Kolejna edycja Nagrody im. Kuryłowiczów

Data: 2015-03-13 11:20:37 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Kolejna edycja Nagrody im. Kuryłowiczów

Zapraszamy do udziału w konkursie o Nagrodę im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów. Została ona ufundowana przez zmarłego w 2014 roku Andrzeja Kuryłowicza, założyciela Wydawnictwa Albatros, innowatora na polskim rynku wydawniczym, aby uczcić pamięć jego rodziców –Jerzego Kuryłowicza, wybitnego tłumacza książek technicznych, naukowych i popularnonaukowych, oraz Hanny Kuryłowicz, która współpracowała z mężem w jego działalności translatorskiej i od początku wspierała działalność wydawniczą syna.

 

W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz trzynasty. Jej celem jest uhonorowanie najlepszego przekładu książki z dziedzin matematyczno-przyrodniczej lub technicznej, wydanej w okresie od 1 kwietnia 2014 roku do 31 marca 2015 roku. Laureat tej edycji otrzyma gratyfikację finansową w wysokości 5000 zł. Zgłoszenia można przesyłać do 17  kwietnia 2015 r. Kandydatury do Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumacza literatury naukowej mogą zgłaszać zarówno wydawnictwa, jak i sami tłumacze. Wiek tłumacza nie powinien przekraczać 50 lat w momencie publikacji przekładu

 

Kandydatury do Nagrody im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumacza literatury naukowej mogą zgłaszać zarówno wydawnictwa, jak i sami tłumacze. Wiek tłumacza nie powinien przekraczać 50 lat w momencie publikacji przekładu. 

 

Formularz zgłoszeniowy (do pobrania tutaj) wraz z dwoma egzemplarzami okazowymi należy przesyłać do 17 kwietnia 2015 roku pod adres:

Aldona Sieradzka

Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz s.c.

Ul. Hlonda 2a/25, 02-921Warszawa

z dopiskiem: Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów

 

Nagrodę przyzna jury, w którego skład wchodzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem oraz przedstawiciele wydawnictw naukowych, z którymi przez wiele lat współpracował Jerzy Kuryłowicz:

Andrzej Janik, Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich

Izabela Mika, Wydawnictwo Naukowe PWN 

Jerzy Polaczek, Sigma NOT

Anna Szemberg, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 

Aniela Topulos, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek 

Jarosław Włodarczyk, tłumacz 

 

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się podczas Warszawskich Targów Książki,

16 maja, o godz. 11.00, w sali LONDYN B.

 

Jerzy, Hanna i Andrzej Kuryłowiczowie – noty biograficzne

 

Jerzy Kuryłowicz (1925–2002) ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przez kilka lat był pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej, gdzie obronił pracę doktorską. Jako redaktor i tłumacz współpracował z największymi wydawnictwami edukacyjnymi i naukowymi w Polsce: WNT, PWN,  Wiedza  Powszechna, WSiP, Prószyński i spółka, a ostatnio z MAC Edukacja. Jego dorobek translatorski obejmuje ponad 60 książek przełożonych na polski z pięciu języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego i czeskiego.

 

Hanna Kuryłowicz (1926–2010) z zawodu inżynier chemik. Aż do przejścia na emeryturę w 1985 roku pracowała w Centralnym Laboratorium Chemicznym Przedsiębiorstwa Geologicznego w Warszawie, większość czasu jako jego wiceszef. Wspierała Jerzego w pracy translatorskiej. Od samego początku była też związana z Wydawnictwem ALBATROS. Zmarła niespodziewanie 11 października 2010 roku w następstwie nieuleczalnej choroby płuc.

 

Andrzej Kuryłowicz (1954–2014), fundator Nagrody. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Od początku lat 90. założył w Polsce kilka wydawnictw, z których najprężniej rozwinął Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz, czyniąc je jedną z największych w Polsce oficyn publikujących beletrystykę. Kształtował oblicze polskiego rynku książki, wprowadzając do księgarń powieści klasyków i współczesnych mistrzów literatury. W wydawanie książek zawsze angażował się bez reszty. Wprowadzał na rynek nowe formaty (był prekursorem wydań kieszonkowych w Polsce), realizował oryginalne kampanie promocyjne swoich autorów, projektował szatę graficzną do wszystkich książek oraz materiałów promocyjnych. Kochał książki, podziwiał ich twórców, bardzo często nawiązywał z nimi relacje osobiste, wręcz przyjacielskie. Był człowiekiem niezwykle zapracowanym, ale zawsze znajdował czas, aby pomóc potrzebującym, angażując się w różne projekty dobroczynne; brał udział w corocznych świątecznych akcjach charytatywnych i wielu innych indywidualnych inicjatywach. Prywatnie był wspaniałym ojcem i przyjacielem. Odszedł niespodziewanie, w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2014 r. Zostanie zapamiętany jako niezwykle charyzmatyczny wydawca, pasjonat książek, które towarzyszyły mu od najmłodszych lat.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje