W poniedziałek 29 listopada opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia dotychczasowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w bibliotekach w czasie pandemii. Do 17 grudnia w bibliotekach może przebywać maksymalnie 15 osób lub 1 osoba na 15 m2.
- Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe wytyczne sanitarne dla bibliotek.
- Wypożyczalnie wciąż będą mogły funkcjonować, jednak liczba osób przebywających w bibliotece zostanie ograniczona.
- W miniony czwartek wiceminister kultury mówił, że obecnie nie są przewidywane nowe restrykcje dla instytucji kultury.
29 listopada ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów, które zmienia dotychczasowe rozporządzenie w sprawie ograniczeń obowiązujących w czasie epidemii koronawirusa. Nowe zasady obowiązywać będą do 17 grudnia 2021 roku i obejmą m.in. biblioteki.
W bibliotekach mniej osób
Na podstawie nowego rozporządzenia, rekomendacje dotyczące działalności bibliotek od 1 grudnia wydała Biblioteka Narodowa. W najnowszym komunikacie wskazano, że w pomieszczeniu dostępnym dla czytelników nie może przebywać więcej niż 15 osób lub 1 osoba na m2. Ograniczenie to nie dotyczy pracowników biblioteki.
Biblioteki zobowiązane zostały, by przed wejściem umieścić informację dotyczącą tego, ile osób może przebywać jednocześnie w książnicy oraz „podjąć środki zapewniające […] przestrzeganie [limitu – przyp. red.]”.
Może zainteresować cię także...
- Szczepionka słowem 2021 roku
- Nastolatkowie wolą książki w czasie pandemii?
- Osoby zaszczepione poza limitami w bibliotekach!
Warto zauważyć, że do limitu 15 osób nie wlicza się osób w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, choć jednocześnie – jak zaznacza Biblioteka Narodowa – według obecnych przepisów, nie ma wskazanego sposobu, w jaki sposób bibliotekarze mogliby potwierdzić zaszczepienie wchodzącego do biblioteki czytelnika.
Biblioteki mogą zostać zamknięte
Co do zasady, biblioteki nadal funkcjonują, choć mogą zdarzać się wyjątki. Jak podkreśla BN, decyzję o otwarciu lub zamknięciu książnicy podejmuje jej dyrektor, biorąc pod uwagę warunki lokalowe oraz sytuację epidemiczną w miejscowości, w której znajduje się biblioteka.
⚠️Od 1 grudnia wprowadzamy pakiet alertowy #koronawirus. pic.twitter.com/5AeSI2G8VW
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 29, 2021
Nadal rekomendowane jest wprowadzenie możliwości udostępniania książek za sprawą usługi zamówień przez telefon oraz poprzez książkomaty. Dodatkowo w miejscowościach, w których występuje duża liczba zachorowań, zaleca się jedynie udostępnianie na zewnątrz, bez możliwości korzystania z czytelni.
Maseczki i płyn do dezynfekcji wciąż obowiązują
Nadal obowiązują także dotychczasowe zalecenia związane z bezpieczeństwem w bibliotekach. Czytelnicy i bibliotekarze zobowiązani są do noszenia maseczek ochronnych. Pracownicy biblioteki powinni regularnie wietrzyć pomieszczenia w bibliotekach, a czytelnicy – dezynfekować ręce.
Może zainteresować cię także...
- Rejestracja na szczepienia. Pomyłka czy żart? Pisarze reagują
- Kolejki przed bibliotekami! Tak wyglądały pierwsze dni po otwarciu bibliotek w Polsce
- Polska Izba Książki apeluje do rządu o otwarcie księgarń i bibliotek w pierwszej kolejności!
Podobne zasady dotyczą większości miejsc publicznych. Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe m.in. w centrach handlowych, kinach oraz w czasie targów i konferencji. W miniony weekend w Warszawie odbyły się Targi Książki Historycznej, w czasie których również obowiązkowe było zakrywanie ust i nosa. Do tej zasady nie dostosował się jeden z wydawców, który został wyproszony z imprezy.