Dziennik Anne Frank. Powieść graficzna

W 2017 roku fundacja Anne Frank Fonds z siedzibą w Bazylei zrealizowała projekt graficznej adaptacji światowego klasyka literatury, jakim jest Dziennik Anne Frank. Do realizacji tego dzieła zaproszono Ariego Folmana i Davida Polonsky’ego – wybitnych twórców nominowanych do Oscara za film pt. Walc z Baszirem. Tekst został oparty na wydaniu Dziennika w opracowaniu Mirjam Pressler, przy czym w wielu miejscach znalazły się w nim oryginalne fragmenty lub bezpośrednie nawiązania. Ilustracje Polonsky’ego dopełniają całości dzieła przepiękną kreską i kolorem.

W Dzienniku Anne Frank Folman błyskotliwie połączył oryginalny tekst z fikcyjnymi dialogami, a David Polonsky zilustrował go zdecydowaną kreską i wyraźną kolorystyką, wskazując nowe perspektywy odczytania tekstu Anne Frank. Z kolei przystępna i niebywale atrakcyjna forma otwiera dostęp do nowych czytelników. Obaj artyści starali się podkreślić poczucie humoru Frank, jej umiejętność spojrzenia w głąb drugiego człowieka i nietuzinkową interpretację sytuacji, w jakiej się znalazła czternastoletnia wówczas dziewczyna.

Graficzna wersja Dziennika Anne Frank już stała się głośna, jest porównywany m.in. do kultowego Mausa Arta Spiegelmanna i doczekała się już wielu wydań zagranicznych, w tym angielskiej, francuskiego i niemieckiego.

Informacje dodatkowe o Dziennik Anne Frank. Powieść graficzna:

Język oryginału: język angielski
Ilustracje:David Polonsky

Tagi: biografie komiks

Kup książkę Dziennik Anne Frank. Powieść graficzna

To jest to, o czym nigdy nie wolno nam zapomnieć, że choć inni okazują bohaterstwo na froncie lub w walkach przeciwko Niemcom, nasi pomocnicy wykazują bohaterską odwagę w swoim pogodnym nastawieniu i miłości.

Dziennik Anne Frank. Powieść graficzna - opinie o książce

"Są takie historie, które należy przekazywać z pokolenia na pokolenie."
Myślę, że o Anne Frank chyba każdy z czytelników słyszał. Nawet jeśli nie czytał książki, to z pewnością obiło mu się o uszy jej nazwisko. Słyszałam nawet, że jest drugą postacią po Hitlerze kojarzącą się z II Wojną Światową...
"Dziennik" autorstwa Anne Frank to jedna z najważniejszych książek XX wieku napisana przez nastolatkę. Czytałam tę książkę wiele lat temu, w mojej bibliotece jest jeszcze rozpadający się egzemplarz z lat sześćdziesiątych, ale zachowano go mimo tego, że są nowsze wydania.
Ja jednak teraz obejrzałam i przeczytałam wersje komiksową tej książki. Nie jest to oczywiście dokładne przeniesienie oryginału na obrazki, bo tak się przecież nie da. Część została skrócona, część pominięta a część nawet zmieniona. Jednak ogólnie, to nawet spodobała mi się taka wersja, jest może bardziej przystępna dla młodzieży. Ja właśnie "załapałam" się na ten komiks pożyczając go od wnuczki. Mnie było zdecydowanie łatwiej przyswoić sobie ten dziennik, gdyż czytałam go już wcześniej, więc tylko sobie delikatnie przypomniałam.
Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy mogą chętnie czytać książki historyczne, pamiętniki czy biografie, więc taka wersja ilustrowana może być pomocą dla tych może bardziej opornych czytelników. Komiks pozwala na szybszą wizualizację tekstu a trzeba przyznać, że jest to bardzo ładnie narysowana wersja.
Opowiedziana historia jest również dość ładnie, lecz ja mogę mieć tylko nieco uwag co do treści. Bo nieco całość została "podkoloryzowana" i moim zdaniem zbyt dużo jest tu opisów takich typowych dla dojrzewających nastolatek a trochę za mało informacji o tym, co działo się faktycznie. Zdaje sobie sprawę, że komiks to nie to samo co powieść, więc nie do końca uważam to za defekt. Powiem więcej, myślę, że gdyby ówczesna Anne Frank miała takie możliwości, to z pewnością byłaby zachwycona wersją obrazkową swoich pamiętników (czy listów).

Anne Frank pochodziła z rodziny żydowskiej niezbyt przywiązującej dużej wagi do swoich korzeni, zachowywali tez dystans do religii. Lecz w czasie wojny dla nazistów wszyscy Żydzi byli innymi, niegodnymi życia ludźmi, więc wszystko się pozmieniało. Żydzi chcąc uniknąć śmierci muszą się ukrywać. Właśnie w małym mieszkaniu w Amsterdamie, Anne Frank ukrywając się wraz z grupką innych Żydów zaczęła pisać swój dziennik w formie listów do wymyślonej przyjaciółki, nie mając pojęcia co ją czeka w przyszłości...

"Pewnego dnia ta straszna wojna się skończy. Nadejdzie czas, kiedy znowu będziemy ludźmi, a nie tylko Żydami!"
Trzeba przyznać, że lektura tej ilustrowanej wersji dziennika jest równie wzruszająca i pełna emocji.
Ważną rzeczą jest to, żebyśmy pamiętali o tych ludziach, którzy tyle wycierpieli w czasie wojny a zginęli tylko dlatego, że byli innej narodowości, innej wiary, trzeba wracać do tych wspomnień i do pamiątek pozostałych po tych ludziach...

Mimo tego, że to nie jest lekka i łatwa lektura, to naprawdę warto ją poznać.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski