III Warszawskie Targi Książki za nami. Czas na podsumowania - dane liczbowe i opinie.
- Tegoroczne targi odwiedziło 39 967 osób. Frekwencja wzrosła zatem w porównaniu do roku ubiegłego o 12%. Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży biletów na poziomie 4%, co wydaje się znaczącym sukcesem w obliczu niepokojących danych na temat spadku obrotów na rynku wydawniczym w Polsce czy niezadawalającego poziomu czytelnictwa – mówi Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.
- Wśród wystawców i innych uczestników targów dominowały pozytywne opinie. Jeszcze książka nie zginęła! – tak podsumował zakończone właśnie targi Wiesław Uchański, prezes Wydawnictwa ISKRY. Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki zwrócił uwagę na dwa aspekty: Tegoroczne targi są sukcesem. Zyskują wyraźny międzynarodowy wymiar, widać przy tym, że to impreza, za którą stoją wydawcy. Ewa Malinowska-Grupińska, właścicielka Wydawnictwa MG i Przewodnicząca Rady Miasta st. Warszawy podkreśliła udaną dwuwymiarowość imprezy: - Świetne targi dla wydawców i czytelników.
Wśród szerokiej publiczności zdecydowanie wzrosła popularność biletów wielokrotnego wstępu i karnetów rodzinnych. Tych pierwszych sprzedało się aż 45% więcej niż w roku ubiegłym – mamy więc absolutną pewność, że czytelnicy nie poprzestali na jednej wizycie na targach, w tym roku byli w PKiN wielokrotnie.Ponadto zwiedzający przychodzili na targi całymi rodzinami – biletów rodzinnych sprzedało się o 9% więcej niż w roku ubiegłym. Mamy nadzieję, że uwagę młodych czytelników przyciągnął program „Ja lubię czytać!” z wieloma atrakcjami: od lekcji literatury dla gimnazjalistów, przez animacje literackie, po gry, zabawy, konkursy i przedstawienia teatralne dla najmłodszych. Obok dzieci z rodzicami, na targach gościły też zorganizowane grupy przedszkolne i szkolne, czyli blisko 1 000 młodych czytelników. Liczymy, że zarażeni pozytywną pasją czytania dołączą do grona stałych bywalców Warszawskich Targów Książki. Tegoroczne targi odwiedziło też zdecydownie więcej seniorów, korzystających z uprzywilejowanego bezpłatnego wstępu, jak również gości korzystających z zaproszeń na wybrane spotkania targowe.
Z przeprowadzonego na stronie Warszawskich Targów Książki sondażu wynika, że zdecydowanie najatrakcyjniejszym elementem dla odwiedzających targi są spotkania z autorami. W tym roku na Warszawskich Targach Książki gościło aż 442 autorów (to rekord w krótkiej historii imprezy i znaczący wzrost w porównaniu do 357 autorów – uczestników edycji 2011). Na kolejnym miejscu wymieniano rabaty i promocje cenowe i tych również na targach było niemało – część z nich wydawcy reklamowali na specjalnych kuponach dodawanych do biletów i zamieszczonych w środowym dodatku do „Gazety Wyborczej” i w najnowszym Magazynie KSIĄŻKI.
Na targach zarejestrowało się 706 bibliotekarzy i księgarzy, którzy odwiedzali imprezę przede wszystkim w dni branżowe – czwartek i piątek. W biurze prasowym WTK akredytowało się aż 578 przedstawicieli mediów (388 w 2011 roku).