"Ferdydurke" w poznańskim Teatrze Polskim

Data: 2007-12-30 00:30:57 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News -

Jutro, 30 grudnia odbędzie się premiera spektaklu „Ferdydurke”. Na poznańskiej scenie w Teatrze Polskim przeniesiemy się do świata widzianego przez Witolda Gombrowicza ponad 70 lat temu. Sztuka miała wiele adaptacji teatralnych, a to za sprawą swych nie przemijających wraz z czasem wartości i zaskakujących treści. „Ferdydurke” wskazała mi rzeczywistość. Pewnego dnia przeczytałem wypowiedź Romana Giertycha w prasie na temat Gombrowicza i poziom kretynizmu tej wypowiedzi zainspirował mnie do podjęcia tego tekstu. Chciałem na fali tej dyskusji pokazać jakie wartości  niesie Gombrowicz. Myślę, że takie upraszczanie i spłycanie jego twórczości, jakiego dokonał były minister jest haniebne” powiedział Artur Tyszkiewicz – reżyser. Gombrowicz uznawany jest za jednego z najmądrzejszych polskich pisarzy. W swej twórczości porusza kwestie dotyczące Polski i polskości, patriotyzmu i bycia polakiem. Autor „Ferdydurke” postuluje aby być indywidualistą, nie bać się myśleć samodzielnie gdyż tylko takie podejście do życia pozwoli nam być dobrymi patriotami, mężami, ojcami, ludźmi dobrze funkcjonującymi w społeczeństwie. Gombrowicz mówi także, że dobre funkcjonowanie w społeczeństwie jest trudne, ponieważ jesteśmy zawsze skazani na istnienie wobec drugiej osoby, z drugą osobą czy skazani na potwierdzanie swojego jestestwa w drugiej osobie właśnie. Od tego, zdaniem Gombrowicza, nie ma ucieczki, natomiast należy próbować być sobą i dla siebie bo to pozwoli nam stać się lepszym człowiekiem dla innych.  
Opowieść o Józiu, który stara się być literatem i odnaleźć siebie w twórczości została pokazana przez reżysera w sposób wierny słowu Gombrowicza. Sztuka pozbawiona jest improwizacji.
Na scenie Teatru Polskiego w Poznaniu zobaczymy m.in. Jakuba Papugę, Wojciecha Kalwata, Michała Kaletę i Piotra Kaźmierczaka. „Ferdydurke” jest drugim po „Iwonie księżniczce Burgundzie” (Wałbrzych 2005), tekstem Witolda Gombrowicza, który w swej pracy podjął Artur Tyszkiewicz. Spektakl grany będzie także w noc Sylwestrową o godzinie 20.00.

Źródło: IAR

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje