Gadomski nagrodzony

Data: 2010-11-15 13:23:39 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Gadomski nagrodzony

 

Fundacja Agory po raz drugi przyznała nagrodę im. Kazimierza Moczarskiego dla najlepszej książki historycznej roku – w tej edycji po raz pierwszy wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Laureatem został Bogdan Gadomski nagrodzony za biografię Joska-Józefa Mützenmachera, agenta polskiej policji politycznej w Komunistycznej Partii Polski.


Konspiracje, agenci, walka tajnych służb, sfingowana śmierć - na podstawie historii życia Józefa-Joska Mützenmachera można nakręcić nie jeden, ale kilka politycznych kryminałów. Biografię tego niezwykłego człowieka napisał historyk dr Bogdan Gadomski z Warszawy. Wiele lat mozolnie śledził rozproszone po różnych archiwach ślady Mützenmachera. Jego książka „Biografia agenta. Największy agent policji politycznej II RP. Józef-Josek Mützenmacher (1903-1947)" to przykład ogromnej staranności i precyzji. Publikację wydało wydawnictwo Telson.

Laureat konkursu otrzymał czek na kwotę 30 tys. zł – nagrodę ufundowały Fundacja Agory i Narodowe Centrum Kultury. Ogłoszenie werdyktu jury odbyło się 9 listopada

 

„Gazeta Wyborcza” opublikowała rozmowę z Bogdanem Gadomskim - można ją też przeczytać na stronie: O tym, który podłożył bombę pod KPP. Więcej informacji o książce


W jury konkursu zasiadają: Władysław Bartoszewski, Krzysztof Dudek, Andrzej Friszke, Andrzej Garlicki, Andrzej Krzysztof Kunert, Tomasz Łubieński, Daria Nałęcz, Juliusz Rawicz, Henryk Samsonowicz, Teresa Torańska.


W ubiegłym roku nagrodę im. Moczarskiego otrzymał Gunnar S. Paulsson za przełomową i nowatorską książkę o Żydach ukrywających się „po aryjskiej stronie" w okupowanej Warszawie.

 

Konkurs im. Kazimierza Moczarskiego został zorganizowany w tym roku po raz drugi, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Do nagrody były zgłaszane tytuły wydane w Polsce w 2009 - autorskie prace historyczne (pierwsze polskie wydanie książki autora polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora zagranicznego), dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Zgodnie z regulaminem konkursu, zakres tematyczny i czasowy książek obejmował historię Polski od czasu odzyskania niepodległości w 1918 roku do czasów obecnych. Konkurs dotyczy tylko prac autorów żyjących.

Zgłoszenia do konkursu nadsyłali wydawcy, autorzy i jurorzy nagrody. Zwycięzca został wybrany w dwóch etapach: pierwszy to 10 nominacji wybranych spośród wszystkich zgłoszeń, a drugi - wybór zwycięzcy z listy 10 nominowanych.

Pełna lista tegorocznych nominacji - http://wyborcza.pl/0,109836.html.

 

Więcej informacji - http://wyborcza.pl/moczarski

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje