Koniec czy początek?

Data: 2010-08-01 13:44:29 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Koniec czy początek?

2 sierpnia, w poniedziałek, o godzinie 20.00, zapraszamy na promocję antologii polsko-niemieckiej „Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem" pod red. Stephana Strouxa z udziałem polskich i niemieckich autorów. Spotkanie odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Bezpośrednim powodem spotkania jest wydana właśnie przez wydawnictwo W.A.B antologia polskich i niemieckich tekstów „Prawdziwy koniec wojny jest przed jej początkiem". W antologii znalazły się utwory polskich i niemieckich autorów takich jak: Volker Braun, Maththias Göritz, Durs Grunbein,Wojciech Jagielski, Marian Pankowski, Silke Scheuerman, Salinia Stroux, Wojciech Tochman, Olga Tokarczuk, Magdalena Tuli. 


Redaktorem i pomysłodawcą antologii jest Stephan Stroux, mieszkający w Berlinie i Warszawie reżyser, aktor i tłumacz. Założyciel i prezes polsko- niemieckiej Fundacji Mosty na Rzece, która od 2005 roku zorganizowała wiele performance i akcji publicznych mających na celu „odczarowanie demonów przeszłości". Mimo, iż jak pisze recenzująca antologię w "Dzienniku" Karolina Wigura „(...) wiele wskazuje na to, że nie jest możliwe przebaczenie trudnej wojennej przeszłości i głębokich ran zadawanych sobie wzajemnie przez narody. Trudno o rzecz trwalszą niż negatywne wspomnienia." Fundacja Mosty na Rzece robi wiele by niemożliwe stało się możliwe. 


Podczas spotkania z autorami książki, które poprowadzi Roman Kurkiewicz zostanie również zaprezentowany film dokumentujący zrealizowane w 2009 roku spektakle w reżyseri Stephana Strouxa, których logiczną konsekwencją było powstanie wydanej właśnie antologii.


Pierwszy z nich zatytułowany „A potem usprawiedliwienie przemocy" miał miejsce w Berlinie na Babelplatz - miejscu , w którym naziści 10 maja 1933 roku spalili książki niewygodne dla faszystowskiego reżimu. Podczas spektaklu książka została umieszczona wewnątrz ogromnej lodowej bryły, następnie uwolniona przy użyciu ognia. Symboliczne uwolnienie książki dziś znajduje swój dalszy ciąg „Prawdziwy koniec wojny..." zostaje wydany w Polsce przez W.A.B oraz w Niemczech przez wydawnictwo Walstein.


Kolejny pokazany w filmie performance zatytułowany „Tęsknota za życiem - stan wyjątkowy" odbył się w Niemieckim Muzeum Historycznym - dawnym składzie wojskowym królów pruskich i był istotnym elementem odbywającej się w nim wystawy „Polacy i Niemcy".


Ostatnia część trylogii performance zatytułowana „Przyszłość bez granic / przyszłość bez wojen" miała miejsce w berlińskim Radialsystem V- nowej przestrzeni poświęconej sztuce współczesnej, położonej nad brzegiem Szprewy, w miejscu gdzie przebiegała niegdyś granica między Wschodem i Zachodem. Autor spektaklu bazując na tekstach Zygmunta Baumana stawiał pytania o dalszy rozwój Europy, utopijność idei europejskiej oraz wspólne kulturowe wartości w zglobalizowanym świecie.


Część muzyczna spotkania będzie również polsko- niemiecka.
Z mini recitalem wystąpi Julia Marcel. Urodzona w Olsztynie, od dwóch lat mieszkająca w Berlinie określa swoją muzykę jako „classical punk". Classical z powodu intencji, punk z powodu wykonania. Jej płyta zatytułowana „It might like You", powstała w Berlinie z udziałem niemieckich muzyków i polskiego kwartetu smyczkowego. Jest to pierwszy album polskiego artysty, wydany w wytwórni Sellaband.com, będącej oryginalnym portalem zbudowanym na nowatorskiej koncepcji fanów inwestujących w muzykę. 
We wspomnianej już recenzji antologii autorka pisze również „ (...) mamy tu do czynienia z próbą uczynienia normalną przeszłości, która znajduje się coraz dalej od nas. Przeszłości, której elementy zamazują się i wykrzywiają. Fragmentaryczność, która jest znakomitym gruntem do powstania i utrzymywania się wszelkiego rodzaju negatywnych stereotypów. To wyzwanie by przeszłość wzajemnie na nowo sobie opowiedzieć...".


Zapraszamy: 2 sierpnia (poniedziałek), godz. 20.00, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje