Herbatka ze Znakiem

Data: 2010-09-22 13:44:05 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Herbatka ze Znakiem

 

27 września 2010 o godzinie 18.00, w sali studia koncertowego im. Jana Szyrockiego w Polskim Radiu Szczecin (al. Wojska Polskiego 73) Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza na herbatkę z Wydawnictwem Znak.

 

Gośćmi w Szczecinie będą:

Jerzy Illg, redaktor naczelny oficyny, dr nauk humanistycznych, krytyk literacki i poeta, od 1992 roku redaktor naczelny Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak w Krakowie, ostatnio wydany tomik poetycki nosi tytuł "Wiersze z Marcówki" (Znak, 2003); w roku 2009 ukazał się "Mój znak", obszerny esej, w sposób barwny i dowcipny opisujący kulisy wielu wydarzeń literackich i artystycznych ostatniego ćwierćwiecza; już sam podtytuł mówi wiele: O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach.

 

Kazimierz Kutz, twórca niepokorny i nieobliczalny, emocjonalnie i zawodowo związany ze Śląskiem; niegdyś znany przede wszystkim jako reżyser filmowy i teatralny, i polityk. Kazimierz Kutz, autor zbiorów felietonów: "Z mojego młyna: felietony filmowe", "Klapsy i ścinki". Mój alfabet filmowy i nie tylko, w lutym tego roku zadebiutował jako autor powieści "Piąta strona świata". Trudno znaleźć w historii literatury podobny przypadek udanego debiutu w wieku 81 lat. Autor pracował nad swym dziełem przez ponad trzy dekady. Pierwsza myśl o kronice i portrecie rodzinnych stron obleczona w sagę kilku rodzin na przestrzeni niemal całego XX wieku, pojawiła się w jego głowie w roku 1967. Kiedy w latach 90. fragmenty jego twórczości ukazały się w krakowskim piśmie „NaGłos”, Wisława Szymborska ponoć powiedziała Jerzemu Illgowi, że oto „narodził się pisarz”.  Od tego czasu szef Wydawnictwa Znak nie dawał spokoju autorowi, zmuszał go do pracy pisarskiej. Kazimierz Kutz przyspieszył zdecydowanie, gdy pojawiła się choroba nowotworowa. Książka miała być jego duchowym testamentem i za wszelką cenę chciał zdążyć. Zdążył i poczuł się lepiej. Teraz pracuje nad nową książką, "Listy do Anastazji", i – jak twierdzi – nie będzie to jego ostatnie słowo. Spodobało mu się być pisarzem.

 

Gospodarzem spotkania będzie poeta, dziennikarz i krytyk literacki – Konrad Wojtyła.

 

Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje