Zakończyła się kolejna edycja plebiscytu "Historia Zebrana"! Organizowany przez redakcję portali Histmag.org oraz Granice.pl plebiscyt, kolejny raz wyłonił najlepsze książki historyczne. Tym razem nagrodzone zostały najlepsze książki z pierwszego półrocza 2019 roku.
Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano 1,5 tysiąca głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek. Dodatkowo, książki w plebiscycie podzielone są na odrębne kategorie, co ułatwia wybór najlepszych pozycji.
Oto zwycięzcy naszego plebiscytu:
Kategoria: W rolach głównych
W rolach głównych to publikacje, w których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Są to biografie i wspomnienia.
Jurorzy w tej kategorii zdecydowali się wyróżnić książkę Beaty Maciejewskiej i Mirosława Maciorowskiego Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana (Wydawnictwo Agora).
– Wybitni polscy historycy ze swadą i świetnym znawstwem dziejów Polski opowiadają o polskich władcach. Książki w formie wywiadów czyta się, z punktu widzenia masowego Czytelnika, zdecydowanie lepiej. Łatwiejsze jest też zapamiętywanie poszczególnych wydarzeń czy działań poszczególnych władców i motywów, jakimi się kierowali w swoich działaniach. I tak dowiadujemy się kulis różnych wydarzeń np. unii lubelskiej czy rywalizacji wewnątrzpolskiej w czasach Andegawenów. Polecam tę lekturę gorąco – opowiada o zwycięskiej publikacji prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.
Z kolei głosowanie internautów zakończyło się zwycięstwem książki: Likwidatorzy Czarnobyla. Nieznane historie Pawła Sekuły (Wydawnictwo Naukowe PWN).
– Ta niepozorna książka niesie za sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. W tym roku doczekaliśmy się kilku publikacji oraz świetnego serialu poświęconych katastrofie elektrowni w Czarnobylu. Jednak pozycja zawierająca wywiady z likwidatorami skutków katastrofy pozwala spojrzeć na ludzki wymiar tej historii wraz z konsekwencjami, jakie zwykli ludzie musieli ponosić za indolencję ówczesnych władz sowieckich – opisuje fenomen zwycięskiej publikacji Piotr Abryszeński, szef działu „Recenzje” portalu Histmag.org, juror plebiscytu.
Kategoria: Okiem badacza
Okiem badacza to książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków-zawodowców lub pasjonatów danego tematu.
W kategorii Okiem badacza w głosowaniu jury niemal jednogłośnie zwyciężyła książka prof. Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego Nasza wojna. Narody 1917-1923. Tom 2 (Wydawnictwo W.A.B.).
- To synteza ważnego okresu w historii naszej części świata – końca I wojny światowej i początków kształtowania się niepodległych państw środkowoeuropejskich. Nie jest to jednak „zwyczajna” synteza. Autorom, dobrze znającym badania historyków z innych państw regionu, udało się stworzyć porównawczą, a jednocześnie oryginalną narrację o tych czasach. Pokazuje ona różnice i podobieństwa, ale też stawia wiele pytań, których myśląc o okresie 1914-1918 zwykle sobie nie zadajemy. Lektura drugiego tomu „Naszej wojny” nie powinna zawieść czytelników, którzy cenią sobie interdyscyplinarność i szerokie spojrzenie na przeszłość – uzasadnia wybór jury szef działu naukowego Histmag.org, Tomasz Leszkowicz.
Z kolei internauci po bardzo zaciętym głosowaniu (jego losy ważyły się aż do ostatniej chwili!) zdecydowali się wyróżnić książkę Piotra Korczyńskiego: Dla ojczyzny ratowania: szubienica, pal i kula. Dyscyplina w dawnym Wojsku Polskim (Wydawnictwo Naukowe PWN).
– Piotr Korczyński opisuje ciekawe, aczkolwiek mało znane, a często nawet bardzo kontrowersyjne wątki z dziejów historii wojskowości, co czyni jego pracę wyjątkową. To pasjonująca lektura nie tylko dla historyków wojskowości, ale wszystkich miłośników historii – opowiada o zwycięskiej publikacji Magdalena Mikrut-Majeranek, redaktor naczelna Histmaga.
Kategoria: Historia niebanalna
W kategorii Historia niebanalna znalazły się książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.
W tej kategorii głosowanie jury wyłoniło książkę: Hue 1968. Wietnam we krwi Marka Bowdena (Wydawnictwo Poznańskie).
– To kolejna, po Helikopterze w ogniu czy Polowaniu na Escobara udana publikacja Marka Bowdena. Autor opisuje kulisy jednej z najkrwawszych bitew wojny wietnamskiej, bazując na archiwaliach amerykańskich i wietnamskich. Ta obszerna, bo licząca niemal 600 stron, książka to doskonały sposób na popularyzację trudnej historii, która do dziś rozgrzewa dyskusję w USA – opowiada o zwycięskiej pozycji Magdalena Mikrut-Majeranek.
W głosowaniu internautów zwyciężyła w tej kategorii publikacja: Jaworowi ludzie. Rzecz o czasach Bolka II świdnickiego Joanny Żak-Bucholc (Oficyna Wydawnicza Atut).
– Bolko II Mały, książę świdnicki i jaworski, został przypomniany dzięki serialowi Korona królów. Powieść umieszczona w realiach jego księstwa przypomina o ogromnym potencjalne, jaki ma średniowieczna historia Śląska – dzielnicy rozbitej między piastowskich krewniaków, ale też intensywnie rozwiniętej gospodarczo oraz ciekawej kulturowo i politycznie. Co ważne, oprócz stworzenia interesującej fabuły, autorka przyłożyła się do merytorycznej warstwy opowieści, o czym świadczą dołączona do publikacji bibliografia i aneks. Oby jak najwięcej takich powieści historycznych na naszym rynku wydawniczym! – chwali zwycięską publikację juror Tomasz Leszkowicz.
Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy. Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu.
W grudniu rozpocznie się druga tegoroczna edycja konkursu, w której wybierzemy najlepsze publikacje II półrocza. Zwycięskie publikacje z obu półrocznych edycji będą zmagać się o tytuł książki historycznej roku!