Kodeks Korwina nie zostanie przekazany Węgrom?

Data: 2022-04-19 10:38:21 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Kodeks Krowina, literacki zabytek pochodzący z XV wiek, będący jednym z najcenniejszych woluminów zbioru Książnicy Kopernikańskiej, nie zostanie przekazany Węgrom w ramach podziękowania. Kodeks włączony został do Narodowego Zasobu Bibliotecznego.

Obrazek w treści Kodeks Korwina nie zostanie przekazany Węgrom? [jpg]
Fot. Książnica Kopernikańska w Toruniu

Przed kilkoma tygodniami pisaliśmy o proteście, jaki wywołał projekt ustawy, na mocy której należąca do Książnicy Kopernikańskiej (Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Toruniu) publikacja z XV wieku – tak zwany Kodeks Korwina – oddana zostałaby Węgrom w podziękowaniu za przekazaną zbroję. Jak wynika z najnowszych informacji, manuskrypt nie zostanie oddany, zamiast tego wpisany został na listę najważniejszych zabytków polskiego piśmiennictwa.

Niepewne losy Kodeksu Korwina

Kodeks Korwina to zabytkowy rękopis, który początkowo należał do biblioteki króla Węgier — Macieja Krowina. Już w XVI wieku książka przekazana została jednak Gimnazjum Toruńskiemu, a dziś pozostaje jednym z najważniejszych elementów zbioru Biblioteki Kopernikańskiej w Toruniu.

Na początku roku pojawiła się obawa, że Toruń utraci bezcenny zabytek. Wszystko za sprawą projektu ustawy złożonego przez posłów, którzy zaproponowali, by rękopis przekazać Węgrom. Wcześniej Polska otrzymała od Węgrów zabytkową zbroję należącą do króla Zygmunta Augusta.

Może zainteresować cię także...

Chociaż planowano, że Książnica Kopernikańska otrzymałaby wielomilionową rekompensatę, zarówno pracownicy biblioteki, jak i czytelnicy zdecydowali się sprzeciwić pomysłowi oddania Kodeksu Korwina. W sieci rozpoczęto zbiórkę podpisów pod petycją przeciwko projektowi ustawy.

Kodeks Korwina zostanie w Polsce?

Teraz wiadomo już, że zabytkowy rękopis prawdopodobnie nie zostanie przekazany. Wszystko za sprawą rekomendacji wydanej przez Radę ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Rada pozytywnie zarekomendowała wniosek wystosowany przez Książnicę Kopernikańską o włączenie manuskryptu do narodowego zasobu.  

Do Narodowego Zasobu Bibliotecznego włączane są publikacje szczególnie istotne dla polskiej kultury oraz dziedzictwa narodowego. Działanie NZB reguluje Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 lipca 2012 r. W rozporządzeniu zapisano, że do narodowego zasobu trafiają zbiory, które „są unikatowe”, a jednocześnie posiadają wartość historyczną, wartość dla nauki, kultury lub wartość artystyczną.

Może zainteresować cię także...

W skład obecnej Rady wchodzi m.in. dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, dr hab. Remigiusz Sapa, prof. UJ, przedstawiciel Biblioteki Jagiellońskiej oraz dr Anna Walczak, przedstawicielka Polskiej Akademii Nauk, a jednocześnie dyrektor Biblioteki Gdańskiej.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje