Filozofia Solidarności

Data: 2010-08-20 10:30:03 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Filozofia Solidarności

 

W imieniu Narodowego Centrum Kultury zapraszamy na promocję książki Elżbiety Ciżewskiej ”Fi­lozofia publiczna Solidarności”. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 26 sierpnia o godz. 18:00 w Traffic Club w Warszawie przy ul. Brackiej 25.

 

Pytanie o to, na ile odwołanie do tradycji republikańskich pozwala nam zrozu mieć więcej z doświadczenia Solidarności, czy możemy dzięki temu zobaczyć So lidarność w innym świetle uważam za socjologicznie ważne. Prac podejmujących tę tematykę jest niewiele, a znalezienie pozytywnej odpowiedzi na powyższe pyta nie pozwala zobaczyć doświadczenie Solidarności osadzone w bardziej uniwersal nych nurtach myślenia i działania politycznego w szerokim sensie tego słowa. To uważam za największą siłę recenzowanej pracy: pozwala dostrzec uniwersalny sens doświadczeń ruchu, który przecież tak bardzo lubi się interpretować w języ ku lokalnych polskich osobliwości i wyjątkowości. Autorka przekonująco ukazuje, że doświadczenia, mechanizmy, aktorzy Solidarności dają się dobrze zrozumieć poprzez odwołania do tradycji republikańskich. prof. dr hab. Andrzej Rychard

 

Autorka analizuje rozmowy przeprowadzone na początku lat osiemdziesiątych z szeregowymi działaczami „Solidarności”. Dostrzega w nich nie tylko badanych przez socjologów „respondentów”, ale przede wszystkim „trybunów ludu”, aktyw nych obywateli, aktorów sytuacji społecznej i jej naocznych świadków, którzy „na turalnie” i spontanicznie zdają relację z własnych spostrzeżeń i interpretacji, mając świadomość, że ich wypowiedzi są ważne, znaczące, mogą być w przyszło ści cytowane. Dzięki takiemu świeżemu spojrzeniu uwidaczniają się nowe, intere sujące wątki w historii ruchu. dr hab. Elżbieta Zakrzewska-Manterys.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje