Jan Costin Wagner w Polsce

Data: 2011-11-14 10:37:47 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Jan Costin Wagner w Polsce

Jan Costin Wagner, utalentowany i uhonorowany wieloma nagrodami młody pisarz z Niemiec, w listopadzie przyjedzie do Polski promować swoje dwa kryminały z komisarzem Kimmo Joentą, których akcja rozgrywa się w fińskim mieście Turku: „Milczenie” oraz „Zimę lwów”.


Jan Costin Wagner urodził się w 1972 roku w Langen w Niemczech. Mieszka w Niemczech, tam pracuje jako pisarz i muzyk. Jednak jego drugim domem jest Finlandia – ojczyzna jego żony Niiny. – Umiejscowiłem akcję w Finlandii. Nie dlatego, że Finlandia jest smutna, lecz dlatego, że ją kocham i noszę głęboko w swym sercu, dlatego, że jest dla mnie ojczyzną i dlatego, że równocześnie pozostaje dla mnie zagadką. Zagadkowa ojczyzna. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca akcji – mówił niedawno Jan Costin Wagner w wywiadzie dla portalu Zbrodnia w Bibliotece.

 

Niemiecki ekspert literatury kryminalnej Tobias Gohlis zalicza Wagnera do autorów, którzy – zwłaszcza za granicą – tworzą wizerunek współczesnej „niemieckiej powieści kryminalnej”. Gohlis zaznacza jednak, że Wagner, „mistrz moralnej niepewności”, nie przywiązuje szczególnej wagi do tego, by jego książki odpowiadały regułom gatunku. Sam Wagner mówi o swojej twórczości: –Całe moje pisarstwo krąży w ostatecznym rozrachunku wokół próby odnalezienia języka wyrażającego odczucia ludzi w skrajnych sytuacjach stanowiących egzystencjalne zagrożenie (…). Pragnę siebie i czytelnika skonfrontować z katastrofalnymi stanowiskami wyjściowymi, by jednak w końcu odnaleźć te chwile, w których życie pokonuje śmierć.

 

Jak na swoim blogu stwierdza krytyk literacki Robert Ostaszewski, Wagner pisze o stracie, ścieżkach życia, które niespodziewanie skręcają na manowce, klęskach, które albo niszczą ludzi, albo dają im impuls do zmiany (…). Wagner nie moralizuje, nie ocenia działań i wyborów swoich bohaterów. Pokazuje ich w momentach psychicznego i emocjonalnego rozchwiania.



Do tej pory w Polsce ukazały się dwie książki Wagnera z komisarzem Kimmo Joentą: „Księżyc z lodu” oraz „Milczenie”. Na podstawie tej drugiej powieści został nakręcony thriller „Cisza” w reżyserii Barana bo Odara, który niedawno miał swoją polską premierę. Fani Wagnera już w listopadzie będą mieli okazję zapoznać się z kolejną książką Wagnera, „Zimą lwów”, która w połowie listopada ukaże się nakładem wydawnictwa Akcent. Nie dość na tym: Jan Costin Wagner będzie jednym z bohaterów wystawy kryminału niemieckojęzycznego organizowanej przez Goethe Institut, którą będzie można obejrzeć w listopadzie podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, a w grudniu w Goethe Institut w Warszawie.



Powieści Wagnera zostały dotąd przetłumaczone na 14 języków. Amerykańskie wydanie kryminału „Księżyc z lodu” w 2008 roku znalazło się na liście książek nominowanych do prestiżowej nagrody literackiej Los Angeles Times Book Prize. Za książkę „Milczenie” autor otrzymał w 2008 roku nagrodę Deutscher Krimipreis za najlepszy niemiecki kryminał, a w 2010 roku został nominowany do francuskiej nagrody Prix du polar européen za najlepszy kryminał europejski przetłumaczony na język francuski.

 

Jan Costin Wagner przyjedzie do Polski na zaproszenie Goethe Institut, wydawnictwa Akcent i organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Terminy spotkań: 23 listopada: Goethe Institut w Warszawie, ul. Chmielna 13 A, godz. 18:00. Spotkanie poprowadzi pani Bożena Kojro, tłumaczka literatury fińskiej, 24 listopada: Goethe Institut w Krakowie, Rynek Główny 20, godz. 18:30. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Niemczyńska z „Gazety Wyborczej”. 25 listopada: Mediateka we Wrocławiu, Plac Teatralny 5, godz. 19:00. Spotkanie z Janem Costinem Wagnerem i Alicią Gimenez-Bartlett poprowadzą Ewa Malec i Szymon Kloska (spotkanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału).

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje