Jeszcze książka nie zginęła! Podsumowanie III Warszawskich Targów Książki

Data: 2012-05-16 12:13:56 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Jeszcze książka nie zginęła! Podsumowanie III Warszawskich Targów Książki

III Warszawskie Targi Książki za nami. Czas na podsumowania - dane liczbowe i opinie.

 

- Tegoroczne targi odwiedziło 39 967 osób. Frekwencja wzrosła zatem w porównaniu do roku ubiegłego o 12%. Odnotowaliśmy wzrost sprzedaży biletów na poziomie 4%, co wydaje się znaczącym sukcesem w obliczu niepokojących danych na temat spadku obrotów na rynku wydawniczym w Polsce czy niezadawalającego poziomu czytelnictwa – mówi Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.

 

- Wśród wystawców i innych uczestników targów dominowały pozytywne opinie. Jeszcze książka nie zginęła! – tak podsumował zakończone właśnie targi Wiesław Uchański, prezes Wydawnictwa ISKRY. Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki zwrócił uwagę na dwa aspekty: Tegoroczne targi są sukcesem. Zyskują wyraźny międzynarodowy wymiar, widać przy tym, że to impreza, za którą stoją wydawcy. Ewa Malinowska-Grupińska, właścicielka Wydawnictwa MG i Przewodnicząca Rady Miasta st. Warszawy podkreśliła udaną dwuwymiarowość imprezy: - Świetne targi dla wydawców i czytelników.

 

Wśród szerokiej publiczności zdecydowanie wzrosła popularność biletów wielokrotnego wstępu i karnetów rodzinnych. Tych pierwszych sprzedało się aż 45% więcej niż w roku ubiegłym – mamy więc absolutną pewność, że czytelnicy nie poprzestali na jednej wizycie na targach, w tym roku byli w PKiN wielokrotnie.Ponadto zwiedzający przychodzili na targi całymi rodzinami – biletów rodzinnych sprzedało się o 9% więcej niż w roku ubiegłym. Mamy nadzieję, że uwagę młodych czytelników przyciągnął program „Ja lubię czytać!” z wieloma atrakcjami: od lekcji literatury dla gimnazjalistów, przez animacje literackie, po gry, zabawy, konkursy i przedstawienia teatralne dla najmłodszych. Obok dzieci z rodzicami, na targach gościły też zorganizowane grupy przedszkolne i szkolne, czyli blisko 1 000 młodych czytelników. Liczymy, że zarażeni pozytywną pasją czytania dołączą do grona stałych bywalców Warszawskich Targów Książki. Tegoroczne targi odwiedziło też zdecydownie więcej seniorów, korzystających z uprzywilejowanego bezpłatnego wstępu, jak również gości korzystających z zaproszeń na wybrane spotkania targowe.

 

Z przeprowadzonego na stronie Warszawskich Targów Książki sondażu wynika, że zdecydowanie najatrakcyjniejszym elementem dla odwiedzających targi są spotkania z autorami. W tym roku na Warszawskich Targach Książki gościło aż 442 autorów (to rekord w krótkiej historii imprezy i znaczący wzrost w porównaniu do 357 autorów – uczestników edycji 2011). Na kolejnym miejscu wymieniano rabaty i promocje cenowe i tych również na targach było niemało – część z nich wydawcy reklamowali na specjalnych kuponach dodawanych do biletów i zamieszczonych w środowym dodatku do „Gazety Wyborczej” i w najnowszym Magazynie KSIĄŻKI.

 

Na targach zarejestrowało się 706 bibliotekarzy i księgarzy, którzy odwiedzali imprezę przede wszystkim w dni branżowe – czwartek i piątek. W biurze prasowym WTK akredytowało się aż 578 przedstawicieli mediów (388 w 2011 roku).

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje