Cały świat w Paryżu – Paryż w Warszawie
Victor Hugo mawiał: „Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.” Tym razem jednak namiastki tego wielkiego, paryskiego świata będzie można doświadczyć już wkrótce na Warszawskich Targach Książki. Będzie to też wyjątkowa okazja, by spotkać jednego z miłośników Hugo, najbardziej poczytnego współczesnego, francuskiego pisarza – Érica Emmanuela Schmitta. Po raz pierwszy w Polsce zobaczymy szczególnie docenianych ostatnio we Francji autorów – laureatów Nagrody Goncourtów, jak Jérôme Ferrari czy Pierre Lemaitre, a także usłyszymy kilkanaście innych, najciekawszych głosów tej jakże bogatej literatury. Jak przystało na Francuzów, wszystko to będzie się działo w wyjątkowej scenerii. Imponujący, „francuski ogród” – stoisko gościa honorowego – zakwitnie na majowej imprezie czytelniczej tysiącem tytułów. Nie bez znaczenia wydaje się w tym kontekście też fakt, że stoisko zostało zaprojektowane przez pracownię znanego, polsko-francuskiego architekta Stanisława Fiszera, który – jak powszechnie wiadomo – upodobał sobie literaturę Bruno Schulza.
Uroczystego zaproszenia Francji i Paryża do udziału w WTK 2015 dokonała 23 marca br. na polskim stoisku w ramach międzynarodowego Paryskiego Salonu Książki Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy. Szczegóły dotyczące przygotowań do wystąpienia gościa honorowego na targach przedstawił Jacek Oryl, dyrektor generalny Warszawskich Targów Książki i prezes Murator EXPO. Stronę francuską reprezentował Stanislas Pierret, radca ds. współpracy kulturalnej ambasady Francji w Polsce i dyrektor Instytutu Francuskiego w Warszawie, organizator francuskiej obecności w Warszawie oraz Frédéric Constant, dyrektor mediateki tegoż Instytutu. Program powstał również we współpracy z BIEF – Bureau International de l'Édition Français, a sponsorami są Orange i Carrefour.
Więcej o programie gościa honorowego na WTK 2015…
Noty biograficzne francuskich autorów…
Najtańsza podróż dookoła świata
Wychodząc naprzeciw różnorodnym oczekiwaniom naszej publiczności, zapraszamy autorów z całego świata, którzy reprezentują różne gatunki i formy literackie, poglądy i marzenia. Dla tych, którzy chcieliby ominąć pierwsze kolejki do kasy w drodze do następnej kolejki po autograf ulubionego pisarza, zachęcamy do skorzystania z promocyjnej oferty przedsprzedażowej biletów.
Już teraz zapowiadamy naszych specjalnych, zagranicznych gości, których nie sposób pominąć, planując wizytę na targach: Erica Emanuela Schmitta nikomu przedstawiać nie trzeba. Na scenie WTK pojawi się także Pierre Lemaitre – francuski mistrz kryminału, autor książek, o których sfilmowanie mógłby pokusić się sam Alfred Hitchcock. Warto też zainteresować się twórczością Jérôme Ferrari – autora filozoficznych powieści, docierających do ciemnych zakamarków ludzkiej duszy. Te najgłębsze pokłady ludzkiej psychiki pokaże nam jeszcze z innej perspektywy amerykański psycholog Philip Georg Zimbardo, zdradzając tajemnice swoich słynnych eksperymentów. Swój cenny głos do aktualnej dyskusji społecznej o sytuacji na Wschodzie włączy Edward Lucas, redaktor brytyjskiego tygodnika „The Economist”, współpracujący z „Magazynem Świątecznym” Gazety Wyborczej i znany w Polsce dzięki książce „Podstęp”, diagnozującej kondycję Rosji. Ze swoimi młodymi fanami spotka się John Flanagan, australijski autor „Zwiadowców”, znanej serii osadzonej w fantastycznym świecie powieści dla młodzieży. Na targach pojawi się też Irene Cao, przedstawicielka lżejszej literatury włoskiej, której to książki plasują się na szczytach międzynarodowych list bestsellerów. Publiczność targów zetknie się też z niezwykle barwnym światem komiksów i ich autorów, którzy tworzą w różnych językach i kulturach: od polskiej, francuskiej, hiszpańskiej i flamandzkiej, przez amerykańską i meksykańską, po fińską czy nowozelandzką.
Szczegółowe informacje o programie będzie można znaleźć w kwietniu na stronie www.targi-ksiazki.waw.pl
informacja nadesłana