Kalicka: W Polsce mężczyźni nie kształtują polityki wydawniczej

Data: 2015-04-08 09:39:29 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Kalicka: W Polsce mężczyźni nie kształtują polityki wydawniczej

Choć to kobiety stanowią 2/3 osób kupujących książki, recenzje i artykuły w prasie tworzone są przez krytyków mężczyzn i skupione są na pisarzach - mężczyznach - czytamy w raporcie organizacji „Vida”. W tekście Mężczyźni dominują na rynku książki zaprezentowaliśmy wyniki badań i zastanawialiśmy się, jak wygląda sytuacja w Polsce. Wśród 18 dotychczasowych laureatów Nike tylko 4 to kobiety. W dodatku jeśli już udziela się głosu pisarce (a następuje to nieczęsto), powraca wciąż stałe grono osób. Spośród autorek literatury pięknej będą to więc Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli czy Dorota Masłowska, a jeśli chodzi o literaturę popularną - Katarzyna Grochola, Manuela Gretkowska czy Małgorzata Kalicińska. I znowu - może to zaskakiwać w kontekście wyników badań Biblioteki Narodowej, zgodnie z którymi wśród osób czytających jest zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn, kobiety też czytają zdecydowanie więcej - napisaliśmy. Dziś z naszymi tezami polemizuje Manula Kalicka, pisarka i agentka literacka.

 

Mężczyźni dominują, ale - jak mi się zdaje - nie na polskim rynku książki. Większość wydawnictw jest prowadzona przez kobiety. Mężczyźni są, ale niejako tytularnie. Nie kształtują bezpośrednio polityki wydawniczej. 

 

Krytyka literacka? Paru Panów i jednak wiele Pań. Marta Mizuro, Justyna Sobolewska, Dorota Welmann, Anita Czupryn, Anna Dziewit-Meller czy choćby Kazimiera Szczuka. Ich recenzje mają swoją moc i wagę. Podobnie blogosfera to w większości kobiety i paru panów, naprawdę dobrych. O ile jest mnóstwo kiepskich blogów, o tyle te - powiedzmy - męskie są na bardzo dobrym poziomie.

 

Autorki tworzące literaturę pop wprawdzie, istotnie, nie są znane krytyczkom i krytykom, ale jest taki zalew tej literatury i tak dużo jest po prostu złej literatury popularnej, że rozeznanie się w niej to zadanie dla Herculesa - 13 praca. Mało kto rozpoznaje popowe dobre książki, a jest ich sporo. Ale na rynku mamy nie tylko Małgorzatę Kalicińską czy Katarzynę Grocholę. Jest Małgorzata Warda, Anna Fryczkowska, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Danuta Noszczyńska czy Magda Kawka. Te nazwiska nic nie mówią nie tylko zawodowym krytykom literatury, ale też mediom. Gdy nie tak dawno miałyśmy propozycję przedstawienia Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" w telewizyjnym programie o książkach, producentka chciała kogoś znanego. Nic jej nie mówiły nazwiska laureatek, nie słyszała o żadnej z nich. W rozpaczy zaproponowałyśmy Kasię Bondę – ale ona też nie pasowała, bowiem jest wszędzie. Więc nie zaprezentowałyśmy festiwalu. 

 

Znani są znani i ten krąg pozostaje hermetycznie zamknięty.  Listy bestsellerów są okupywane przez pozycje, które nie są niczym więcej niż grafomanią - i to taką, którą przed wojną sprzedawano za 5 groszy na straganach. Podobnie jest z wypożyczeniami w bibliotekach. Instytut Książki prowadzi szkolenia - może one pomogą? Na mężczyzn w tej materii specjalnie nie można liczyć, musimy same się, niczym baron Munchausen, wyciągnąć z bagna za włosy. Podniesienie gustu czytelniczego, poziomu wydawanych książek to zadanie bardzo trudne, ale mam nadzieję, że i dobra popowa literatura powoli znajdzie swoje miejsce na rynku książki. A powinny nam w tym pomóc inne kobiety - te zajmujące się krytyką literacką. Na panów tu nie można liczyć, a nawet liczyć na nich nie trzeba. Fantastyka, kryminał to gatunki już oceniane. Przez mężczyzn. Literatura kobieca usiłuje się przedrzeć. Ale to wielkie wyzwanie…

 

fot. Magdalena Galiczek-Krempa

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje