19 i 20 maja będą miały miejsce Lubelskie Spotkania z Komiksem. Zapraszając do odwiedzenia imprezy, publikujemy jej program.
SOBOTA, 19 MAJA 2012
10:00-10:15 Rozpoczęcie IV edycji LeSzKa. Zapowiedź warsztatów organizowanych przez „Dom Słów – Pracownię Komiksu”
10:15-11:00 Spotkanie z Danielem Grzeszkiewiczem
Spotkanie z autorem, którego komiksowa twórczość została niedawno wydana w postaci albumu "Gedeon zebrany". Prace Daniela można oglądać na www.danielgrzeszkiewicz.republika.pl.
11:00-11:15 Improwizacja Pszrena
11:15-12:15 Warsztaty komiksowe z Przemysławem Surmą
W proces tworzenia historii obrazkowych wprowadzi artysta znający zarówno warsztat scenarzysty, jak również rysownika. Jego projekty można śledzić na bieżąco na www.surpiko.blogspot.com.
12:15-13:00 Obcy w komiksie – raj dla fanów czy wielka pomyłka?
Świat obcego to nie tylko filmy. Czy warto zagłębiać się w niego bardziej? Przekonaj się czy komiksy z uniwersum Obcego to coś co musisz poznać czy raczej powinieneś trzymać się od nich z daleka.
13:00-13:45 „Ksionz” się zbliża – spotkanie z Marcinem Rusteckim i Dominikiem Szcześniakiem
O swoim wspólnym projekcie opowiedzą Marcin Rustecki, legendarny redaktor naczelny Tm-Semic oraz Dominik Szcześniak, mniej legendarny redaktor naczelny Ziniola. Ksionz to komiks, który powstawał przez ostatnie dwa lata, a powinien pojawić się w druku w najbliższym sezonie ogórkowym
13:45-15:15 Warsztaty komiksowe z Edvinem Volińskim i Nikodemem Cabałą
Skąd się bierze komiks? O źródłach, z których czerpali pomysły, inspiracjach, etapach tworzenia komiksu. O tym, co najważniejsze w konstruowaniu uniwersum, budowaniu fabuły, projektowaniu przestrzeni, postaci, pojazdów. Każdy element musi mieć swoje miejsce, powód, dla którego znajduje się w opowieści, musi zostać zaprojektowany tak by był spójny z całością. Każda postać musi być wiarygodna, mieć swoje motywy. Wszystko to musi zostać zawarte w rysunkach, zaprojektowane i ułożone w spójną całość. O tym jak sobie z tym poradzili opowiedzą autorzy mini serii komiksowej BiOCOSMOSIS, Edvin Voliński i Nikodem Cabała.
15:15-15:45 Prezentacja „Domu Słów – Pracowni Komiksu”
Maciej Pałka zaprezentuje dotychczasową działalność i plany "Domu Słów - Pracowni Komiksu" działającej przy Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie.
15:45-16:15 „GadKaszmatka” z Dominikiem Szcześniakiem
Przyczynkiem do spotkania z Luckiem jest jego świeżo wydany autorski komiks "GadKaszmatka", a także komiksowa działalność redakcyjna magazynu "Ziniol" (www.ziniol.blogspot.com).
16:15-17:00 Tasiemce w mandze
Serie wlokące się przez wiele odcinków stają się coraz bardziej popularne. Pytanie dlaczego? Odpowiedz jest prosta, przez swoją powtarzalność, która jest wielce łatwa w odbiorze. Podczas prelekcji dowiecie się o szablonowości znanych serii oraz ich odbiorze przez czytelników.
17:00-18:00 Pokazywanki komiksowe – konkurs
W tej zabawie nie trzeba błysnąć szeroką wiedzą na temat komiksów. Ważne jest, żeby umiejętnie komunikować się z partnerem - bez słów, jedynie gestami, przedstawić wylosowane hasło w taki sposób, żeby zostało ono odgadnięte.
19:00 Warsztaty komiksowe z Maciejem Pałką i Dominikiem Szcześniakiem w „Domu Słów – Pracowni Komiksu” przy ul. Żmigród 1
NIEDZIELA, 20 MAJA 2012
10:00-11:00 Fatalne, śmieszne, genialne – spojrzenie na amatorskie adaptacje komiksów
Jeśli myślisz, że jesteś fanem Spidermana, bo przeczytałeś wszystkie komiksy i widziałeś wszystkie filmy to się mylisz. Prawdziwy fan nakręci film z jedyną prawdziwą wersją Spidermana, który nie tylko udaje, że leci nad ulicami Nowego Jorku, ale naprawdę zawiśnie na pseudo-pajęczynie kilkanaście metrów nad ziemią i przeskoczy o własnych siłach z budynku na budynek. Fani kręcą własne wersje komiksowych adaptacji i udowadniają, że są nieraz bardziej pomysłowi niż wielkie filmowe wytwórnie.
11:00-13:00 Superbohater do wynajęcia – konkurs plastyczny
Jako mały chłopiec lub mała dziewczynka zapewne marzyliście aby z opresji uratował Was jakiś bohater. Niektórzy bardziej śmiali wyobrażali sobie, że sami ubrani w pelerynę i maskę ratują świat przed zagładą. Teraz będzie mieć taką szanse! Zapraszamy na superbohaterski konkurs plastyczny. Wymagania wobec uczestników: punktualność, otwartość na absurdalne sytuacje, giętkie nadgarstki, umiejętność posługiwania się nożyczkami, klejem oraz przyborami piśmiennymi. Zdolności plastyczne są przydatne ale nie wymagane. Zapraszamy na dwugodzinne zmagania herosów!
13:00-14:00 Projekt „Światy Thorgala”
Omówienie pomysłu rozszerzania uniwersum "Thorgala" o serie poboczne. Opowie o tym Jakub Syty, autor bloga "Thorgalverse" (www.thorgalverse.blogspot.com).
14:00-15:00 Gdzie w "Strażnikach" brzuchy wielorybów – o kultowym komiksie z lekka narratologicznie
Rzadko kiedy teoria antropologiczna staje się inspiracją dla kultowej trylogii filmów fantastycznych. Tak było w przypadku naukowej kolubryny Josepha Campbella, "Bohatera o tysiącu twarzy", do której odwołał się George Lucas, kręcąc "Gwiezdne Wojny". Podczas spotkania spróbujemy zrekonstruować Campbellowskie pojęcie monomitu i sprawdzić, jak można przy jej pomocy przebadać "Strażników" Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa.