Już wkrótce Lubelskie Spotkania z Komiksem

Data: 2012-05-16 14:57:02 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Już wkrótce Lubelskie Spotkania z Komiksem

19 i 20 maja będą miały miejsce Lubelskie Spotkania z Komiksem. Zapraszając do odwiedzenia imprezy, publikujemy jej program. 


SOBOTA, 19 MAJA 2012

 

10:00-10:15 Rozpoczęcie IV edycji LeSzKa. Zapowiedź warsztatów organizowanych przez „Dom Słów – Pracownię Komiksu”

 

10:15-11:00 Spotkanie z Danielem Grzeszkiewiczem

Spotkanie z autorem, którego komiksowa twórczość została niedawno wydana w postaci albumu "Gedeon zebrany". Prace Daniela można oglądać na www.danielgrzeszkiewicz.republika.pl.

 

11:00-11:15 Improwizacja Pszrena

 

11:15-12:15 Warsztaty komiksowe z Przemysławem Surmą

W proces tworzenia historii obrazkowych wprowadzi artysta znający zarówno warsztat scenarzysty, jak również rysownika. Jego projekty można śledzić na bieżąco na www.surpiko.blogspot.com.

 

12:15-13:00 Obcy w komiksie – raj dla fanów czy wielka pomyłka?

Świat obcego to nie tylko filmy. Czy warto zagłębiać się w niego bardziej? Przekonaj się czy komiksy z uniwersum Obcego to coś co musisz poznać czy raczej powinieneś trzymać się od nich z daleka.

 

13:00-13:45 „Ksionz” się zbliża – spotkanie z Marcinem Rusteckim i Dominikiem Szcześniakiem

O swoim wspólnym projekcie opowiedzą Marcin Rustecki, legendarny redaktor naczelny Tm-Semic oraz Dominik Szcześniak, mniej legendarny redaktor naczelny Ziniola. Ksionz to komiks, który powstawał przez ostatnie dwa lata, a powinien pojawić się w druku w najbliższym sezonie ogórkowym

 

13:45-15:15 Warsztaty komiksowe z Edvinem Volińskim i Nikodemem Cabałą

Skąd się bierze komiks? O źródłach, z których czerpali pomysły, inspiracjach, etapach tworzenia komiksu. O tym, co najważniejsze w konstruowaniu uniwersum, budowaniu fabuły, projektowaniu przestrzeni, postaci, pojazdów. Każdy element musi mieć swoje miejsce, powód, dla którego znajduje się w opowieści, musi zostać zaprojektowany tak by był spójny z całością. Każda postać musi być wiarygodna, mieć swoje motywy. Wszystko to musi zostać zawarte w rysunkach, zaprojektowane i ułożone w spójną całość. O tym jak sobie z tym poradzili opowiedzą autorzy mini serii komiksowej BiOCOSMOSIS, Edvin Voliński i Nikodem Cabała.

 

15:15-15:45 Prezentacja „Domu Słów – Pracowni Komiksu”

Maciej Pałka zaprezentuje dotychczasową działalność i plany "Domu Słów - Pracowni Komiksu" działającej przy Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie.

 

15:45-16:15 „GadKaszmatka” z Dominikiem Szcześniakiem

Przyczynkiem do spotkania z Luckiem jest jego świeżo wydany autorski komiks "GadKaszmatka", a także komiksowa działalność redakcyjna magazynu "Ziniol" (www.ziniol.blogspot.com).

 

16:15-17:00 Tasiemce w mandze

Serie wlokące się przez wiele odcinków stają się coraz bardziej popularne. Pytanie dlaczego? Odpowiedz jest prosta, przez swoją powtarzalność, która jest wielce łatwa w odbiorze. Podczas prelekcji dowiecie się o szablonowości znanych serii oraz ich odbiorze przez czytelników.

 

17:00-18:00 Pokazywanki komiksowe – konkurs

W tej zabawie nie trzeba błysnąć szeroką wiedzą na temat komiksów. Ważne jest, żeby umiejętnie komunikować się z partnerem - bez słów, jedynie gestami, przedstawić wylosowane hasło w taki sposób, żeby zostało ono odgadnięte.

 

19:00 Warsztaty komiksowe z Maciejem Pałką i Dominikiem Szcześniakiem w „Domu Słów – Pracowni Komiksu” przy ul. Żmigród 1

 

NIEDZIELA, 20 MAJA 2012

 

10:00-11:00 Fatalne, śmieszne, genialne – spojrzenie na amatorskie adaptacje komiksów

Jeśli myślisz, że jesteś fanem Spidermana, bo przeczytałeś wszystkie komiksy i widziałeś wszystkie filmy to się mylisz. Prawdziwy fan nakręci film z jedyną prawdziwą wersją Spidermana, który nie tylko udaje, że leci nad ulicami Nowego Jorku, ale naprawdę zawiśnie na pseudo-pajęczynie kilkanaście metrów nad ziemią i przeskoczy o własnych siłach z budynku na budynek. Fani kręcą własne wersje komiksowych adaptacji i udowadniają, że są nieraz bardziej pomysłowi niż wielkie filmowe wytwórnie.

 

 

11:00-13:00 Superbohater do wynajęcia – konkurs plastyczny

Jako mały chłopiec lub mała dziewczynka zapewne marzyliście aby z opresji uratował Was jakiś bohater. Niektórzy bardziej śmiali wyobrażali sobie, że sami ubrani w pelerynę i maskę ratują świat przed zagładą. Teraz będzie mieć taką szanse! Zapraszamy na superbohaterski konkurs plastyczny. Wymagania wobec uczestników: punktualność, otwartość na absurdalne sytuacje, giętkie nadgarstki, umiejętność posługiwania się nożyczkami, klejem oraz przyborami piśmiennymi. Zdolności plastyczne są przydatne ale nie wymagane. Zapraszamy na dwugodzinne zmagania herosów!

 

13:00-14:00 Projekt „Światy Thorgala”

Omówienie pomysłu rozszerzania uniwersum "Thorgala" o serie poboczne. Opowie o tym Jakub Syty, autor bloga "Thorgalverse" (www.thorgalverse.blogspot.com).

 

 

14:00-15:00 Gdzie w "Strażnikach" brzuchy wielorybów – o kultowym komiksie z lekka narratologicznie

Rzadko kiedy teoria antropologiczna staje się inspiracją dla kultowej trylogii filmów fantastycznych. Tak było w przypadku naukowej kolubryny Josepha Campbella, "Bohatera o tysiącu twarzy", do której odwołał się George Lucas, kręcąc "Gwiezdne Wojny". Podczas spotkania spróbujemy zrekonstruować Campbellowskie pojęcie monomitu i sprawdzić, jak można przy jej pomocy przebadać "Strażników" Alana Moore'a i Dave'a Gibbonsa.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje