Wiersze zaczął pisać w kwietniu 2008 roku i z satysfakcją robi to dalej. Jak dotąd zdobył I nagrodę w XX Konkursie Poetyckim im. Władysława Broniewskiego - Płock (listopad 2008) i nagrodę w "Wiośnie Poetów" - Nowogród (2008), wyróżnienia m.in. w Gdyni, Radomiu, Poznaniu.

 

14 I, godz. 18.00

Krakowska Książka Miesiąca. Aniela Agata "SM Smak Młodości"

 (Wyd. Biblioteczka Teatru Stygmator)

Spotkanie z Poetką i wręczenie nagrody, prowadzenie: Stanisław Burkot

Aniela Agata, urodzona w 1980 w Warszawie, rodzina pochodzi z Kresów. Ukończyła polonistykę UJ, studiuje teologię. Pisze od 6 roku życia, w 1996 roku opublikowano po raz pierwszy jej wiersze w ramach tomiku konkursowego. Należała do grupy młodych twórców "Wybór" przy warszawskim oddziale ZLP, (późniejszy Ogólnopolski Klub Poetów 2000) i publikowała na łamach antologii tej grupy. Brała wielokrotnie udział w konkursach poetyckich i turniejach jednego wiersza, otrzymując nagrody i wyróżnienia. Wiersze Anieli Agaty zebrane w tomie "SM Smak Młodości" to przejmujący zapis szczególnego doświadczenia. To doświadczenie rozpięte jest pomiędzy dwoma biegunami, i wyznaczonymi tu przez dwa człony tytułu książki: SM - oznacza przeciąż straszliwą chorobę. SM - tak skrót ten poetycko rozwija Autorka - oznacza: smak młodości... O tym mówią te wiersze: o radości życia, jego pięknie, dziwności i cudowności - cudowności tym mocniej, intensywniej odczutej, że doznawanej cały czas w poczuciu zagrożenia, poczuciu szybciej niż innym upływającego czasu... Mówią bez egzaltacji, bez epatowania tragizmem, spokojnie i poufnie - w tym (i ich Autorki) zwycięstwo, nie tylko artystyczne.   Bronisław Maj

 

15 I, godz. 17.00

Spotkanie jubileuszowe z o. Leonem Knabitem

Ojciec Leon Knabit, właściwie Stefan Knabit (ur. 26 grudnia 1929 w Bielsku Podlaskim). W latach 1948-1954 odbył studia seminaryjne w WSD w Siedlcach, gdzie 27 grudnia 1953 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jako kapłan diecezjalny wstąpił do benedyktynów w Tyńcu, gdzie 15 sierpnia 1963 roku złożył profesję wieczystą. Jest znany ze swojej otwartości, dobrego kontaktu z młodzieżą i dużego poczucia humoru. Był bliskim znajomym papieża Jana Pawła II. Jest autorem kilku publikacji, pracuje w mediach. Jego książka "Sekrety mnichów czyli sprawdzone przepisy na szczęśliwe życie" napisana wspólnie z o. Joachimem Badeni, wyróżniona została Nagrodą "Krakowska Książka Miesiąca" w styczniu 2008. Prowadził programy w Telewizji Polskiej "Ojciec Leon zaprasza", "Salomon" oraz "Credo"; był jednym z redaktorów półrocznika "Cenobium". Obecnie jest przeorem opactwa benedyktynów w Tyńcu.

 

16 I, godz. 19.00

Recital noworoczny Kingi Rataj, przy fortepianie: Marek Bazela

Kinga Rataj - studentka filologii polskiej, która na 42. Studenckim Festiwalu Piosenki "wyśpiewała" Grand Prix. To jej wielki sukces, ale nie pierwszy. Kinga występowała też w Lochu Camelot, odnosiła sukcesy m.in. na 50 Ogólnopolskim Turnieju Poezji Śpiewanej we Wrocławiu, w krakowskim "Śpiewać każdy może" i wielu innych konkursach.

Wstęp: 10 zł

 

18 I, godz. 19.00

Koncert piosenki poetyckiej

Grupa Twórcza "Niemoc" w składzie: Alicja Hawryś - śpiew, Marcelina Bożek - śpiew, Joanna Giemzowska-Pilch - skrzypce, Michał Wojtusik - fortepian, śpiew, Maciej Wnękowicz - gitara, śpiew. W programie: kompozycje własne do tekstów Lechonia, Iwaszkiewicza, Miłosza i innych.

 

19 I, godz. 18.00

Pokaz slajdów autorstwa Przemysława Włodka pt. "Wilno 2009 A.D"

Przemysław Włodek - z zawodu lekarz, z zamiłowania pasjonat Kresów Wschodnich, wielki popularyzator dawnej Wschodniej Polski, autor licznych prezentacji i wykładów w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, ale przede wszystkim autor dwóch przewodników "Wilno" oraz "Lwów" wydanych nakładem Wydawnictwa Rewasz.

 

21 I, godz. 19.00

Wieczór Komedii Improwizowanej.

Grupa AD HOC - aktorzy  kabaretów: PUK, Który, Chwilowo Kaloryfer, Grupa Rafała Kmity, Kabaret Ucho czyli:  Agata Słowicka, Aneta Stokes, Tomasz Biskup, Janek Malinowski, Alan Pakosz, Michał Próchniewicz, Paweł Sadowski, Marcin Wojciech, Karol Wolski, Karol Bulski (fortepian) przedstawią godzinny program zbudowany w oparciu o sugestie widowni. Inspiracją dla imprezy jest amerykańskie show "Whose line is it anyway". Właśnie z tego programu zaczerpnięta została koncepcja improwizowanych gier i scenek, które kabareciarze przedstawią w ŚOKu. Publiczność będzie miała wpływ na każdy z tworzonych na żywo skeczy - będzie mogła wybrać miejsce akcji, postacie, które mają w nim wziąć udział czy też nawet wtrącić niektóre kwestie.

Bilety 10zł.

 

22 I, godz. 16.00

"Kolędy i pastorałki". Koncert Chóru "Hejnał" pod dyrekcją Andrzeja Korzeniowskiego, z akompaniamentem Ewy Zubrzyckiej.

 

22 I, godz. 18.00

Na rozmowę z krakowskimi literaturoznawcami i filozofami o metafizyce i współczesnej literaturze polskiej zaprasza Henryk Czubała, autor książki "Realizm metafizyczny. Literatura w poszukiwaniu formy pojemnej". Prowadzenie: prof. Wojciech Ligęza.

 

25 I, godz. 18.30

Recital wokalny Andrzeja Bednarka, ucznia Szkoły Wokalno-Aktorskiej. Przy fortepianie: Anna Wrona

 

27 I, godz. 18.00

Wieczór autorski Mariusza Wollnego i promocja książki "Oblicze Pana"

Stworzony po to, by zabijać, by nieść sprawiedliwą zemstę, by stawiać niegodziwców przed obliczem Pana. Przez ponad siedemset lat nikomu nie udało się go odnaleźć. Nikt nie wiedział, czym jest i czy w ogóle istnieje. Nazywali go Graalem, całunem, koroną? Pragnęli go królowie, papieże, zakonnicy, zbrodniarze i poszukiwacze skarbów. Łączy ich jedno: zginęli! W kościele Świętego Floriana w Krakowie znajduje się niewielki relikwiarz z kryształu górskiego. Wewnątrz na paskach pergaminu umieszczono tekst, którego do dziś nikomu nie udało się odczytać. Poproście proboszcza, aby Wam go pokazał, może Wam się uda? Prościej (i bezpieczniej!) jednak przeczytać tę książkę.

Mariusz Wollny - Ślązak z urodzenia, krakowianin z wyboru, etnograf

z wykształcenia, z zawodu nauczyciel historii, a z zamiłowania amerykanista-indianista. Autor popularnych powieści i zwariowanych historii (Kazimierz Wielki, Krew Inków, Tropem Smoka, Bardzo bzdurne bajdurki). Zakochany niezmiennie w żonie, córkach, kotce oraz w górach, gawędziarz przy którym serce się raduje że w dzisiejszych czasach są jeszcze ludzie, dla których oratorstwo jest sztuką.

 

28 I, godz. 17.00

Poprzez Kresy. Zdjęcia i komentarz: Piotr Korpanty

Od Jeziora Świteź do okolic Słonima

Po obejrzeniu Jeziora Świteź, nad którym można było podziwiać leśne obrzeże gładkiej tafli jeziora oraz wspominać wątki legendarne wprowadzone do poezji przez Adama Mickiewicza, udaliśmy się do Słonima, który wraz z okolicznymi miejscowościami był kolejnym etapem sierpniowej wycieczki po zachodniej części Białorusi. W Słonimie zachowały się m.in. kościoły: pobernardyński, parafialny św. Andrzeja, klasztor Bernardynek oraz synagoga. Na trasie od strony Nowogródka znajduje się miasteczko Zdzięcioł z kościołem Wniebowzięcia NMP o bogatym wewnętrznym wyposażeniu. W bliskiej okolicy Słonima warto odwiedzić Żyrowice, sławne ze względu na Sanktuarium Matki Boskiej Żyrowickiej, czczonej w miniaturowej kamiennej podobiźnie, a także Synkowicze, gdzie duże wrażenie robi obronna gotycka cerkiew św. Michała z początku XVI wieku.

 

28 I, godz. 19.00

Krakowski Klub Podróżników

Barbara i Andrzej Pasławscy "Bałkany - teren nieuczesany".

Barbara i Andrzej Pasławscy żyłkę wędrowników i pasję do zwiedzania wynieśli z domów rodzinnych. Te zamiłowania łączą od lat z pasją fotografowania, czego plonem jest mnóstwo zdjęć-migawek z podróży. Fotografie doceniono podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników "Trzy Żywioły" w 2007 roku w Krakowie przyznając pokazowi slajdów II miejsce oraz na Jesiennym Zlocie Miłośników Podróży w Tyrawie Solnej, gdzie bałkańska opowieść wywalczyła III miejsce. Relacje z wojaży po Bałkanach autorstwa Pasławskich ukazały się również w wielu czasopismach. Od 9 lat przemierzają Bałkany

w poszukiwaniu pięknych terenów, ciepła i przy tym rodzinnego wypoczynku, poznając historię i dzień dzisiejszy rejonów.

 

31 I, godz. 19.00

Z cyklu: "Kabarety, kino i śpiew" wystąpią Maja i Andrzej Sikorowscy z zespołem

Scena Teatru Groteska, ul. Skarbowa 2, bilety w cenie: 35 zł parter; 30 zł balkon

W 2010 roku Śródmiejski Ośrodek Kultury rozpoczyna nowy cykl, będący nową propozycją pośród wydarzeń estradowych w naszym mieście, zatytułowany "Kabarety, kino i śpiew". Będą to comiesięczne spotkania z wybitnymi artystami, wspaniałymi osobowościami. Celem naszym, poza umożliwieniem publiczności spotkania z Artystą, jest pokazanie go z innej, mniej znanej szerszej opinii publicznej strony, być może równie ciekawej; zaprezentowanie jego pasji, talentów, może również słabości, niedoskonałości czy trudności, z jakimi przychodzi mu się zmierzać. Będziemy chcieli namówić naszych gości, nie tylko krakusów, do wspomnień związanych z naszym miastem, regionem. Nie ma chyba człowieka uprawiającego tzw. sztukę, który choć raz nie przeżyłby kilku niezwykłych chwil w Krakowie. Przede wszystkim pragniemy zaprezentować naszych gości jako wybitnych twórców, którzy swoim talentem i umiejętnościami dzielą się z młodymi adeptami sztuki; do takich właśnie konfrontacji będziemy namawiać naszych gości. Z całą pewnością nasza propozycja zawiera najważniejsze elementy - edukacyjny charakter, historyczny - promujący nasze miasto, pozwalający stworzyć nowe krakowskie wydarzenie, które miejmy nadzieję na stałe zagości już w kalendarzu imprez kulturalnych królewskiego miasta. Pierwszym gościem Wacława Krupińskiego będą Maja i Andrzej Sikorowscy z zespołem. Podczas koncertu będzie miała miejsce promocja nowej płyty "Sprawa rodzinna".

 

Klub "KAZIMIERZ"

ul. Krakowska 13, 31-062 Kraków, tel. 012 421 57 86

www.klubkazimierz.mylog.pl

 e-mail: klub.kazimierz@op.pl

 

7 I, godz. 18.00

Wernisaż wystawy fotografii Bartka Cieniawy pt. "Mikro-makro 2010"

Źródła twórczości Bartosza Cieniawy wywodzą się z bogatego świata jego zainteresowań, doznań i wyjątkowej spostrzegawczości. Bartosz jest od lat związany z krakowskim Teatrem KTO, wiele zatem podróżuje w "inne światy", te ze scenariuszy teatralnych, jak i te rzeczywiste. Można sądzić, że to właśnie owe podróże dają mu możliwość wniknięcia w tę odmienność, widzialną tylko dla niego. Posiada niewątpliwą wrażliwość na piękno natury i dzieł stworzonych przez człowieka, interesuje go wszystko, co postrzega, analizuje świat i tworzy własny. W sposób szczególny transformuje rzeczywistość, przenosząc widza

w przestrzeń obrazów zazwyczaj nie dostrzeganych! Niejako wyłania okiem obiektywu wartości nieistniejące dla przechodnia, zatrzymując w kadrze ich ulotność.(.) Ten świat zamknięty w bezbłędnie komponowanych kadrach jawi się nam obrazami rzeczywistości - pełnymi malarskich struktur, światła, przestrzeni i niespodzianek - rzeczywistości, która wydaje się nam znajoma. (Iwona Fischer-Zuziak).

Bartek jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, odbył studia w Instytucie Języka Rosyjskiego im. Aleksandra Puszkina w Moskwie oraz podyplomowe studia na Wydziale Teorii Tańca w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1993 roku aktor krakowskiego teatru KTO.

 

11, 25 I, godz. 19.00

"Moja scena, mój talent" - warsztaty artystyczne prowadzone przez Agatę Rymarowicz i Tadeusza Kroka.

Klub "Kazimierz" inauguruje nowy projekt, którego celem jest pomoc młodym ludziom pragnącym wkroczyć na drogę artystycznej sławy. W wielu z nich tkwi artystyczny potencjał, często nieodkryty i marnowany. Tadeusz Krok (znany z Kabaretu Marcina Dańca, wykładowca artystycznych szkół, pieśniarz, tekściarz i kompozytor) we współpracy z Agatą Rymarowicz (wokalistką o niepowtarzalnym głosie) w ramach warsztatów pomogą młodzieży marzącej o artystycznej karierze znaleźć się na profesjonalnej scenie. Nauczą emisji głosu, scenicznych zachowań, technik gry na gitarze, pisania tekstów, autopromocji. Praktyczne rady i profesjonalizm wykładowców - powinny zachęcić wielu młodych ludzi  do uczestnictwa w tych zajęciach.

 

9, 23 I, godz. 10.00-15.00, 16 I, godz. 16.30-20.30

"Psychodrama" - spotkanie grupy rozwoju osobistego, pracującej metodą psychodramy. Prowadzą: Julia Cechnicka, Barbara Sokół i Monika Ścibak.

Psychodrama jest metodą kreatywną o skutkach terapeutycznych. Polega na odgrywaniu roli, której treścią są problemy i przeżycia jednostki.. Przez uczestnictwo w psychodramie można zrealizować tkwiący w każdym człowieku pierwiastek artystyczny i uruchomić siły twórcze.

 

15 I, godz.19.00

"Skosztujmy Afryki" - koncert zespołu Ndege Brothers, połączony z degustacją kuchni afrykańskiej, pokazem mody i wieloma innymi atrakcjami

Afrykańska sztuka zyskuje coraz większą popularność w Europie. Mieszkańcy Afryki, nie patrząc na komercyjne gusty tzw. cywilizowanych krajów świata, pięknie malują, pięknie śpiewają, pięknie uprawiają inne formy sztuki. Czynią to jednak "po swojemu". I ten nieznany komercyjnie świat sztuki cieszy się coraz większą popularnością. Warto go poznać. Podczas koncertu w Klubie Kazimierz, którego główną gwiazdą będzie zespół Ndege Brothers (o kenijsko- polskich korzeniach), będzie się można przekonać o tym, że mniej ważna komercja, a o wiele ważniejsze - zbliżanie do siebie ludzi, kultur i religii.

 

19 I, godz.18.00

Turniej klubowy Krakowskiego Klubu Szaradzistów "Agora", przygotowany przez Jerzego Buczka.

 

20 I, godz. 18.00

Klinika Zdrowia. "Zdrowo jeść, zdrowo żyć" - wykład mgr Anny Armatys.

Coraz więcej wokół nas porad tzw. "życzliwych", sugerujących, co trzeba jeść, żeby jak najzdrowiej żyć. Wiele z tych porad przegrywa w konfrontacji w realnymi faktami. W praktyce okazuje się bowiem, że to co dla zdrowia "komercyjnie" ma być dobre, w rzeczywistości jest szkodliwe. Mgr Anna Armatys z krakowskiego "Sanepidu" wyjaśni zainteresowanym, gdzie fakty rozmijają się z mitami i komercją. Warto tych porad posłuchać.

 

 

ZAJĘCIA STAŁE

Klub Brydżowy - wtorek - piątek 13.30-20.30

Klub Szachowy - wtorek - piątek 13.30-20.30

Klub Seniora -  wtorek - piątek 13.30-20.30

Klub Szaradzistów Krakowskich "AGORA" - wtorek, godz. 18.00

Chór "Hejnał" - środy i piątki, godz. 16.00-17.30

Warsztaty teatralne Dzieci Kazimierza - środy, czwartki, godz.13.30-15.00

Warsztaty teatralne młodzieży - piątek, godz. 17.30-19.00

Biblioteka - poniedziałek - piątek, godz. 16.00-18.00

 

 Klub "Strych"

ul. Masarska 14, 31-539 Kraków

tel. 012 4218992, e-mail: klubstrych@interia.pl

 

ZAJĘCIA STAŁE

KLUB INTERNETOWY "STRYCH"

czynny: poniedziałek - czwartek, godz. 15.00-21.00

piątek, godz. 13.00-20.00

KRAKOWSKI KLUB KOMIKSU

porady dla tworzących komiksy

dyskusje o komiksach z innymi fanami

spotkania: czwartek godz. 19.00-21.30

KOŁO MANGA ANIME "YOKAI"

pokazy anime, co miesiąc program pokazów

przygotowanie programu i wspólne wyjazdy na konwenty i imprezy mangowe

spotkania: środa 18.00-21.30

KOŁO GIER STRATEGICZNYCH

rozgrywanie bitew, kampanii i specjalnych scenariuszy klubowych do Warhammera, Main Panzera, Warmachine: Hordes, De Bellis Antiquitatis

dysponujemy gotowymi stołami do gry, szerokim asortymentem makiet i akcesoriami modelarskimi

spotkania: wtorek, czwartek godz. 16.00-21.30

KOŁO GIER PLANSZOWYCH       

rozgrywki we współczesne gry planszowe: negocjacyjne, familijne, ekonomiczne, strategiczne,historyczne

spotkania: wtorek godz. 17.00-21.30, piątek godz. 17.00-21.00

KOŁO PLASTYCZNE

spotkania integracyjne różnych grup społecznych, w tym osób niepełnosprawnych

zajęcia plastyczne prowadzone przez absolwentów ASP

spotkania: piątek godz. 15.00-17.00

 

FERIE

18, 25 I, godz. 15.00 - Spotkania Koła Gier Strategicznych   

19, 26 I, godz. 15.00 - Spotkania Koła Gier Planszowych

20, 27 I, godz. 18.00 - Spotkania Koła Manga Anime "Yokai"

21, 28 I, godz. 15.00 - Spotkania Koła Gier Strategicznych

               godz. 19.00 - Spotkania Koła Komiksu

22, 29 I, godz. 15.00 - Spotkania Koła Plastycznego

                             godz. 15.00 - Spotkania Koła Gier Planszowych

18-21, 25-28 I, godz.14.00-21.00 - Klub Internetowy

22, 29 I, godz.13.00-20.00 - Klub Internetowy                 

Klub internetowy: 1 godz. - 2,00 zł; 2 godz. - 4,00 zł (trzecia godz. GRATIS)

 

 Klub Muzyki Współczesnej "Malwa"

ul. Dobrego Pasterza 6, 31-416 Kraków

tel./faks  012 411 61 16, e-mail: klubmw@poczta.onet.pl

Klub czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-21.00

 

9 I, godz. 19.00

Kolędowanie w Klubie "Malwa"

 

16 I, godz. 19.00

"Chopin w plakacie"

Wystawa plakatów ze zbiorów Krzysztofa Dydo

 

28 I, godz. 18.00

Koncert dla dzieci "Muzykolandia"

Bilety w cenie 5 zł do nabycia przed koncertem

 

ZAJĘCIA STAŁE

Studium Muzyki - kursy gry na instrumentach (dla dzieci): fortepianie, skrzypcach, flecie, gitarze, saksofonie, keyboardzie. Zajęcia indywidualne, zajęcia umuzykalniające, koncerty umuzykalniające Muzykolandia.

Taniec dla dzieci - środa, 15.30-16.30 (grupa zaawansowana ), 16.40-17.40 (grupa początkująca)

Mały Muzyk - zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym, czwartek, godz. 16.30

Klub Seniora - I czwartek miesiąca, godz. 16.00-19.00

 

Klub "Zaułek"

ul. Poselska 9, 31-002 Kraków

tel. 12 422 10 89

 

 

4 I, godz. 17.00

Otwarcie wystawy malarstwa Adama Tarnawskiego - Mandale (wstęp za zaproszeniami)

5 I, godz. 17.00

Lwowskie święta - Adam Żurawski

7 I,  godz. 18.00   

Sztuka Lwowa i ziem ruskich Korony w XVII wieku - wykład dra Piotra Krasnego

10 I, godz. 18.00

Okcydentalizacja sztuki rosyjskiej w XVIII wieku  - wykład dra Piotra Krasnego

11 I, godz. 20.00

Spotkania z fotografią - prowadzenie Mirosław Dylski           

11 I, godz. 17.00

Konsultacje plastyczne - Urszula Tatrzańska

14 I, godz. 18.00

"Barok wileński" - wykład dra Piotra Krasnego

15 I, godz. 20.00

Podstawy obróbki fotografii komputerowej c.d. - Mirosław Dylski 

16 I, godz. 17.00

Efektywne mikroorganizmy a rolnictwo - Wojciech Sowiński

21 I, godz. 18.00

Okcydentalizacja sztuki cerkiewnej w Rzeczypospolitej - wykład dra Piotra Krasnego

25 I, godz. 18.00

Zdrowie w ujęciu medycyny chińskiej: układ kostno-stawowy - dr Katarzyna Judinskich 

25 I, godz. 20.00

Spotkania z fotografią - prowadzenie Mirosław Dylski           

28 I, godz. 18.00

Sztuka okazjonalna w Polsce w okresie baroku - wykład dra Piotra Krasnego

 

koncerty   

23 I, godz. 17.00

Kolędowanie  przy herbatce - kościół OO. Bonifratrów (podziemie) - Zespół Muzyki Dawnej Canticum Novum

24 I, godz. 17.00

Koncert kolęd - kościół SS. Dominikanek na Gródku - Zespół Muzyki Dawnej Canticum Novum

 

wystawy

4 - 31 I, godz. 15.00 - 20.00   

Malarstwo Adama Tarnawskiego - Mandale

 

spotkania  klubowe

poniedziałki

godz.14.00-16.30 - nauka gry na fortepianie

godz.16.30-18.00 - Stowarzyszenie Plastyków Nieprofesjonalnych Ziemi Krakowskiej

środy, godz.16.30-19.00 - Polskie Towarzystwo Ziemiańskie

środy i piątki, godz.19.00-21.00 - próby i nabór do Zespołu Canticum Novum

czwartki, godz.15.30-17.00 - rozmówki angielskie   

5 I, godz. 17.00 - Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch.

8 I, godz. 16.30 - Klub Złoczowski

12 I, godz. 14.30 - Koło TML-Tarnopol

15 I, godz. 16.30 - Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia

19 I, godz. 17.00 - Macierz Ziemi Cieszyńskiej

22 I, godz. 16.30 - spotkanie sympatyków diety niskowęglowodanowej

 

 

Ośrodek Dokumentacji i Inicjatyw Artystycznych

"Piwnica pod Baranami"

ul. św. Tomasza 26, tel. 012 421 25 00

 

19, 16, 23, 30 I, godz. 21.00

Kabaret "Piwnica pod Baranami"

 

 

Klub Dziennikarzy "Pod Gruszką"

ul. Szczepańska 1

31-011 Kraków

 

4, 7, 12 I, godz. 10.00

Koncerty chopinowskie dla uczniów krakowskich szkół średnich

 

6 I, godz. 18.00

Wernisaż prac malarskich Leopolda Rogowskiego "Krakowskie konie i powozy

na tle starych murów".

Leopold Rogowski - nauczyciel, metodyk od plastyki, malarz, entuzjasta portretów koni.

 

15 I, godz. 18.00

Jubileusz 70. urodzin i 50-lecia pracy dziennikarskiej Jana Pieszczachowicza

Jan Wacław Pieszczachowicz - zasłużony dla Krakowa krytyk literacki, historyk literatury, wydawca i publicysta. Jest absolwentem Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie pracował jako asystent w latach 1964-1968. Działalność społeczno-kulturalną rozpoczął przeszło pół wieku temu w studenckim ruchu naukowym, współorganizując w 1962 roku Ogólnopolski Zjazd Polonistów. Był współzałożycielem, zastępcą redaktora naczelnego

a następnie redaktorem naczelnym czasopisma "Student", które stało się kolebką poetyckiej Nowej Fali. Był kierownikiem  literackim Teatru 38 (społecznie), zastępcą red. naczelnego Wydawnictwa Literackiego (1976-80), założycielem i redaktorem miesięcznika "Pismo", rozwiązanego w stanie wojennym. Pracował w zespołach redakcyjnych czasopism: "Literatura" w Warszawie (1983-1991), kwartalnika "Kraków"(1984-1991)(społecznie), "Przekroju" 1985-96 (z-ca red. naczelnego w latach 1991-1995). Był  redaktorem naczelnym Oficyny Wydawniczej "Fogra", kierował m. in. edycjami: "Wielka Historia Polski" t.1-10 (we współpracy z UJ), "Przeglądowy Atlas Świata" t.1-8, "Wielka Historia Świata" t. 1-12 (we współpracy z PAU), "Popularna Encyklopedia Powszechna" t.1-12. Od 2004 roku jest  redaktorem naczelnym miesięcznika społeczno-kulturalnego "Kraków". Jest autorem kilkuset esejów, artykułów i recenzji publikowanych także w pracach zbiorowych, książek m. in.: "Na widnokręgu historii" , "Pegaz na rozdrożu", "Walka z niebytem", "Wygnaniec w labiryncie XX wieku", "Smutek międzyepoki", "Wirówka wartości", "Stanisław Vincenz pisarz uniwersalnego dialogu". Jan Pieszczachowicz to projektodawca oraz inicjator nagród im. K. Wyki i "Krakowska Książka Miesiąca" - przewodniczący ich jury, wnioskodawca międzynarodowej nagrody im. S. Vincenza, członek Komisji Nagród m. Krakowa (we wszystkie te inicjatywy angażuje się społecznie).

 

18 I, godz.19.00

Promocja książki Iwony Zuziak ,,Architektura muzą malarstwa. Motyw formy architektonicznej w malarstwie europejskim nowej ery".

Iwona Zuziak absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i  Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie  na Wydziale Malarstwa, nauczyciel akademicki, malarka. Autorka kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace zdobią liczne kolekcje prywatne m.in. w Austrii, Danii, Francji, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, USA, Kanadzie i we Włoszech.

Książka "Architektura muzą malarstwa" zawiera próbę odpowiedzi na zasadniczą kwestię - jaką siłę wzajemnego oddziaływania, w cyklach kulturowych i poza ich ramami czasowymi, mają na siebie wszelkie dziedziny i na ile w sztuce europejskiej nowej ery architektura i malarstwo nawzajem czerpały z siebie.

 

23 I, godz. 11.00

Walne Zebranie Stowarzyszenia Lekarzy, "Nadzieja".

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje