Znamy już laureata nagrody głównej ogólnopolskiego konkursu na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry. 5 grudnia, podczas uroczystej gali otwarcia 22. Wrocławskich Targów Dobrych Książek, statuetkę Pióra Fredry wręczono wydawnictwu MARGINESY za książkę Gajos Elżbiety Baniewicz, która otrzymała tytuł Książki Roku. O nagrodę walczyło 6 finalistów. Łącznie w konkursie udział wzięło 50 wydawnictw i 151 książek.
Tytuł Książki Roku dla dzieła Gajos Elżbiety Baniewicz przyznano za utrwalenie aktorskiej drogi Janusza Gajosa w bogatej dokumentacyjnie i znakomitej edytorsko książce, łączącej biograficzną precyzję, refleksję nad zmianami polskiej kondycji w ostatnich dziesięcioleciach i umiejętność unaoczniania pamięci. Nagrodę przyznało jury w składzie: dr Jan Choroszy (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Marcin Cieński (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego), prof. Christos Mandzios (dziekan Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu), Michał Nogaś (krytyk literacki, dziennikarz Radiowej Trójki) oraz Jerzy Pietraszek (zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu).
Na uroczystej gali, która odbyła się pod nazwą „Wieczór Laureatów 22. Wrocławskich Targów Dobrych Książek” we Wrocławskim Centrum Konferencyjnym przy Hali Stulecia obecni byli m.in. prezydent Maciej Bluj, Jarosław Broda - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta, Andrzej Ociepa – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także liczni przedstawiciele wydawnictw, dziennikarze i członkowie jury konkursu Pióro Fredry. Werdykt odczytał profesor Marcin Cieński (przewodniczący jury), który wraz z prezydentem Maciejem Blujem wręczył zwycięskiemu wydawnictwu nagrodę główną - statuetkę Pióra Fredry. Odebrała ją Hanna Grudzińska z wydawnictwa Marginesy wraz z autorką Elżbietą Baniewicz.
- Jestem bardzo wzruszona bo jest to nagroda za połączenie treści i formy, czyli docenia pracę całego zespołu, któremu chciałam serdecznie podziękować. Szczególne podziękowania należą się zwłaszcza naszej graficzce Anie Pol, która jest z nami od samego początku. Ta nagroda jest w pewnym sensie symboliczna, podsumowuje 5 lat naszej działalności wydawniczej - etap, który za nami i to co przed nami. Obiecuję, że będziemy dalej pięknie wydawać książki i się nie poddamy – dziękowała Grudzińska.
- Napisałam już kilka książek o artystach, ale żadna nie została tak pięknie wydana. To jest naprawdę praca zespołowa, dlatego bardzo dziękuję jury za nagrodę, a wydawnictwu Marginesy za to, że chciało włożyć tyle pracy w tę publikację – dodała Elżbieta Baniewicz, autorka książki.
Niespodzianką była nagroda Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej. Przypadła ona wydawnictwu Arkady za wieloletnią współpracę oraz publikację SKARBY SZTUKI. Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Wyróżnienie odebrał Tadeusz Deptuła, szef wydawnictwa Arkady.
Wśród tegorocznych nominowanych znalazły się książki:
- Gajos Elżbieta Baniewicz, Wydawnictwo Marginesy
- Deliryczny Nowy Jork Rem Koolhass, Wydawnictwo Karakter
- We władzy wisielca Zbigniew Mikołejko, Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
- Będę to fotografował w kolorach. Początek XX wieku na trójwymiarowych zdjęciach Stanisława Wilhelma Lilpopa, opracowanie Małgorzata Zawadzka, Dom Spotkań z Historią
- Irena Jarosińska: pismo obrazkowe, koncepcja, wybór zdjęć i opracowanie merytoryczne Agata Bujnowska, Joanna Łuba, Fundacja Ośrodka Karta
- Cztery zwykłe miski Iwona Chmielewska, Wydawnictwo Format
„Pióro Fredry” należy do najważniejszych nagród literackich przyznawanych co roku we Wrocławiu. Konkurs na Najlepszą Książkę Roku towarzyszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek od początku istnienia imprezy. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych, wydanych w Polsce w danym roku książek. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny. W 2012 roku tytuł Książki Roku otrzymało Wydawnictwo ARKADY za książkę 55 skarbów Polski Marii Poprzęckiej.
Rozstrzygnięcie Konkursu na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry to dopiero początek obchodów największego święta książek na Dolnym Śląsku. Przed nami długi weekend z ponad setką wydawnictw, spotkania z autorami, wykłady, dyskusje, wystawy, prezentacje, czytanie w ciemności i specjalne atrakcje dla dzieci. Targi potrwają do niedzieli, 8 grudnia.
Organizatorami 22. edycji Wrocławskich Targów Dobrych Książek są Miejska Biblioteka Publiczna, Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek, i po raz pierwszy, Polskie Koleje Państwowe S.A.