Premiera komiksu "Zoo zimą" autorstwa Jiro Taniguchiego była wielkim wydarzeniem we Francji. 6 czerwca odbyło się w paryskim Montparnasse Fnac spotkanie z tym obecnie jednym z najbardziej cenionych japońskich autorów komiksowych. Jiro Taniguchi przybył do Francji z dwóch powodów. Pierwszym z nich była wspomniana wcześniej premiera "Zoo zimą" - komiksu o młodym twórcy komiksowym, zawierająca wątki autobiograficzne. Drugi powód to wizyta na planie filmu "Quartier Lointain", którego reżyserem jest Sam Garbarski. Ta produkcja filmowa jest adaptacją jednego z najsłynniejszych komiksów Jiro Taniguciego o tytule "Haruka na machi e". Film trafi na ekrany kin w 2010 roku.
Również czytelnicy w Polsce będą mogli zapoznać się z komiksem "Haruka na machi e" w 2010 roku. Pozycja ukaże się nakładem wydawnictwa Hanami. Tymczasem szczególnie polecamy publikację "Zoo zimą", o której mówi się nieoficjalnie, że będzie jedną z tegorocznych nominacji do nagrody na festiwalu komiksu w Angouleme. Nad książką patronat sprawuje wortal literacki Granice.pl
Książki Jiro Taniguchiego w wortalu Granice.pl:
Zoo zimą
Rok 1966. Hamaguchi, młody chłopak, przyjeżdża do Kioto, gdzie zatrudnia się w niewielkim zakładzie tekstylnym. Wolne chwile spędza z dala od kolegów z firmy – rysując zwierzęta w zoo. Jednak jego w miarę ułożone życie zakłóca nieposłuszna córka właściciela zakładu. Co więcej, praca nie przynosi mu zadowolenia, więc gdy znajomy z Tokio mówi mu o wakacie na pewnym stanowisku, Hamaguchi rzuca wszystko i wyjeżdża do stolicy. Tam poznaje fach twórcy komiksowego i światek bohemy.
Przeczytaj opis książki w naszym wortalu - TUTAJ
Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO 29,60 zł
Wędrowiec z tundry
„Wędrowiec z tundry” Jiro Taniguchiego składa się z siedmiu krótkich opowiadań. Pierwsze trzy opowieści łączą się ściśle z twórczością Jacka Londona. Dwie z nich nawet nawiązują bezpośrednio do autora i jego powieści. No i jak to u Jacka Londona, akcja oczywiście toczy się na Alasce, podczas srogiej zimy. Bohaterowie zmagają się z nieprzyjaznymi warunkami i jednocześnie ze słabościami swoich charakterów. Taniguchi ilustruje to zmaganie się z przyrodą, walkę z nią i próby jej okiełznania, naszą małość i bezsilność wobec sił natury, niejednokrotnie bardzo okrutnych; bezradność wobec tych paru prostych zasad, którymi kieruje się świat przyrody i do których człowiek musi się dostosować chcąć w niego wtargnąć. Niestety wejście w świat przyrody z całkowitą akceptacją zasad nią rządzących powoduje nieodwracalne konsekwencje. Czasem okazuje się, że najgroźniejszym wrogiem nie są dzikie zwierzęta czy ekstremalny mróz, lecz towarzysz podróży. Przyroda potrafi złamać człowieka, podporządkować go sobie, zmusić do uległości i czasem jedynym sposobem żeby zachować człowieczeństwo jest nie walka, ale ucieczka. Taką drogę wybiera zresztą sam Jack London, bohater tytułowej opowieści.
Przeczytaj recenzję książki w naszym wortalu - TUTAJ
Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO 29,60 zł
Księga wiatru
Kultura japońska ze względu na swoją całkowitą odmienność od europejskiej ma w sobie jakąś przyciągającą siłę, jakąś tajemniczość. To samo tyczy się historii tego niewielkiego kraju. Wszystkie opowieści z czasów poprzedzających reformy, które przeobraziły Japonię na wzór państwa europejskiego, przyciągają swoją egzotyką i odmiennością – dziwne zwyczaje i rytuały, szogunowie, samurajowie, specyficzny kodeks honorowy, szkoły walki, niezwykłe pojęcie honoru i wierności.
Przeczytaj recenzję książki w naszym wortalu - TUTAJ
Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO 29,60 zł