Kira Gałczyńska laureatką nagrody im. bpa Ignacego Krasickiego

Data: 2007-05-09 22:54:09 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Kira Gałczyńska laureatką nagrody im. bpa Ignacego Krasickiego Córka poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Kira Gałczyńska, dziennikarka i pisarka, została laureatką tegorocznej nagrody im. bpa Ignacego Krasickiego. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 8 maja na zamku w Olsztynie.

Kapituła nagrody uhonorowała Kirę Gałczyńską za jej twórczość pisarską poświęconą Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu - piewcy mazurskiej krainy - oraz za najnowszą książkę „Srebrna Natalia” poświęconą matce.

Przewodniczący kapituły Waldemar Żebrowski powiedział, że nagroda została przyznana m.in. za utrwalenie śladu pobytu Gałczyńskiego w leśniczówce Pranie koło Rucianego Nidy na Mazurach. W Praniu Gałczyński napisał m.in. dwa poematy - "Kronikę Olsztyńską" oraz "Niobe".
W 1980 roku Kira Gałczyńska przyjechała do Prania i spędziła tu kolejne 17 lat. W Praniu utworzyła muzeum imienia swego ojca, gdzie - według jej własnych słów - występowała jako kustosz do 1997 roku w roli ożywionego eksponatu. Laureatka dziękując za wyróżnienie zaznaczyła, że ilekroć spotyka się z tak miłymi wyrazami aprobaty, to wie, że jest to przede wszystkim wyraz uznania dla jej ojca i matki Natalii. Przypomniała, że na Mazurach Gałczyński zawsze szukał ukojenia, wiele im zawdzięczał i pisanie właśnie w leśniczówce przychodziło mu nadzwyczaj łatwo.

Kira Gałczyńska urodziła się w 1936 roku w Wilnie, wkrótce rodzina Gałczyńskich przeniosła się do Anina koło Warszawy. W 1956 roku ukończyła filologię rosyjską na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie przez 30 lat pracował jako dziennikarka w "Kurierze Polskim", "Trybunie Ludu", "Rzeczpospolitej" i "Kontrastach". Wspomnienia o swoim ojcu zawarła w książkach "Konstanty syn Konstantego" (1983 r.) i "Zielony Konstanty" (2000 r.). W 2006 roku ukazała się książka "Srebrna Natalia" o matce Kiry Gałczyńskiej.

Nagroda im. bpa Ignacego Krasickiego jest przyznawana od 1987 roku. Wśród dotychczasowych jej laureatów są pisarz Henryk Syska, artysta Hieronim Skurpski oraz niemiecka dziennikarka i wydawca "Die Zeit" hrabina Marion Doenhoff.

Źródło: www.ksiazka.net.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje