Powstał animowany film inspirowany „Dziennikiem Anne Frank”

Data: 2022-03-23 11:51:19 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Od 22 kwietnia w kinach będzie można zobaczyć animację Gdzie jest Anne Frank. Produkcja powstała na podstawie komiksu Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego oraz opiera się na prawdziwych wydarzeniach.

Obrazek w treści Powstał animowany film inspirowany „Dziennikiem Anne Frank” [jpg]
materiały prasowe/Gutek Film

Najnowszy film w reżyserii Ariego Folmana będzie kolejną produkcją, w której twórcy powracają do biografii Anne Frank. Opierająca się na animacji produkcja połączyć ma „wyobraźnię z faktami, tradycyjne techniki z nowymi technologiami, przeszłość z przyszłością”. 

Gdzie jest Anne Frank – solidarność z prześladowanymi

Gdzie jest Anne Frank to nowy film, który wyreżyserowany został przez Ariego Folmana, reżysera filmowego i scenarzysty, który przed laty nominowany był do Oscara za inną opartą na faktach animację – Walc z Baszirem. Jak wskazują twórcy filmu, produkcja ma stanowić apel do widzów o solidarność z prześladowanymi.

W realizację filmu Folman zaangażowany jest podwójnie – nie tylko bowiem reżyseruje produkcję, ale także jest współautorem powieści graficznej Dziennik Anne Frank, która przed trzema laty ukazała się na polskim rynku nakładem Wydawnictwa Stapis

W nowej produkcji reżyser nie stara się jednak „zekranizować” zapisków Anne Frank z jej Dziennika. Zamiast tego opowiada o powojennych losach Amsterdamu, w którym „choć co drugi szpital, most czy szkoła” nosi imię Anne Frank, to wciąż pozostaje pełen „uprzedzeń i ludzi, którzy muszą się ukrywać”. 

Gdzie jest Anne Frank – premiera wiosną w kinach 

W pracę nad polską wersją filmu zaangażowały się znane gwiazdy dużego ekranu. Wśród nich są m.in. Maja Ostaszewska oraz Maciej Stuhr, którzy użyczą głosu animowanym postaciom. 

Czytaj także: Nierozwiązana tajemnica czy pilnie strzeżony sekret? „Kto zdradził Anne Frank" Rosemary Sullivan

Za dystrybucję produkcji w Polsce odpowiedzialna jest spółka Gutek Film. Premiera zaplanowana została na 22 kwietnia 2022 roku. 

Pytania o Anne Frank 

Z kolei na początku lutego na platformę Netflix trafił doceniony przez krytyków film Moja przyjaciółka Anne Frank. W rolach głównych w produkcji wystąpiły wówczas Aiko Beemsterboer, która wcieliła się w rolę Anne oraz Josephine Arendsen, która zagrała jej przyjaciółkę – Hanneli Goslar.

Tego roku szerokim echem odbiła się także premiera publikacji Rosemary Sullivan Kto zdradził Anne Frank. Autorka książki relacjonuje przebieg badań śledczych, który próbowali rozwikłać nierozwiązaną dotąd sprawę aresztowania Anne Frank i jej rodziny.  Publikacja wzbudziła wiele kontrowersji, a w Polsce ukazała się 23 marca 2022 roku nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska

Zapowiadany film Gdzie jest Anne Frank poprzedziło wydanie w 2019 roku powieści graficznej stworzonej przy współpracy Ariego Folmana oraz Davida Polonsky’ego. 

– Myślę, że w dziale komiksów „Dziennik Anne Frank” należy do najważniejszych i najlepszych powieści graficznych wydanych w tym roku. Ja już niecierpliwie wyczekuję premiery filmu. Zresztą kto widział „Walca z Baszirem”, wie, że jest na co czekać

– pisała wówczas w recenzji książki Katarzyna Kurowska. 

Książka Gdzie jest Anne Frank wciąż pozostaje w sprzedaży. Kupić można ją m.in. w popularnych księgarniach internetowych: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dziennik Anne Frank. Powieść graficzna
Ari Folman1
Okładka książki - Dziennik Anne Frank. Powieść graficzna

W 2017 roku fundacja Anne Frank Fonds z siedzibą w Bazylei zrealizowała projekt graficznej adaptacji światowego klasyka literatury...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje