Koniec z Kajką i Kokoszem

Data: 2008-11-17 17:43:05 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Koniec z Kajką i Kokoszem
Z wielką przykrością informujemy, że 15 listopada 2008 roku zmarł Janusz Christa, autor "Kajka i Kokosza", jeden z najpopularniejszych polskich twórców komiksowych.

Janusz Christa urodził się 19 lipca 1934 roku w Wilnie, a od 1945 roku mieszkał w Sopocie. 

Jako rysownik zadebiutował w 1957 roku krótkimi historyjkami obrazkowymi w magazynie "Jazz" i jednostronicowymi historyjkami o Kuku i Ryku w tygodniku "Przygoda". 17 września 1958 roku w trójmiejskiej gazecie "Wieczór Wybrzeża" opublikował pierwsze paski komiksowe z przygodami Kajtka-Majtka. Od 1962 roku publikował tam opowieści o perypetiach dzielnych marynarzy, Kajtka i Koka. Rysował je nieprzerwanie przez 14 lat, po sześć odcinków tygodniowo. Ostatnią opowieścią z tego cyklu był najdłuższy polski komiks - „Kajtek i Koko w kosmosie”, składający się z 1265 odcinków (lata 1968-72). Wiele komiksów o Kajtku i Koku ukazała się w postaci wydań książkowych w latach 90-tych.

W 1972 roku Janusz Christa stworzył swych najsłynniejszych bohaterów – słowiańskich wojów Kajka i Kokosza, z którymi przeniósł się z "Wieczoru Wybrzeża" do "Świata Młodych", a następnie do wydań książkowych (łącznie 20 tomów). Komiksy Christy, takie jak "Bajki dla dorosłych", „Gucek i Roch”, „Pan Paparura”, ukazywały się w magazynie "Relax". Rysował też, jako programy teatralne, własne wersje znanych bajek i legend (m. in. „O Piaście i Popielu”).

Ostatnim, nieukończonym komiksem, nad którym podjął pracę, była humoreska „Polbida” narysowana w roku 1993.  Później Janusz Christa przestał tworzyć ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

31 maja 2007 roku został odznaczony medalem Gloria Artis. W roku 2008 na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi świętowano 50-lecie Kajtka i Koka - m.in. ukazała się książka ze wspomnieniami Janusza Christy.

Janusz Christa był wspaniałym gawędziarzem, człowiekiem przyjacielskim i dowcipnym. Na lekturze jego komiksów - humorystycznych, pełnych błyskotliwych dialogów, dynamicznych rysunków i niezapomnianych bohaterów – wychowywało się kilka pokoleń polskich czytelników.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje